Kalmár elutasítja a posta vádjait

Szakértői vélemények szerint milliárdos károkat okoz a Magyar Posta (MP) Rt. jelenlegi vezetése azzal, hogy félbehagyja, felszámoltatja az utóbbi években megkezdett fejlesztéseket. Még felbecsülni sem lehet, milyen károk érik azt a postát, amelyik nem lesz képes felvenni a versenyt a liberalizálódó nemzetközi piacon.

Putsay Gábor
2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rágalmazás miatt Kalmár István büntetőeljárást kezdeményez a posta jelenlegi elnöke, Csáki György ellen az előző hetek során elhangzott kijelentései miatt. A posta elnöke úgy vélekedett, hogy az előző vezetés tevékenysége miatt az utóbbi két-három évben 10-12 milliárd forintos kár érte az állami vállalatot. Közölték azt is, hogy hűtlen kezelés, a számviteli fegyelem megsértése és magánokirat-hamisítás tárgyában ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett az MP Rt.: az eltelt időszakban megkötött szerződések szabálytalansága miatt az általuk folytatott vizsgálatok szerint több mint 600 millió forintnyi kár érte a postát.
Kalmár István lapunknak elmondta: amíg a posta élén állt, a tudomására jutott szabálytalanságok, illetve a bűncselekménynek minősíthető esetek ellen mindig fellépett. A vezetőként különböző gazdasági visszaélésekkel kapcsolatban tett feljelentése alapján jelenleg is folyik a nyomozás. Hangsúlyozta: kizárólag az utolsó vezetést, elsősorban őt hibáztatják mindenért, mivel Orbán Viktor főtanácsadója volt.
Kalmár István közölte: a nyilatkozatokból úgy tűnik, hogy a száz nap kevés volt arra, hogy a jelenlegi vezetés megismerje a postát. Amikor átvették a cég irányítását 2000 végén, Surányi György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke éppen azokban az időkben vont el 30 milliárd forintot a vállalattól. A cég az elmúlt év végéig az első tíz legnagyobb hazai adófizető között volt, így legfeljebb a közpénzek előállításában vett részt. Annak ellenére, hogy Csáki Györgyék több milliárd forint veszteségről beszélnek, ami állítólag a posta előző vezetésének pazarló gazdálkodásának volt köszönhető, 2002 első négy hónapjának pozitív eredménye 2,4 milliárd forint volt – mondta Kalmár.
Világossá vált 2000 végén, hogy az MP Rt. kizárólag az alapszolgáltatások fenntartásával nem lehet versenyképes, hosszú távon a vállalat működőképessége is veszélybe kerül. Ezért egy olyan stratégiát indítottak el, amit úgy tűnik, a mostani vezetésnek máig nem sikerült megértenie – közölte Kalmár. Óriási hibának tartja, hogy a kapkodó költségmegtakarítás, a nadrágszíj-politika miatt olyan létfontosságú fejlesztéseket állítanak le, mint például az elektronikus közbeszerzés. Ilyen lépésekkel lehet, hogy megtakarítanak bizonyos összegeket, ám a posta számára közép- és hosszú távon milliárdos károkat okoznak. Abban az esetben, ha az MP Rt. nem áll több lábon – mint az eredményes posták – hamarosan megpecsételődik a sorsa, ugyanis az egyre erősebb versenyben pusztán alapszolgáltatásokkal nem tudja felvenni a versenyt a terjeszkedő vállalatokkal.
Elég volt a meg nem értett stratégiai elemek folyamatos minősítéséből – tette hozzá Kalmár –, az üres kassza emlegetéséből, a cég egykori vezetőit folyamatosan mocskoló, rágalmazó, sőt nyíltan bűncselekményekkel vádoló megszólalásokból. Érthetetlennek tartja, hogy a stratégiát azok a vezető munkatársak sem tudják megvédeni, akik a távozása előtt folyamatosan dolgoztak rajta. A témák többségét ugyanis a mostani menedzsmentben is helyet foglaló egykori vezetőtársak készítették elő számára. Hozzátette: kizárólag az előző vezetés lejáratására dobták be a 600 milliós károkozást, amit állítólag a törvénytelen szerződésekkel okoztak. Emlékeztett arra, hogy az egykori gazdasági vezető ellen ő kezdeményezett eljárást.
Kalmár István hangsúlyozta: az oly gyakran emlegetett Body Guard Kft.-vel május 14-én kötött a posta szerződést, a május 9-i móri bakrablást követően. Elrendelte ugyanis, hogy a postai bankvégpontokon a dolgozók védelmében erősítsék meg az üzlettérben lévő, a dolgozókat és az ügyfeleket elválasztó üvegeket, illetve biztosítsák a pénzszállításokat.
Kalmár elmondta: igaz, hogy hétmilliárd forint értékű aláírási joga volt, amivel egyrészt nem élt vissza, másrészt pedig az aláírási jog a tulajdonos által jóváhagyott alapszabály értelmében a posta mindenkori alaptőkéje 15 százalékáig terjed. Távozásomkor az alaptőke megközelítette az 50 milliárd forintot, így a kötelezettségvállalási jogosultságom semmiképpen nem lehetett egyenlő az alaptőke kétharmadával, tehát ebben is, mint annyi minden másban, tévedett Csáki György – tette hozzá Kalmár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.