Hódokat telepített a Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezete, a WWF Magyarország tegnap a Tiszába, a Kesznyéteni Tájvédelmi Körzetben – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a szervezet hód-visszatelepítő programjának vezetője. Bera Márta elmondta: a 15 állatot (hódcsaládokat, illetve párokat) az 1996 óta zajló hód-visszatelepítési program keretében engedték szabadon.
A hódok valamikor nagy számban (a becslések szerint több ezren) éltek hazánkban, ám a prémjük, valamint a faggyúmirigyük váladéka, a hódpézsma (amely a néphit szerint számos betegség, például a reuma ellenszere, valamint kiváló afrodiziákum volt) miatt kíméletlenül vadászták őket. Ennek eredményeként az utolsó példányt Komárom környékén lőtték ki az 1850-es években. A kipusztult rágcsálókból a WWF eddig 82 példányt telepített magyarországi folyókba, így mára egy 100-120 állatból álló populáció alakult ki.
A szervezet célja, hogy 5-6 éven belül önfenntartó, körülbelül 200 egyedből álló állomány jöjjön létre hazánkban. A Németországban, a Duna mentén befogott hódokat speciális élőhelyfelmérés után telepítették vissza a Bükki Nemzeti Park területére. A szakemberek szerint a védett, 50 ezer forint eszmei értéket képviselő rágcsálók gazdasági károkat nem okoznak, mert főleg védett természeti területeken, ártereken élnek. Az akciót évi 5 millió forinttal egy a hódot emblémájában feltüntető barkácsáruházlánc finanszírozza.
Matteo Salvini újra bíróság elé állhat
