Hódokat telepítettek a Tiszába

Grimm Balázs
2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hódokat telepített a Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezete, a WWF Magyarország tegnap a Tiszába, a Kesznyéteni Tájvédelmi Körzetben – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a szervezet hód-visszatelepítő programjának vezetője. Bera Márta elmondta: a 15 állatot (hódcsaládokat, illetve párokat) az 1996 óta zajló hód-visszatelepítési program keretében engedték szabadon.
A hódok valamikor nagy számban (a becslések szerint több ezren) éltek hazánkban, ám a prémjük, valamint a faggyúmirigyük váladéka, a hódpézsma (amely a néphit szerint számos betegség, például a reuma ellenszere, valamint kiváló afrodiziákum volt) miatt kíméletlenül vadászták őket. Ennek eredményeként az utolsó példányt Komárom környékén lőtték ki az 1850-es években. A kipusztult rágcsálókból a WWF eddig 82 példányt telepített magyarországi folyókba, így mára egy 100-120 állatból álló populáció alakult ki.
A szervezet célja, hogy 5-6 éven belül önfenntartó, körülbelül 200 egyedből álló állomány jöjjön létre hazánkban. A Németországban, a Duna mentén befogott hódokat speciális élőhelyfelmérés után telepítették vissza a Bükki Nemzeti Park területére. A szakemberek szerint a védett, 50 ezer forint eszmei értéket képviselő rágcsálók gazdasági károkat nem okoznak, mert főleg védett természeti területeken, ártereken élnek. Az akciót évi 5 millió forinttal egy a hódot emblémájában feltüntető barkácsáruházlánc finanszírozza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.