Hol az ellenség Észak-Írországban?

Sir Richard Dawson Bates, az északír kormány egykori belügyminisztere az 1920-as években bevallotta: nem bonyolít telefonon fontos beszélgetéseket, amióta „legnagyobb megdöbbenésére” kiderült, hogy a parlamenti telefonközpont kezelője római katolikus. Már-már azt hihettük, az efféle kijelentések felett eljárt az idő, a legutóbbi belfasti események azonban ismét igazolták: az észak-írországi protestáns unionisták és kisebbségi katolikus köztársaságiak továbbra sem bíznak egymásban.

Szentesi Zöldi László
2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október 4-én az északír rendőrség lezárta a helyi parlament, a Stormont bejáratait, és iratokat, lemezeket foglalt le a katolikus nacionalista Sinn Fein párt irodáiban. Ezzel egy időben az IRA fellegvárának számító Nyugat-Belfastban a rendőrség házkutatásokat tartott, és négy embert letartóztatott. Közöttük van a Stormont egykori adminisztrátora, aki a hatóságok szerint fontos kormányzati iratokat csempészett ki az épületből, és adott át az Ír Köztársasági Hadseregnek. A férfi hat hónapig dolgozott az északír parlamentben, de egy rendőrségi vizsgálat hírére szeptemberben nyomtalanul eltűnt. A nyomozás a legnagyobb titokban zajlott, mint kiderült, a brit titkosszolgálatok már tizenhárom hónapja dolgoztak az ügyön. A pénteki akció során letartóztatták Dennis Donaldsont, a Sinn Fein parlamenti irodavezetőjét is. Donaldson az 1981-es éhségsztrájk túlélője, az ír köztársasági mozgalom élő jelképe Nyugat-Belfastban.
Ismét veszélyben tehát a békefolyamat, kétségessé vált az 1998-as nagypénteki megegyezésben vázolt politikai intézményrendszer működtethetősége. Tony Blair brit miniszterelnökre két oldalról záporoznak a követelések. Gerry Adams, a Sinn Fein elnöke „békefolyamat-ellenesnek, Sinn Fein-ellenesnek és antidemokratikusnak” minősítette a letartóztatásokat, a legnagyobb protestáns párt, az Ulsteri Unionista Párt (UUP) első embere, David Trimble pedig „határozott lépéseket” sürgetett a köztársaságiak ellen. A letartóztatások hírére reagálva John Reid, a brit kormány északírügyi hivatalának vezetője korrekt vizsgálatot ígért, mint mondta, „tekintet nélkül a politikai következményekre.” Úgy tűnik, az államtitkár határozottabb fellépése a brit kormány változó északír politikáját készíti elő. Egy nappal a letartóztatások előtt Reid a Guardiannek adott interjújában felszólította az ír köztársaságiakat, hogy „örökre hagyjanak fel az erőszakkal.” Figyelmeztette őket, hogy „nem lehet egyszerre két lovat megülni, különösen, ha az a két ló annyira messze esik egymástól, mint a demokrácia és az erőszak.”
Hasonlóan George Bush világméretű terrorizmusellenes háborújához, a kérdés Észak-Írországban is megválaszolatlan: hol az ellenség? Az Ír Köztársasági Hadsereg hosszú ideje – deklaráltan – tűzszünetet tart. Az IRA szakadár szervezetei közül az INLA és a Continuity IRA alig hallat magáról, a Real IRA vezetője, Mickey McKevitt egy dublini börtönben várja januári tárgyalását. Viszonylagos csend honol az unionista félkatonai csoportok – UFF, UVF, Red Hand Commando – háza táján is. A mindennapi erőszak évtizedek óta folyamatos Észak-Írországban, néhány szórványos merénylet és kölcsönös leszámolás hallatán nem szabad a békefolyamat végéről beszélni. A tartomány sorsa nem az utcán, hanem a tárgyalóasztalnál dől el – ezt a szemben álló felek is tudják. Az északír békefolyamat ma két tényezőtől függ: valamiképpen rá kellene szorítani a köztársaságiakat a fegyverek beszolgáltatására, ugyanakkor nem szabad hatósági nyomást gyakorolni a Sinn Feinre, mert könynyen elszabadulhat a valódi erőszak. Tekintve, hogy a köztársasági és az unionista oldalon egyaránt szép számmal akadnak a fegyvernyugvással elégedetlen radikálisok, a legutóbbi letartóztatásokhoz hasonló lépéseivel a Blair-kabinet a tűzzel játszik. Az elmúlt fél évszázad eseményei azt bizonyítják, hogy Észak-Írországban valamiben mindenkinek igaza van, de az egyes részigazságoknak nincsen közös nevezője. Az 1998-as nagypénteki megegyezéssel az érintettek felülemelkedtek kényszerképzeteiken, s ha valódi békére áhítoznak, szinte naponta nagy önmérsékletet kell tanúsítaniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.