Borsod támogatásra vár

2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonnyolc csereháti település lakosai három hónapja nem kapják meg a tulajdonukban esett károk ellenértékét. Akinek az augusztusi esőzések következtében megáradó patakok elöntötték a házát, ma is ideiglenes szálláson
él. Ódor Ferenc, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei önkormányzat elnöke a parlamentben rendszeresen interpellál a kistelepüléseken élők érdekeiért.
Az előző négy évben bőven akadt dolga a képviselőnek a megyei védelmi bizottság vezetőjeként is. Volt hóhelyzet, tiszai és bodrogi, évszázados rekordokat megdöntő árvíz, belvíz, az idén a nagy csereháti esőzések nyomán alakult ki árvíz. Míg korábban az állam segítette a károsultakat, most késlekednek a kártalanítások.
– Augusztus 9-én este a rendkívüli csapadékmennyiség eredményeként a Sályi-, Vadász-, Vasonca-, Rakaca- és Bélus-patakokon gyors és váratlan árvíz lepte meg huszonnyolc csereháti település lakóit. Valódi katasztrófahelyzet alakult ki – elevenítette fel a történteket Ódor Ferenc. A rendkívüli helyzetben a helyi polgárok, tűzoltók, a katasztrófavédelem munkatársai, civil szervezetek, a Miskolci Speciális Mentőcsoport és a helyi védelmi bizottságok vettek részt a védelemben. Példás és rendkívül gyors összefogás alakult ki. A résztvevők napokon át dolgoztak, mentették az értékeket és az életeket. A civil szervezetek, a Vöröskereszt segélyeket hozó képviselőin s a sajtó munkatársain kívül semmi nem érkezett Budapestről, a többnapos küzdelem alatt a kormány nem mozdult. Az ott élők szóvá is tették a kormányzati segítség elmaradását. Amikor kissé megkésve Szili Katalin házelnök Halmajon járt, azt ígérte a helyieknek: „A kormány vállalta, hogy az ilyen esetekben késlekedés nélkül segít, és most bebizonyítja, nemcsak ígér, hanem cselekszik is.”
– Erre várunk több mint három hónapja. A törvényes határidőt betartva a károkat felmértük, az újjáépítési bizottság megalakult. A károk mértékéről megyei szinten a következő képet kaptuk: 49 településen 784 épület károsodott, 51 omlott össze, 633 lakost kellett kitelepíteni. Az épületekben, intézményekben, hidakban esett károk nagysága megközelítőleg 418 millió forint. A védekezés megyei védelmi bizottság által elfogadott költsége meghaladja az 52 millió forintot. Az önkormányzatok kárának nagyobb részét megtérítette a vis maior alap. Az emberek bajáról-káráról azóta szó sem esett. Megérkeztek a hajnali fagyok. Magunkra maradtunk, miközben az ígéretekkel megtelt a padlás. A dunai árvíz után úgy érezzük, hogy a miniszterelnök ígérete ellenére ismét a háttérbe lettek szorítva az itt élő emberek. Szeptember óta kiderült, hogy kártérítés helyett kárenyhítést javasol a kormány, újjáépítés helyett felújításokat. Szabó György megyei MSZP-elnök ígérete ellenére pedig nem új házakat kapnak a károsultak, hanem az eredeti ígéretekkel szemben a biztosítástól függően a becsült érték 70 százalékáért vesznek használt ingatlanokat nekik. Egyszer valamikor, hiszen ma is több mint 60 ember van ideiglenes szálláson, közülük 32 gyermek. A saját eszközeinkkel és a civil szervezetek segítségével enyhíteni próbáljuk az emberek megpróbáltatásait.
Ódor Ferenc alapítója volt a Csereháti Településszövetségnek, majd 1998-tól országgyűlési képviselő és a megyei közgyűlés elnöke is. Az idei önkormányzati választáson ő vezeti a tízezer fő alatti lélekszámú települések Fidesz–MDF– MKDSZ közös listáját.
– Jelenleg is Garadnán élek, hiszen semmi nem indokolja, hogy felcseréljem vidéki életemet a városi létformával. Egyszerűen jó érzés Garadnára hazamenni – vallja a politikus, majd hozzáteszi: – A polgármesterek, országgyűlési képviselők közül pártállástól függetlenül sokan ma is a barátaim. A kistérségek alulról szerveződő mozgalmát nagyon fontosnak tartom. Az idő bebizonyította azt is, hogy a falufejlesztés vezéregyéniségek nélkül nem megy. Jó példa erre Szanticska, Irota, Keresztéte, Felsőgagy vagy Szemere – szögezi le Ódor Ferenc.
A megye fejlesztéseiről elmondta: megújult és korszerűbb lett a miskolci megyei kórház, a Szent Ferenc-kórház, a megyei reumakórház Mezőkövesden és a szikszói
II. Rákóczi Ferenc Kórház, elkezdődött a Horn-kormány által bezárásra ítélt edelényi kórház bővítése, lakóotthonokat építettek és újítottak fel Edelényben, Encsen, Izsófalván, Hejőbábán és Putnokon, 4500 hátrányos helyzetű fiatal tanulását pedig ösztöndíjakkal segítették a felsőoktatásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.