Bush elnök háborúra buzdít

Szaddám Huszein iraki elnöknek meg kell semmisítenie tömegpusztító fegyvereit, különben az Egyesült Államok fogja őt erre rákényszeríteni szövetségeseivel. Az iraki tömegpusztító fegyvereket egy gyilkos zsarnok ellenőrzi, aki már ezreket ölt meg vegyi fegyverrel. A veszély máris nagy, és az idő haladtával folyton-folyvást nő – mondta George Bush az Ohio állambeli Cincinnatiban elhangzott beszédében.

Hírösszefoglaló
2002. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felmérések szerint az utóbbi két hónap intenzív meggyőző kampánya ellenére csökkent a washingtoni kormányzat iraki politikájának támogatottsága. Az Egyesült Államok lakosságának 53 százaléka ért egyet azzal, hogy az Egyesült Államok szárazföldi csapatokkal megtámadja Irakot, hogy Szaddám Huszein elnököt megfossza hatalmától, míg 40 százalék ellenezné ezt a CNN–USA Today-Gallup felmérése szerint. A múlt év novemberében az Irak elleni szárazföldi hadműveletet támogatók aránya még 74, idén júniusban pedig 61 százalék volt.
Két, kuvaiti támadó lelőtt tegnap egy amerikai tengerészgyalogost, egy másikat pedig megsebesített egy amerikai–kuvaiti közös hadgyakorlaton a Perzsa (Arab)-öböl menti Kuvaitban. A két orvlövészt az amerikaiak megölték.
A világon sok a veszély, de az iraki kirí a többi közül. A rezsim múltbeli és jelenlegi tetteinél, technológiai lehetőségeinél és kegyetlen természeténél fogva az a veszély, amelyet Irak jelent, egyedülálló, mivel egyesíti korunk legsúlyosabb fenyegetéseit – hangsúlyozta George Bush.
Az amerikai elnök beszédében szólt arról, hogy Szaddám Huszein bővíti vegyi és biológiai fegyvertárát, s „nukleáris szent harcosaival” atomfegyvereket akar előállítani. Ha ez megtörténik, képes lenne megzsarolni bárkit, aki ellenzi agresszióját, és képes lenne uralma alá vonni a Közel-Keletet. Fenyegethetné Amerikát, s nukleáris technológiát adhatna át terroristáknak – figyelmeztetett, s példákat említett Irak és az al-Kaida közötti kapcsolatokra.
George Bush az aggódók megnyugtatására ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai kongresszus felhatalmazása az Irak elleni katonai fellépésre nem azt fogja jelenteni, hogy a háború „azonnali és elkerülhetetlen”, hanem jelezni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsának, hogy az Egyesült Államok egy hangon beszél, és elszánta magát Irak lefegyverzésére.
Malajziában a rendőrség őrizetbe vett egy férfit, akit az Egyesült Államokban köröznek azzal a gyanúval, hogy egy feltételezett „terrorista sejt” tagjaként az amerikaiak ellen akart harcolni Afganisztánban – jelentette be tegnap Abdullah Ahmad Badawi malajziai miniszterelnök-helyettes. A gyanúsított, a 24 éves Ahmed Ibrahim Bilal amerikai állampolgár, és a feltételezések szerint január óta él Malajziában az ottani Nemzetközi Iszlám Egyetem hallgatójaként. Az amerikai hatóságok időközben bevonták az útlevelét. Bilal az egyike annak a hat személynek, akik – John Aschroft amerikai főügyész szerint – egy feltételezett terrorista sejt tagjaiként tavaly szeptember 11. után csatlakozni akartak az al-Kaidához és a tálibokhoz, hogy az Egyesült Államok ellen harcoljanak Afganisztánban.
Eközben Jurij Fedotov ENSZ-ügyekért felelős orosz külügyminiszter-helyettes közölte az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva, hogy Oroszország támogatna egy új ENSZ-határozatot Irak ügyében, amennyiben az nem tartalmaz teljesíthetetlen követeléseket Bagdad számára, és nem irányozza elő a katonai erő automatikus alkalmazását. Megismételte azt a moszkvai álláspontot, hogy nincs feltétlenül szükség újabb határozatra, de ha a Biztonsági Tanács tagjainak többsége egy dokumentummal kívánja megerősíteni a világszervezet fegyverzetellenőreinek iraki mandátumát, az orosz fél nem gördítene akadályt annak elfogadása elé.
Brit lapértesülések szerint Tony Blair brit miniszterelnök várhatóan október végén hozza meg döntését egy Irak elleni háborúban való brit részvételről, és ad utasítást a hadseregnek a háborús előkészületekre. Nagy-Britannia várhatóan 20 ezer katonát biztosít nehézfegyverekkel, harckocsikkal felszerelve – közölték brit kormányilletékesek.
A muzulmán világban mindenütt heves tiltakozást váltott ki, hogy Jerry Falwell amerikai prédikátor vasárnap a CBS amerikai televízióban terroristának nevezte Mohamed prófétát. Amr Musza, az Arab Liga főtitkára a szervezet kairói székhelyén újságíróknak nyilatkozva azt mondta: Szerinte a prédikátor tette abból fakad, hogy a világ számos pontján hadjárat indult az arabok és a muzulmánok ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.