Beindult a gépezet

Jövő hét vasárnap tartják az egyfordulós önkormányzati választásokat, amelyen közel 109 ezer jelöltre szavazhatnak az állampolgárok. A Fidesz jogorvoslati kérelme ellenére a belügyminiszter által jóváhagyott formában nyomtatják a szavazólapokat.

Varga Attila
2002. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aközel 109 ezer jelöltből 20 ezret pártok, 9 ezernél több jelöltet társadalmi szervezetek, 9 ezer indulót kisebbségi szervezetek, mintegy 5 ezer jelöltet pedig különböző formában működő szervezetek közösen támogatnak, s 65 ezernél is több a függetlenek száma az önkormányzati választáson. A polgármesterjelöltek száma 8356, közülük 7165-en függetlenek, 811-et pártok, 186-ot pedig a társadalmi szervezetek jelöltek.
A választásokra készülve a napokban harminckétmillió szavazólapot állítanak elő a hazai nyomdák az október 20-i önkormányzati választásokig. Ez tízezerféle szavazólap gyártását jelenti, különféle méretekben. Nyolc megye és a főváros az Állami Nyomdában készítteti el a szavazólapokat, tizenegy megye pedig a vidéken található nyomdákban gyártatja le azokat.
A héten igazgatási próbát tartottak a jegyzőkönyvvezetők számára, s már megtörtént a választási főpróba is, amely során az informatikai rendszert terhelték. A választási kampány október 18-án 24 órakor ér véget, s 19-én 0 órától október 20-án 19 óráig tart majd a kampánycsend.
Október 20-án, vasárnap reggel 6 órától este 7 óráig adhatják le szavazataikat a választópolgárok az ország csaknem tizenegyezer szavazókörében. A szavazáshoz mindenkinek magával kell vinnie a személyazonosságát és a lakcímét igazoló dokumentumot. Aki tartózkodási helyén adja le voksát, annak a lakóhelyén kiállított igazolást is be kell mutatnia a szavazáskor. A szavazókörökben a választók eltérő számú szavazólapra számíthatnak attól függően, hogy a fővárosban, megyei jogú városban, illetve tízezernél nagyobb vagy annál kisebb lélekszámú településen adják le voksukat. Az önkormányzati választások a részvételi aránytól függetlenül érvényesek, hiszen a tisztségek betöltéséhez elegendő a relatív többség.
Miközben megkezdődött a választási szavazólapok nyomtatása, a Fidesz egyre több helyen támadja azt a belügyminiszteri döntést, amellyel Lamperth Mónika meghatározta a pártemblémák méretét.
Az Állami Nyomda tegnap mutatta be az önkormányzati választásokra készített szavazólapokat. A Fidesz által kifogásolt szavazólapokról bírósági, alkotmánybírósági és választási bizottsági döntések várhatók. A rendelet szerint ugyanis mindegyik szervezet logójának egy 20 milliméter átmérőjű körben kell megjelennie, így a Fidesz emblémájának mérete csak szélességében egyezik meg a szocialisták logójával.
Tegnap sajtótájékoztatón tiltakozott a Fidesz Vas megyei szervezete is. A megyei szervezet gondja is az, hogy a Fidesz logójának a „narancsba” írt Fidesz szó mellett részévé vált a Magyar Polgári Párt kiegészítés is. Ezzel viszont szélesedett az embléma. Az MSZP logója a szegfű alatt mindössze három betűt tartalmaz. Így a két centiméteres helyen sokkal kisebbre zsugorodik a Fidesz-logó, míg az MSZP emblémája nagynak tűnik. A Belügyminisztérium nem foglalkozik a kérdéssel, az esetleges kifogásokról ugyanis az Országos Választási Bizottság (OVB) hivatott dönteni. Az OVB indoklása szerint ugyanakkor a bizottságnak nincs hatásköre annak vizsgálatára, hogy a belügyminiszter a választási eljárási törvénynek megfelelően járt-e el a vitatott rendelet meghozatalakor. A Fidesz a Legfelsőbb Bíróságtól és az Alkotmánybíróságtól kér döntést az ügyben.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.