Nem jogszabályba, hanem jó erkölcsbe ütközés miatt mondta ki az alperes ÁPV Rt., illetve Tocsik Márta között megkötött szerződések semmisségét a Legfelsőbb Bíróság (LB) kedden abban a polgári perben, amelyben a felperes a Legfőbb Ügyészség (LÜ) volt. Keresetében a Legfőbb Ügyészség – a semmis szerződésekkel a közérdekben okozott sérelem kiküszöbölésére – az ÁPV Rt. elsőrendű és Tocsik Márta másodrendű alperesek között létrejött megbízási szerződések semmisségének megállapítását kérte a polgári törvénykönyv rendelkezéseire hivatkozva a szerződések jogszabályba, illetve jó erkölcsbe ütközése miatt.
A jogsérelem megszüntetéséhez a Legfőbb Ügyészség a Tocsik Márta által felvett 804 millió forintos megbízási díj – az úgynevezett sikerdíj – kamatos visszafizetését indítványozta az ÁPV Rt. javára. Az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárás alapján tavaly kihirdetett döntésével elutasította a semmisség megállapítására irányuló keresetet azzal, hogy az LÜ által megjelölt szerződések sem jogszabályba, sem jó erkölcsbe nem ütköznek, illetve hogy ezt a tényt a felperes nem bizonyította.
A Legfelsőbb Bíróságnak a perről készült összefoglaló tájékoztatója szerint az LB a fellebbezési eljárásban rész- és közbenső ítéletet hozott: a kifogásolt szerződések nem ütköznek a keresetben hivatkozott jogszabályokba, így a jogszabályba ütközés jogcímén a szerződés semmisségét elutasító elsőfokú határozatot helybenhagyta. A szerződések ugyanakkor jó erkölcsbe ütköznek, ezért a testület megállapította semmisségüket.
A bíróság által kiadott tájékoztató kitér arra: ebben az ügyben az önkormányzatok csak Tocsik Márta közreműködésével juthattak hozzá jogszabályon alapuló igényükhöz, a 804 milliós megbízási díjat az államot vagy az önkormányzatokat megillető vagyonból közvetlenül utalták át a jogásznő által megjelölt számlára. Az LB tájékoztatása szerint a szóban forgó összeg, összehasonlítva a hasonló, egyéves időtartam alatt végzett tevékenységek ellenszolgáltatásával, 1996-ban – még sikerdíj esetén is – annyira magas volt, hogy sértette és sérti a társadalom értékítéletét.
Jován László, Tocsik Márta ügyvédje az ítéletet kommentálva újságíróknak elmondta: úgy véli, hosszas bizonyítási eljárással dönt majd a Fővárosi Bíróság arról, hogy mennyi pénz jár végül Tocsik Mártának. – Ha elolvastuk az írásba foglalt ítéletet, megfontoljuk a felülvizsgálati kérelem benyújtásának lehetőségét – tette hozzá az ügyvéd.
Napi keresztrejtvény
