Aközel 109 ezer jelöltből 20 ezret pártok, 9 ezernél több jelöltet társadalmi szervezetek, 9 ezer indulót kisebbségi szervezetek, mintegy 5 ezer jelöltet pedig különböző formában működő szervezetek közösen támogatnak, s 65 ezernél is több a függetlenek száma az önkormányzati választáson. A polgármesterjelöltek száma 8356, közülük 7165-en függetlenek, 811-et pártok, 186-ot pedig a társadalmi szervezetek jelöltek.
A választásokra készülve a napokban harminckétmillió szavazólapot állítanak elő a hazai nyomdák az október 20-i önkormányzati választásokig. Ez tízezerféle szavazólap gyártását jelenti, különféle méretekben. Nyolc megye és a főváros az Állami Nyomdában készítteti el a szavazólapokat, tizenegy megye pedig a vidéken található nyomdákban gyártatja le azokat.
A héten igazgatási próbát tartottak a jegyzőkönyvvezetők számára, s már megtörtént a választási főpróba is, amely során az informatikai rendszert terhelték. A választási kampány október 18-án 24 órakor ér véget, s 19-én 0 órától október 20-án 19 óráig tart majd a kampánycsend.
Október 20-án, vasárnap reggel 6 órától este 7 óráig adhatják le szavazataikat a választópolgárok az ország csaknem tizenegyezer szavazókörében. A szavazáshoz mindenkinek magával kell vinnie a személyazonosságát és a lakcímét igazoló dokumentumot. Aki tartózkodási helyén adja le voksát, annak a lakóhelyén kiállított igazolást is be kell mutatnia a szavazáskor. A szavazókörökben a választók eltérő számú szavazólapra számíthatnak attól függően, hogy a fővárosban, megyei jogú városban, illetve tízezernél nagyobb vagy annál kisebb lélekszámú településen adják le voksukat. Az önkormányzati választások a részvételi aránytól függetlenül érvényesek, hiszen a tisztségek betöltéséhez elegendő a relatív többség.
Miközben megkezdődött a választási szavazólapok nyomtatása, a Fidesz egyre több helyen támadja azt a belügyminiszteri döntést, amellyel Lamperth Mónika meghatározta a pártemblémák méretét.
Az Állami Nyomda tegnap mutatta be az önkormányzati választásokra készített szavazólapokat. A Fidesz által kifogásolt szavazólapokról bírósági, alkotmánybírósági és választási bizottsági döntések várhatók. A rendelet szerint ugyanis mindegyik szervezet logójának egy 20 milliméter átmérőjű körben kell megjelennie, így a Fidesz emblémájának mérete csak szélességében egyezik meg a szocialisták logójával.
Tegnap sajtótájékoztatón tiltakozott a Fidesz Vas megyei szervezete is. A megyei szervezet gondja is az, hogy a Fidesz logójának a „narancsba” írt Fidesz szó mellett részévé vált a Magyar Polgári Párt kiegészítés is. Ezzel viszont szélesedett az embléma. Az MSZP logója a szegfű alatt mindössze három betűt tartalmaz. Így a két centiméteres helyen sokkal kisebbre zsugorodik a Fidesz-logó, míg az MSZP emblémája nagynak tűnik. A Belügyminisztérium nem foglalkozik a kérdéssel, az esetleges kifogásokról ugyanis az Országos Választási Bizottság (OVB) hivatott dönteni. Az OVB indoklása szerint ugyanakkor a bizottságnak nincs hatásköre annak vizsgálatára, hogy a belügyminiszter a választási eljárási törvénynek megfelelően járt-e el a vitatott rendelet meghozatalakor. A Fidesz a Legfelsőbb Bíróságtól és az Alkotmánybíróságtól kér döntést az ügyben.
Vezércikk a 7. oldalon
Az olimpiai bajnok csak aranytussal tudta legyőzni, Siklósi Gergely vb-ezüstérmes
