Informatikai lomtalanítás

Magyarországon megoldatlan a veszélyes anyagokat, például nehézfémeket tartalmazó számítógép- és mobiltelefon-hulladékok kezelése, dacára annak, hogy az uniós csatlakozással – 2005-től – megoldást kell találni a problémára. Pettkó András MDF-es honatya hazánkban járhatatlan útnak tartja, hogy a számítógépek árába épített ökoadóból valósítsák meg a ma még az egyszerű szemétdombokon landoló hulladékok begyűjtését. Ehelyett azt javasolja: évente kétszer szervezzenek a lomtalanításhoz hasonló akciókat.

Török László
2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robbanásszerű fejlődés volt a kilencvenes években az informatikában: az új személyi számítógépek és a mobiltelefonok életünk szerves részeivé váltak. Ezek az eszközök – miután elhasználódtak – részben veszélyes hulladékká válnak, ám a terület szabályozása Magyarországon még nem történt meg. Hazánkban jelenleg körülbelül másfél millió személyi számítógépet, illetve hatmillió mobiltelefont használnak naponta, s számuk folyamatosan nő. A bevett gyakorlat szerint a feleslegessé vált informatikai eszközöktől a rendes lomtalanításokkor szabadulnak meg, s az így keletkező veszélyes hulladékot (nehézfémeket, mint a nikkel vagy a kadmium) felügyelet nélkül, nem megfelelően kezelik.
Pettkó András MDF-es országgyűlési képviselő, az informatikai bizottság tagja elmondta: a környezetre és ezen keresztül a lakosság egészségére egyaránt kockázatot jelentenek a személyi számítógépek rákkeltő anyagot tartalmazó elemei, a monitorok, a felhasznált nyomtatott áramkörök, valamint a nagy mennyiségű műanyag. A gyakran természetidegen, el nem bomló anyagokat tartalmazó számítástechnikai eszközök megsemmisítése is rendkívül káros a környezetünkre, ezért fontos az újrahasznosítás.
Nyugat-Európában számos megoldást találtak már a problémára, így például Németországban az informatikai eszközök árába termékdíj beépítését tervezik, hogy ne az államot terhelje a begyűjtés és az ártalmatlanítás költsége. Az MDF azonban olyan konstrukciót nem fogad el, amely növelheti a felhasználókra háruló költségeket, vagyis az informatikai eszközök árát – nyilatkozta a politikus.
Szerinte évente kétszer, a megszokott lomtalanításhoz hasonlóan, adott időpontokban és helyszíneken cégek és egyéni felhasználók lerakhatnák a keletkezett informatikai hulladékot, amelynek elszállításáról és szakszerű kezeléséről központilag gondoskodnának.
Az ellenzéki képviselő úgy látja: az elektronikai veszélyes hulladékok kezelésének törvényi szabályozására is szükség van, mert Magyarország várható 2004-es uniós csatlakozása esetén 2005. január 1-jétől kötelezővé válik az ilyen hulladékok szabályozott gyűjtése, kezelése. Hozzátette: ha nem születik meg az erre vonatkozó magyar szabályozás, kötelezővé válik az EU-normák feltétlen érvényesítése, erre azonban nem tud felkészülni addigra a magyar környezetvédelem.
Bár a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium karácsonyra tervezi egy, a mobiltelefonok akkumulátorának környezetszennyező hatására felhívó akció beindítását a három magyarországi mobilszolgáltató részvételével, ez csak az egyik részterülete az igen összetett problémának. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium Az információs társadalom stratégiája című koncepciója pedig említést sem tesz a komputerizációt kísérő hulladékok kezeléséről, újrahasznosításáról – jelentette ki az MDF-es honatya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.