A Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) a globális elit egyik legfontosabb találkozóhelye, amely évente Davosban gyűjti össze a világ politikai, gazdasági és technológiai döntéshozóit. Az 1971-ben alapított svájci székhelyű szervezet célja a nemzetközi együttműködés előmozdítása és a világ legégetőbb kihívásaira adott közös válaszok keresése, gyakran olyan témákban, mint a klímaváltozás, a mesterséges intelligencia, a gazdasági egyenlőtlenségek vagy a globális kormányzás jövője. A szervezet vezetését eddig Klaus Schwab töltötte be, aki most lemondott tisztségéről.

Fotó: AFP
Klaus Schwab lemondott
Klaus Schwab hivatalos nyilatkozatban közölte lemondását:
Legutóbbi bejelentésemet követően, és mivel belépek 88. életévembe, úgy döntöttem, hogy azonnali hatállyal lemondok az elnöki tisztségről, valamint a kuratóriumi tagságomról.
A WEF közleménye szerint a szervezet kuratóriuma köszönetét fejezte ki Schwabnak az elmúlt évtizedekben tanúsított „rendíthetetlen vezetéséért”, amellyel a fórumot a világ egyik legmeghatározóbb nemzetközi platformjává tette. A svájci székhelyű szervezet ideiglenes elnöknek Peter Brabeck-Letmathét, a Nestlé korábbi vezérigazgatóját és a Forma–1 egykori elnökét nevezte ki. A 80 éves osztrák üzletember a WEF alelnöki posztját töltötte be, mostantól pedig ő vezeti a szervezetet az új elnök megtalálásáig.
Schwab új korszakot teremtett
Klaus Schwab 1971-ben alapította meg az eredetileg European Management Forum névre hallgató szervezetet, alig 6 ezer dolláros kezdőtőkével. Az akkor még ismeretlen genfi egyetemi professzorból néhány évtized alatt a globális gazdasági elit egyik központi figurája lett.
A WEF éves költségvetése mára 390 millió dollárra rúg, és a davosi konferenciákon évente több száz üzleti és politikai vezető vesz részt, gyakran magángépekkel érkezve, hogy a világ jövőjéről egyeztessenek.
Schwab vezetése alatt a fórum a globalista gondolkodásmód zászlóvivőjévé vált. Támogatták a központi digitális valutákat, az MI-fejlesztéseket, a transzhumanizmust, a karbonadókat és a világgazdaság radikális újraszervezését. A koronavírus-járvány idején Schwab a válságot lehetőségként értelmezte egy „nagy újraindítás” (Great Reset) nevű program elindítására, amelynek célja a gazdaság és a társadalom teljes átalakítása volt.
Nem lesz semmid, és boldog leszel
A WEF egyik leghírhedtebb kampányvideójában azt jósolták, hogy a jövőben „nem birtokolsz semmit, és boldog leszel”. A kijelentés hatalmas közfelháborodást váltott ki, sokan a magántulajdon felszámolásától tartottak.
A WEF azóta is hangsúlyozza a „stakeholder capitalism” koncepcióját, amely Schwab nevéhez fűződik, és a részvényesi érdekek helyett a társadalmi „közjó” szerinti gazdasági működést hirdeti.
Klaus Schwab egy másik, sokat idézett víziója a negyedik ipari forradalom gondolata, amely szerint a mesterséges intelligencia és más új technológiák alapvetően megváltoztatják az emberiség önmagáról és a világról alkotott képét. 2024-ben kijelentette:
Azok, akik uralják a mesterséges intelligenciát, a világ urai lehetnek.
Habár sokáig úgy tűnt, hogy Schwab a haláláig vezetné a szervezetet – egyes pletykák szerint szeretett volna a századik életévéig a szervezet élén maradni –, már tavaly megjelentek a visszavonulásáról szóló hírek. Ezeket idén márciusban maga is megerősítette, hozzátéve, hogy a jövőben emlékiratai megírásának szenteli idejét.
Borítókép: Klaus Schwab a Világgazdasági Fórumon (Fotó: AFP)