Halottak százai Balin

2001. szeptember 11. óta a legsúlyosabb terrorista merényletre került sor az Indonéziához tartozó, idegenforgalmáról ismert Bali szigetén, amelyben 182 személy, főként külföldiek vesztették életüket. Noha senki nem vállalta a felelősséget a robbantásért, többen az al-Kaida terrorszervezetre gyanakszanak.

Hírösszefoglaló
2002. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába is tiltakoztak a helyi hatóságok korábban az ilyen értelmű vádak ellen, úgy látszik, hogy Indonéziában terrorszervezetek működnek – állapítják meg megfigyelők, s erre az óriási áldozattal járó merényletek véres bizonyságul szolgáltak. A rendőrségi tájékoztatókból az tudható, hogy helyi idő szerint nem sokkal 23 óra után két robbanás történt, gépkocsikba rejtett robbanószerkezetek léptek működésbe a sziget Kuta Beach részén, két kedvelt, turistákkal zsúfolt éjszakai szórakozóhely előtt. Egy harmadik robbanás Sanurban, a tiszteletbeli amerikai konzulátus közelében történt. A szombat esti bali detonációk előtt pokolgép robbant az indonéziai Manadóban működő Fülöp-szigeteki konzulátus előtt is, Észak-Celebesz tartomány fővárosában, ahol senki nem sérült meg. Száznyolcvankét ember vesztette életét és 132-en sebesültek meg Indonézia történetének legvéresebb terrorakciójában.
*
A halálos áldozatok háromnegyede külföldi: ausztrálok, németek, britek, franciák, svédek, új-zélandiak, olaszok és egy svájci. Az AP amerikai hírügynökség több mint 300 sebesültről tud, akik közül 90 állapota válságos. A hivatalos adatokat Megawati Sukarnoputri indonéz elnök közölte, aki a leghatározottabban elítélte a robbantásokat, és a nap folyamán felkereste a merényletek helyszínét.
Az ausztrál kormány kezdetektől célzott terrorakcióról beszélt, amelynek szálai Alexander Downer külügyminiszter szerint valószínűleg az al-Kaida terrorhálózathoz vezetnek. John Howard miniszterelnök bejelentette: az ausztrál nemzetbiztonsági politika sürgős felülvizsgálatra szorul, miután a barbár merényletek után bebizonyosodott, hogy Ausztrália nem sérthetetlen a terrortámadásokkal szemben. Howard szerint a robbantások más megvilágításba helyezik Ausztrália szerepvállalását a terrorizmus elleni háborúban is. „A terrorellenes háborúnak kérlelhetetlen eréllyel és feltétlen elkötelezettséggel folytatódnia kell” – mondta.
Az Egyesült Államok korábban figyelmeztette Canberrát, hogy terrortámadások céltáblája lehet, de elsősorban az erőművekre gondoltak, a turisták ellen külföldön elkövetett merényletek nem merültek fel. Ausztrál vélekedés szerint a robbantásokat az Oszama bin Laden irányította hálózattal gyaníthatóan kapcsolatban álló Dzsemáa Iszlámija indonéz muzulmán fegyveres csoport követhette el.
Világszerte elítélték a terrorista robbantásokat. Washington a lehető legélesebb formában elítéli ezt a megvetendő terrorista cselekményt – áll az Egyesült Államok jakartai nagykövetségének nyilatkozatában. A képviselet azt is közölte: az ország minden szükséges támogatást felajánlott az indonéz kormánynak „e gyáva tett” elkövetőinek felelősségre vonása érdekében. Jack Straw külügyminiszter a BBC brit televízióban úgy nyilatkozott: túl korai lenne még megmondani, hogy az al-Kaida terrorszervezetnek köze volt-e ehhez a merénylethez, egyértelmű viszont, hogy a terrortámadást olyanok követték el, akiknek teljesen közömbös mások élete.
Többek szerint összefüggés lehet a merényletek és a közelben, a Fülöp-szigeteken állomásozó amerikai katonák jelenléte között. Mintegy 800 amerikai katona érkezett vasárnap a Fülöp-szigetekre, egy kéthetesre tervezett hadgyakorlatra, amelynek helyszíne Luzon szigete lesz. A Fülöp-szigetek déli részén a hónap elején elkövetett merényletben egy amerikai és három helyi katona vesztette életét; a megsebesült amerikai katonák száma meghaladta a húszat.
A Reuters jelentése szerint a hadgyakorlat egybeesik azzal, hogy a Fülöp-szigeteki muzulmán és kommunista gerillacsoportok felújították támadásaikat a katonai és polgári célpontok ellen. A Fülöp-szigetek déli részén már több mint ezer amerikai katona gyakorlatozik a helyi hadsereggel, hogy az eredményesebben vehesse fel a harcot az Abu Szajjaf muzulmán gerillacsoporttal, amely állítólag kapcsolatban áll az Amerika elleni terrortámadást végrehajtó al-Kaida szervezettel.
Indonézia első számú turisztikai célpontjában, vagy ahogy még nevezik, az istenek szigetén turisták százezrei – amerikaiak, ausztrálok, új-zélandiak, japánok és európaiak – fordulnak meg évente. A festői szépségű strandok mellett nagy vonzerőt jelent az élénk éjszakai élet, de sokakat vonz a vidéki települések nyugalma vagy a számos hindu templom. Balira sok kispénzű ausztrál turista látogat el, de a gazdag amerikai vagy japán turisták is ízlésüknek és pénztárcájuknak megfelelő minőségű, négy-öt csillagos szállodák garmadáját találhatják elsősorban a sziget déli részén, Denpasar város térségében.
Bár Indonézia évek óta nyugtalanul fortyog, merényletek és tüntetések követték egymást, a turisztikai iparág vezetői azzal kérkedtek, hogy Balin nyugalom és csend honol. Még a külföldi országok nagykövetségei is – amelyek pedig folyamatosan figyelmeztették honfitársaikat az erőszak veszélyére olyan indonéz térségek, mint Aceh, Pápua, vagy Celebesz esetében – úgy vélték, hogy Bali biztonságosnak számít.
***
Valószínűleg nincs magyar áldozat. A jakartai magyar nagykövetség tudomása szerint hat magyar állampolgár tartózkodik a robbantások által megrázott Bali szigetén, és közülük a képviseletnek eddig öttel sikerült felvenni a kapcsolatot a tiszteletbeli konzul révén, remélhetőleg rövidesen sor kerül a hatodik meglelésére is. Busztin György nagykövet az MTI-nek telefonon elmondta, úgy véli, hogy a helyi hatóságoknak két napra van szükségük ahhoz, hogy hiteles listával szolgáljanak az áldozatokról, s akkor válik majd bizonyossá, hogy nincs magyar az áldozatok között. Az indonéz hatóságok a külföldi képviseletek őrzését a diplomata tudomása szerint megerősítették, s mint a nagykövet mondta, arra számít, hogy rövidesen erőteljesebb hatósági intézkedések is következnek az ország destabilizálását célzó terrorakció nyomán. A nagykövet az esetleg Balin tartózkodó magyarokat a velük kapcsolatban álló itthon maradt hozzátartozóik útján arra kéri, hogy vegyék fel a kapcsolatot a képviselettel a 00-62-21-520-34-59 vagy 520-34-60 telefonszámon, továbbá arra, hogy egyelőre ne hagyják el szállásaikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.