Az elmúlt héten volt Isztambulban az orosz–ukrán tárgyalások harmadik fordulója. Mindkét küldöttség viszonylag alacsony szinten képviselte a hazáját, így a leglényegesebb kérdésekben nem is születhetett megállapodás. Oroszország eddig hétezer holttestet adott át Ukrajnának, és készségét fejezte ki újabb háromezer elhunyt kiadására.
A két fél ismertette korábbi álláspontját. Így
Ukrajna hosszú távú és teljes tűzszünetet akar, és próbálta a két elnök találkozóját előkészíteni. Az orosz álláspont szintén változatlan volt. Javasolták három munkabizottság létrehozását a későbbi csúcstalálkozó előkészítése érdekében.
A világ figyelme az elmúlt napokban Kijevre összpontosult. Ukrajnában – a parlament abszolút többségének jóváhagyásával – gyakorlatilag felszámolták a Nemzeti Korrupcióellenes Iroda és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészség intézményeit. Az eddig viszonylag független szervezetek a főügyész és ezen keresztül az államfő fennhatósága alá kerültek. Leegyszerűsítve: azt vizsgálhatják, amire engedélyt kapnak. A hadsereg korrupciós ügyeit már nem! A felháborodás országosan is nagy volt. Emberek tömegei mentek az utcákra tiltakozni, döntően nők. Férfiak alig mertek kimenni, mivel őket – az ukrán demokrácia nagyobb dicsőségére – azonnal, a helyszínről elvihetnék a frontra. Az államfő, figyelmen kívül hagyva a tiltakozásokat, aláírta és ezzel törvényerőre emelte a parlament döntését.
Eddig a folyamat a megszokott mederben történt. Most azonban – először a közel három és fél éve tartó háború alatt –
több nyugati vezető politikus is felemelte a szavát, és lehetségesnek nevezték, hogy Ukrajna nem fog számolatlanul pénzt kapni, ahogy eddig. Az ukrán vezetés közölte, hogy jövő év végéig havi hárommilliárd dollár működési költségre van és lesz szüksége, a megkapott fegyvereken kívül.
Az ukrán hadsereg létszáma 2025 elejétől kétszázezer fővel csökkent. Nagyon sok a halott, a sebesült és a dezertőr. Az újoncok jelentős részét erőszakkal viszik a frontokra. A motivációjuk és harcképességük ennek megfelelő.