Már a nyugati sajtó szerint is mennie kell Zelenszkijnek

Volodimir Zelenszkij már nem a megoldás, hanem a probléma része, írja a neves brit haditudósító, Owen Matthews a The Telegraph hasábjain. A cikk szerint a korrupció, az autoriter hatalomgyakorlás és az elmaradó választások miatt ideje, hogy Zelenszkij elnök távozzon.

2025. 07. 24. 22:17
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkijt a nyugati sajtó hosszú éveken át az ukrán ellenállás hősének állította be. Azonban a brit The Telegraph elemzője, Owen Matthews szerint ez a korszak véget ért. Szerinte „Zelenszkij már nem a megoldás, hanem a probléma része.”

Itt az ideje, hogy Zelenszkij lemondjon
Itt az ideje, hogy Zelenszkij lemondjon
Fotó: AFP

Itt az ideje, hogy Zelenszkij lemondjon

A cikk szerint Zelenszkij az elmúlt évben háborús különleges jogköreit arra használta fel, hogy politikai ellenfeleket száműzzön, bebörtönözzön vagy megfigyelés alá vonjon. Független médiumokat záratott be, vállalkozásokat kobozott el „orosz kapcsolatok” ürügyén, és most már az ukrán korrupcióellenes intézményrendszert is megroppantotta. A NABU (Nemzeti Korrupcióellenes Iroda) és más szervek bezárását a kormány pár nap alatt keresztülvitte a parlamenten. A háttérben, mint Matthews írja, az állhatott, hogy az ügynökségek túl közel kerültek Zelenszkij legbelsőbb köreihez: 

Bármi is volt a birtokukban, elég súlyos lehetett ahhoz, hogy sürgősséggel szüntessék meg őket.

A botrányos lépés nyomán Kijev és más városok utcáit több ezer fiatal tüntető lepte el, még azok is, akik korábban rajongtak az elnökért. 

Zelenszkij meg fogja érezni annak a makacs, szabadságszerető ukrán népnek a haragját, amelynek eddig a szimbóluma volt

– írta a Kyiv Independent főszerkesztője, Olga Rudenko. A bírálatok nemcsak Ukrajnából, de Brüsszelből is megérkeztek. Marta Kos bővítési biztos „komoly aggodalmát” fejezte ki, és emlékeztette Zelenszkijt, hogy „a jogállamiság az EU-csatlakozási tárgyalások központi eleme”.

Zelenszkij ragaszkodik a hatalomhoz

Zelenszkij mandátuma 2024 májusában lejárt, de a háborús állapotokra hivatkozva továbbra is hivatalban maradt. Eközben sem nemzeti egységkormányt nem alakított, sem új választást nem írt ki. 

Churchill 1940-ben meghívta a munkáspárti Attlee-t helyettesének. Zelenszkij ezzel szemben mindenáron ragaszkodik a hatalomhoz

– mondta Olekszij Honcsarenko ukrán képviselő. 

A társadalom is kezd elfáradni. A katonák kimerültek, a lakosság elcsigázott, és a korrupcióval kapcsolatos gyanúk egyre erősebbek. Egy friss közvélemény-kutatás szerint az ukránok 70 százaléka úgy érzi, a politikai elit nyerészkedik a háborún, 43 százalék pedig kész lenne lemondani a megszállt területek egy részéről a béke érdekében. A szerző szerint Zelenszkij kulcsszerepet játszott Ukrajna megmentésében, de most az a veszély fenyeget, hogy elődeihez hasonlóan ő is a hatalmi visszaélések útjára lép. Ráadásul személyes konfliktusa Vlagyimir Putyinnal megnehezíti a diplomáciai rendezést.

Egy új ukrán elnök új kezdetet jelenthetne – különösen, ha hajlandó volna megvédeni az orosz ajkú ukránok jogait, ami a Kreml egyik fő követelése, és – ironikus módon – az EU részéről is elvárás

– írja Matthews.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.