Zaklatás és korrupció, vizsgálat indult Klaus Schwab ellen

Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum alapítója és a liberális világelit egyik emblematikus alakja öt évtized után, áprilisban mondott le pozíciójáról. Most azonban Klaus Schwabot súlyos vádak érték, miután egy belső vizsgálat szabálytalan költéseket, nőkkel szembeni visszaéléseket és befolyásolási kísérleteket tárt fel.

2025. 07. 24. 20:56
Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum alapítója Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belső vizsgálat indult a Világgazdasági Fórum (WEF) alapítója, Klaus Schwab ellen, amely az elmúlt évtizedet érintő, rendszerszintű visszaéléseket tárt fel, számolt be róla a Wall Street Journal. A vizsgálat szerint Schwab és felesége több mint 1,1 millió dollárnyi gyanús utazási költséget számoltak el, köztük magánutakat is, amelyeken Hilde Schwab hivatalos szerep nélkül kísérte férjét.

Klaus Schwab birodalmáról lehullt a lepel
Klaus Schwab birodalmáról lehullt a lepel
Fotó: AFP

Klaus Schwab birodalmáról lehullt a lepel

A jelentés szerint Schwab évekig úgy irányította a WEF-et, mintha az a saját „hűbérbirtoka” lenne. Megfélemlítéssel, kivételezéssel és a női munkatársakkal szembeni diszkriminatív magatartással uralkodott a szervezet felett. Egy 2020. júniusi, éjszakai e-mailben például ezt írta egyik női beosztottjának: 

Úgy érzed, hogy rád gondolok?

Ez a vizsgálók szerint szexuális célzású megjegyzés volt. A tanúk beszámolói szerint Schwab különösen a terhes nőket és a 40 év feletti dolgozókat szorította háttérbe. 

A vizsgálatot egy svájci ügyvédi iroda, a Homburger vezeti, amely már több mint ötven jelenlegi és volt munkatársat hallgatott meg. A vizsgálat végleges eredménye augusztus végére várható, és elképzelhető, hogy a jelentést a svájci hatóságokhoz vagy akár az ügyészséghez is továbbítják. 

A Schwab házaspár számos költséget a WEF terhére számolt el. 

Első osztályú repülőjegyeket Hilde Schwabnak, 63 ezer dollár értékű magánutakat Velencébe, Miamiba, a Seychelle-szigetekre és Marokkóba, valamint több luxushotelmasszázst, amelyeket gyakran más dolgozók kártyájával fizettek ki. 

Klaus Schwab a vádakra úgy reagált, hogy mindig utasította asszisztenseit, hogy magánjellegű kiadásokat külön kezeljenek, és amennyiben mégis voltak téves elszámolások, kész megtéríteni a költségeket. A jelentés szerint Schwab olyan ajándékokat is elfogadott, mint orosz teaszettek, Tiffany mandzsettagombok és prémkabátok, amelyek szintén megsértik a WEF etikai kódexét. Schwab azzal védekezett, hogy a legtöbb ajándékot jótékony célra ajánlotta fel vagy a WEF székhelyén kiállította.

A Schwab házaspár luxusfelújításokat is végeztetett a WEF egyik ingatlanán, a Genfi-tó közelében fekvő Villa Mundin, amelyet később szinte kizárólag saját céljaikra használtak. Bár tagadják, hogy ők rendelték volna meg a munkákat, a vizsgálat szerint a kivitelező azonos volt azzal a céggel, amely korábban magánmegbízásokat végzett a családnak. 

A házvezetőnő mobiltelefonját és a svájci otthoni telefonvonalat is a WEF fizette, ahogy egyes nyaralásokon használt sofőrszolgálatot is. Schwab szerint ezek jogos céges kiadások voltak, mivel gyakran rendeztek hivatalos vacsorákat otthonukban.

Politikai manipulációra derült fény

A vizsgálat megállapította, hogy Schwab közvetlenül beavatkozott a WEF egyik legismertebb kiadványába, a Global Competitiveness Report rangsorába. Egyes években az indiai kormányfőhöz fűződő kapcsolata miatt nyomást gyakorolt az alkalmazottakra, hogy javítsák India értékelését. 

A brexit után az Egyesült Királyság pontszámát szándékosan csökkenteni próbálta, nehogy az EU-ból való kilépés pozitív fényben tűnjön fel.

Klaus Schwab, aki 87 évesen, áprilisban vonult vissza, évtizedeken át a „globális felelős kormányzás” szószólójaként szerepelt a világpolitika és a gazdasági elit színpadán. A Davosban évente megtartott Világgazdasági Fórumot politikusok, multinacionális cégek és aktivisták gyűjtőhelyévé tette. Most azonban úgy tűnik, a saját szervezetének etikai normáit sem tartotta be.

Soha nem használtuk a fórumot személyes meggazdagodásra

– jelentette ki Schwab írásos nyilatkozatában. Állítása szerint évi 1,3 millió dolláros fix fizetést és 100 ezer frank reprezentációs keretet kapott, és minden esetben jóhiszeműen járt el.

Nem lesz semmid és boldog leszel

A mostani botrány különös fényt vet a Klaus Schwab nevéhez fűződő, sokat bírált „Great Reset” – vagyis Nagy Újraindítás – programra is, amely radikális átalakítást hirdetett a globális gazdasági és társadalmi rendben. A WEF egyik hírhedt videójában azt jósolták, hogy „nem birtokolsz semmit, és boldog leszel”, ami világszerte közfelháborodást váltott ki, sokan ugyanis a magántulajdon felszámolását, a szabadságjogok leépítését és a technokrata elit totális kontrollját látták benne. A „stakeholder capitalism” nevű ideológia is ezt a logikát szolgálta, amely szerint a társadalmi „közjót” – valójában a globális érdekcsoportok céljait – kell a gazdasági döntések középpontjába állítani. 

Azok, akik uralják a mesterséges intelligenciát, a világ urai lehetnek

– mondta Schwab 2024-ben.

Borítókép: Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum alapítója (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.