Időzített gyárbezárás

Hommer Tibor
2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hihetetlen, de igaz: Magyarországnak van gazdasági minisztere. Ezt onnan tudni, hogy a kormány májusi eskütételénél jelen volt. Akkor is jelt adott magáról, amikor lenyakazta a Széchenyi-tervet. Meg amikor a választási ígéretekkel ellentétben mégiscsak megpróbált közbeszerzési eljárás nélkül kiosztani pár milliárdot útépítés jogcímén néhány túlfavorizált útépítő cégnek. De ezenkívül?
Amikor a Danone be akarta zárni a Győri Keksz- és Ostyagyárat, az akkori Gazdasági Minisztérium csúcsvezetése Canossát járt az ott dolgozók, a város érdekében, függetlenül attól, hogy Győr város vezetői a Magyar Szocialista Párt táborát erősítették. A gyár nem zárt be, működik, képes volt közösen gondolkodni a befektető-tulajdonos és a kormány.
Nyilván feltűnt Csillag Istvánnak, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium irányítói posztját betöltő kormánytagnak a hír, hogy Székesfehérvárott bezár az IBM Storage Kft., s 3700 embert röpítenek útjára. Nyilván feltűnt, mondom, mert a cég ügyvezetője, Norbert Wolpert írt egy levelet Medgyessy Péter miniszterelnöknek, aki – tekintettel arra, hogy nem az ő kompetenciája az ügy – továbbította a levelet a gazdasági irányításért felelős minisztertársának. Csillag István azóta sem jelent meg Székesfehérváron, pedig a gyár bezár. Végül is csak 3700 embert eresztettek szélnek, ez még nem elég ok arra, hogy egy miniszter leereszkedjék egy cégvezetőhöz, s együtt gondolkodjanak el a 3700 szerencsétlenül járt dolgozó sorsáról.
Mert miről is gondolkodhatnak? A Széchenyi-tervet maga Csillag István sztornózta, mit mondhatott volna a cégvezetőknek? Azt, hogy megalkottam röpke miniszterségem ideje alatt a Smart Hungary befektetésösztönzési programot? A Smart Hungaryra minden bizonnyal rábólintanának az IBM vezetői, merthogy nagyjából annyit tudnak e műremekről, mint én vagy ön, kedves olvasó, vagy az a személy, aki jelen pillanatban a Magyar Köztársaság gazdasági és közlekedési miniszteri posztját betölti.
Előttünk vannak még a választási plakátok: „Még több pénzt az embereknek!”; „100 nap alatt sokat elértünk”; „Lecsökkentjük az szja-kulcsokat!” Mindegy, a gyár bezárt, 3700 állástalan ember csügg az esőverte poszterek előtt. Reményük kevés, annyi vigaszuk van, hogy a miniszterelnök személyesen szerzett tudomást az elbocsátásukról, s mély aggodalommal tudomásul vette az IBM döntését.
Egyetlen dolgot azonban tudniuk kell. Egy ilyen horderejű döntés meghozatala nem születhet meg pillanatok alatt. A bejelentés időpontját minden kétséget kizáróan a választások befejeztére időzítették. Átlátszó az a kampánytrükk, ahogyan a kormány félhivatalos lapja, a Népszabadság – egy rugóra járva Ron Werberrel – tegnap burkoltan megpróbálta felmenteni felelőssége alól az újraválasztott szocialista polgármestert, aki a lap szerint nem tudta, mi készül a gyárban. Vagy a kétes értékű hír, amelyet forrás nélkül hoztak: az IBM denveri központjában az elmúlt hét péntekén (!) veselkedtek neki, hogy egyik pillanatról a másikra döntsenek a magyar üzem bezárásáról.
Ugyan, kérem!
Fölösleges is, kínos is Székesfehérvárra utaznia most miniszterelnöknek, gazdasági miniszternek. Valahol megértem mindkettőt. Tudniillik nagyon kínos, hogy egy ország felelős kormányának nincs érdemi mondani- és cselekednivalója akkor, amikor egy településnyi ember egyik napról a másikra állás nélkül marad. Itt már kevés az ígéret. Itt már édeskevés a kormányszóvivő fogadkozása, hogy mi mindent tesznek majd az elbocsátottak érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.