Kabulban már beindult az élet

Bár Kabul még romokban hever, az élet beindult. A fővárosban már van áram- és vízellátás – igaz, aranyáron –, és megkezdődött a romok eltakarítása is. Egy évvel ezelőtt, a tálibok alatt elképzelhetetlen lett volna ennyi európai ruhás, munkába siető ember és köztük egyre több lány és asszony – jelentette ki lapunknak adott interjújában Katona Magda, a térség szakértője, aki a napokban tért haza az afganisztáni fővárosból és akinek a minap mutatták be Soknemzetiségű Afganisztán című könyvét.

Ruff Orsolya
2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban volt egy éve, hogy a szövetséges csapatok megindították támadásaikat a tálibok ellen. Ha mérleget kellene vonni az elmúlt esztendő eseményeiből, mit emelni ki, melyek voltak a legjelentősebb változások Afganisztánban?
– A térség jelentős mértékben átstrukturálódott, hiszen az Egyesült Államoknak ma már katonai támaszpontjai vannak Tádzsikisztánban, Üzbegisztánban, Kirgizisztánban s egy nagy támaszpont épült Afganisztánban is. Ezenkívül sikerült olyan ideiglenes kormányt összehozni, amely talán véget tud vetni a huszonhárom éves háborúnak és össze tudja hozni az afgánokat. Új párttörvény van érvényben és bevezették a többpártrendszert. Sorra alakulnak az újságok, már több mint százötven van belőlük. A közélet pezseg. Egy évvel ezelőtt, amikor még a tálibok uralkodtak, ez elképzelhetetlen lett volna.
– Nemrég tért haza Kabulból, mit tapasztalt, milyen most az élet Afganisztánban?
– A személyes benyomásaim igen kedvezők voltak. Bár Kabul még romokban hever, az élet beindult. A fővárosban már van áram- és vízellátás – igaz, nem iható, és az is igaz, hogy az ivóvizet dollárért mérik, aranyáron. A mikrorajonok-ban és a közintézményekben azonban már folyik a víz a csapból. Az áramszolgáltatás akadozik és időnként kimarad, de már az is működik. Megkezdődött a romok eltakarítása, mindenütt új építkezések zajlanak. Az emberek nem várják meg a segélyeket – hiszen azok a korábbi ígéretek ellenére éppen csak csurrannak-cseppennek –, hanem maguktól nekiláttak az ország újjáépítésének. Nagyon meglepett egyébként az optimizmus: ennyi mosolygós arcot csak 1964 és 1974 között, az úgynevezett demokrácia évtizedében lehetett látni. Egy évvel ezelőtt, a tálibok alatt elképzelhetetlen lett volna ennyi európai ruhás, munkába siető ember és köztük egyre több lány és asszony. Természetesen a háború utáni nehézségek megvannak, Kabulban a köztisztviselők négy hónapja nem kaptak fizetést, a katonák pedig hat hónapja nem kaptak zsoldot. Ez azonban a háború utáni átmeneti állapot szinte törvényszerű velejárója.
– Mi az, ami ezenkívül még problémát jelent az országban?
– Noha nagyon kedvező, hogy már kétmillió menekült hazatért, hazaáramlásuk azonban nagy terhet ró főként a főváros infrastruktúrájára. Kabulban a háború, az amerikai bombázások, a belső migráció miatt eddig is majdnem egymillió hajléktalan tengődött, ehhez járultak még a hazatérő menekültek. Hárommillió emberről kell gondoskodni a fővárosban. Bár az építkezéseknél szükség van a szorgos munkás kézre, egyelőre nincs ennyi embernek megfelelő munkalehetőség. Nagy probléma a házak hiánya, most tervezik katonai támaszpontok megnyitását a menekültek előtt, mert lassan jön a tél, ami Kabulban igen kemény.
– Miként próbál a kormány ezeken az embereken segíteni?
