Negatív hangulat uralta a tegnapi kereskedés nagyobb részét a nyugat-európai tőzsdéken. A befektetőket részvényeladásra ösztönözték az amerikai indexek előző napi veszteségei. A Dow Jones csütörtökön két százalékot meghaladó esést szenvedett, s a Nasdaq is másfél százalékkal került előző napi záróértéke alá. Az európai tőzsdék az „amerikai utat” választották, s délutánra a legfontosabb indexek másfél-két százalékkal kerültek lejjebb, mint előző este.
Majdnem hat százalékkal csökkent szeptemberben a tartós iparcikkek rendelésállománya az USA-ban. Az amerikai kereskedelmi minisztérium tegnap ismertetett adatsora arra utal, hogy a várt fellendülés egyelőre nem következik be. Hasonló következtetésre jut a Michigani Egyetem tegnap közölt októberi bizalmi indexe, amely a szeptemberi 86,1 pont után 80,6-re romlott.
Mint emlékezetes, Alan Greenspan, a Federal Reserve (Fed) elnöke szerint a kereskedelmi készletek feltöltése lesz az újabb konjunktúra kezdetének legbiztosabb jele. A pénzügyi mágus tekintélye meginogni látszik, mert amíg korábban az USA monetáris politikáját meghatározó jegybanki bizottság tagjai egy emberként álltak a greenspani kamatpolitika mögött, addig a napokban egyre-másra jelennek meg ellenvéleményt megfogalmazó nyilatkozatok. Greenspan mindeddig az 1,75 százalékos alapkamat változatlan szinten tartása mellett érvelt, azonban szeptemberben két bizottsági tag már ez ellen szavazott, s azóta újabb bizottsági tagok jelentették ki, hogy egy újabb kamatcsökkentés máris elkésett intézkedés lenne.
A pesti tőzsdén három vezető részvény veszteséggel fejezte be a napot. Az OTP 3,7 százalékkal, a Mol 2,2 százalékkal, a Richter 0,4 százalékkal lett olcsóbb, míg a Matáv árfolyama nem változott. A tőzsdeindex valamivel a csütörtöki záróértéke felett nyitott, de ezután végig mínuszban mozgott. Napközben egy rövid időre hétezer pont alatt is járt a mutató, s az 1,39 százalékos veszteséget tartalmazó záróértéke is mindössze 35 ponttal haladta azt meg.
Repülőgép zuhant egy iskolára + videó
