Németországban ellenállásba ütközik George Bush amerikai elnök új nemzetbiztonsági stratégiája. Különösen azt az elképzelést bírálják, hogy a jövőben megelőző csapást mérnek az Egyesült Államok által veszélyesnek tartott államokra – írta a Der Spiegel című hetilap. Egyértelműnek kell lennie, hogy az önvédelem joga nem változik át támadáshoz való joggá – idézte a Der Spiegel Wolfgang Ischinger washingtoni német nagykövetet.
A hamburgi hírmagazin szerint magas rangú német katonatisztek egyszerűen „őrültnek” nevezik az amerikai tervet. Különösen az okoz gondot nekik, hogy Bush a NATO-t is be akarja vonni stratégiájába. Klaus Scharioth kijelölt külügyminisztériumi államtitkár a múlt héten a Bundeswehr egyik tanácskozásán a Brezsnyev-doktrínára emlékeztetett, amellyel a szovjetek legitimálták 1968-as csehszlovákiai bevonulásukat. Moszkva is azt állította akkor, hogy a csehszlovákiai események „veszélyeztetik a világbékét” – mondta Scharioth.
Richard Holbrooke volt amerikai ENSZ-nagykövet biztos abban, hogy a világszervezet Biztonsági Tanácsa kemény feltételeket tartalmazó határozatot fogad el Irak ügyében. A britek egy ilyen határozat mellett állnak ki, a kínaiaknak aggályaik lesznek, de nem fognak ellene szavazni. A franciák kritikusak, az oroszok még inkább, de a végén Oroszország is együttműködik majd – közölte Holbrooke a Welt am Sonntag vasárnapi német lappal. Holbrooke szerint egy új, nagyon kemény ENSZ-határozat a legjobb út a háború elkerülésére. Máskülönben Szaddám Huszein iraki vezető azt hihetné, hogy éket verhet a nemzetközi közösség tagjai közé. Amennyiben Irak nem lenne hajlandó az új határozat feltételeinek elfogadására, kétségkívül háború lesz – hangoztatta Richard Holbrooke.
Eközben ismét tüntetések zajlottak a háború ellen a világ több városában. Béketüntetők ezrei vonultak utcára Olaszország több nagyvárosában, és az Egyesült Államokban is. Milánóban, Firenzében, Cataniában és Bergamóban már szombat délután ezrek vonultak fel zászlókkal, s jóval többen vettek részt az esti programokon. A szicíliai és nápolyi felvonulásokon szakszervezeti vezetők, baloldali politikusok és globalizációellenes csoportok is részt vettek, Firenzében pedig több templom harangját megkongatták a tiltakozó akció támogatására. Több mint ötezer ember vonult az utcákra Portlandben „nem akarunk háborút” és „állítsátok meg a bombákat” feliratú transzparensekkel. Országszerte tartottak hasonló megmozdulásokat szombaton. A Texas állambeli Austinban százak skandálták, hogy „nem akarunk háborút az olajért”.
Közben Bülent Ecevit török kormányfő cáfolta, hogy az Egyesült Államok a törökországi légitámaszpontok használatához kérte Ankara hozzájárulását egy Irak elleni hadművelet érdekében. Egy kereskedelmi tv előzőleg azt jelentette, hogy Washington hivatalosan kérte Ankarát: engedje neki használni Incirlik, Batman és Diyarbakir légibázisát egy Irak elleni akcióhoz.
Brüsszel ismét térdre rogyott Washington előtt