– Több repatriációs, illetve a hazatérő menekültek beilleszkedését segítő programot indítottak el, és külön szakminisztérium alakult, hogy a hazatérő afgán szakemberek és értelmiségiek számára megfelelő munkalehetőséget biztosítsanak. Rájuk, akárcsak az afgán vállalkozókra, beruházókra, égető szükség van. Ugyanakkor a hadurak és a fegyveres csoportok integrálódása is megkezdődött a társadalomba. Például Darulamannál, a súlyos károkat szenvedett honvédelmi minisztérium romjainak eltakarításánál az ENSZ Habitat segítségével kilencszáz volt harcosnak teremtettek munkalehetőséget, éppen azért, hogy ne fogjanak újra fegyvert.
– Ennek ellenére a hírek javarészt fegyveres összecsapásokról szólnak. Mennyire működnek együtt a hadurak a kormányzattal?
– Éppen a dezintegrációtól, a hadurak megerősödésétől való félelem az oka annak, hogy a tokiói konferencián beígért négy és fél- milliárd dollárból csak alig öt-hatszázmilliót folyósítottak eddig. Az afgán kormány ebből alig kilencvenmilliót kapott, éppen azért, hogy a pénz ne a hadurak zsebébe vándoroljon. Ez a kormányzatnak történő fegyverszállításoknál is nagy problémát jelent. A honvédelmi miniszter például az állami fegyverraktárakból jelentős tartalékot halmozott fel saját szűkebb pátriájában, a Pandzsír-völgyében. Abdul Rasid Dosztum üzbég hadúr, Mazari-Sarif ura ugyanezt a tevékenységet folytatja annak ellenére, hogy honvédelmi miniszterhelyettesi rangot kapott. Dosztum ráadásul a Türkmenisztánból és Üzbegisztánból származó árucikkek utáni vámokat, akárcsak a helyi adókat, nem adja le a kormányzatnak. Ugyanez a baj a heráti Iszmail Hánnal, aki az Iránnal folyó kereskedelmet tartja ellenőrzése alatt.
– Nem tart attól, hogy ezek az ellentétek szétrobbantják a mostani koalíciót és újra belső harcok fenyegethetik Afganisztánt?
– Ennek a veszélye fennáll. A problémára az igaz gyógyírt csak egy megfelelő föderatív struktúra jelentené. Éppen ezért nagy jelentőségű, hogy már felállt az alkotmánykészítő bizottság és hozzákezdtek az új alaptörvény megfogalmazásának. A lazább, föderatívabb struktúra talán jobban megfelel a kialakult helyzetnek, mivel nagyobb önállóságot adna a különböző régióknak és törvényesen is lehetővé tenné, hogy a helyi vámok és adók egy részét az adott térség fejlesztésére fordítsák.
– Miként látja Karzai elnök szerepét? Többször a szemére vetik, hogy Amerika bábja. Mit gondol, mennyire van Karzainak tere saját politikája megvalósításához?
– Hamid Karzai esetében nagyon nagy probléma, hogy éppen ő az, aki nem rendelkezik katonai erővel. Nagy gond, hogy sokan Sah Sudzsához hasonlítják, aki a száműzetésből a britek segítségével tért haza vagy pedig Babrak Karmalhoz, akit a szovjetek tankjai segítettek a visszatérésben. A lényeg azonban nem az, hogy honnan jött Karzai, hanem hogy képes-e a múltnak ezt az árnyékát levetni és képes-e integrátorként fellépni. A személyes képességei megvannak hozzá, kérdés az: tudja-e a katonai és politikai támogatottságot hoszszabb távon biztosítani.
– Az előbb már említette a nőket, akiknek az utóbbi egy évben mondhatni forradalmi változás történt az életében. Ön hogyan látta ezt, amikor Afganisztánban járt?
– Jó nézni az utcán a dolgukra siető lányokat, asszonyokat, akik néha még viselik a csadrit, az egész testet elfedő leplet, ám sokszor elegáns kosztüm vagy éppenséggel egy aktatáska kandikál ki alóla.
– Mindenesetre a helyi beszámolók megjegyzik, hogy vidéken az esetek többségében úgy zajlik a nők élete, mint a tálibok alatt…
– Nem úgy, mint a tálibok alatt, hanem mint évszázadok óta. Ez a jelenség megfigyelhető volt a mudzsahed kormány, a baloldali rezsimek, Daud vagy a királyság idején is. Az eltérés óriási és nem változik meg egyik napról a másikra. Évszázadok kellenek hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.