Vasárnap óta a két férfi az indonéz rendőrség őrizetében van, és több kihallgatáson átesett már. Mivel tartani lehet szökésüktől, az illetékes szervek elrendelték előzetes letartóztatásba helyezésüket – jelentette a Reuters az indonéz országos rendőrparancsnokság szóvivőjére, Saleh Saafra hivatkozva. Egyetlen csoport vagy személy sem jelentkezett a terrormerénylet elkövetőjeként, de az indonéz hatóságok annak a gyanújuknak adtak hangot hétfőn, hogy az Oszama bin Laden arab milliomos által alapított al-Kaida nemzetközi terrorszervezet áll a barbár tett mögött.
Az indonéz rendőrség országos szóvivője cáfolta azt az amerikai sajtóértesülést, amely szerint az ország légierejének egyik volt tisztje bevallotta, hogy ő készítette a Bali szigetén több mint 180 ember halálát okozó pokolgépet. A szóvivő a Reutersnek nyilatkozva azt mondta, hogy – a Washington Post hírével ellentétben – „senki nem tett semmiféle vallomást”. Ugyancsak tegnap az indonéz hatóságok – most első ízben – hivatalosan megerősítették, hogy egy kisteherautó tetejébe rejtett, C4 típusú katonai robbanóanyag döntött romba szombaton két, külföldi turistákkal zsúfolásig teli szórakozóhelyet Bali szigetén. Mint az országos rendőrségi szóvivő, Saleh Saaf elmondta, a terrorakcióhoz használt C4-es robbanóanyagot nem Indonéziában állították elő. Azt is közölte: az indonéz hatóságok eddig még nem tudták kideríteni, hogy a terrorakció közvetlenül az Oszama bin Laden vezette al-Kaida hálózat műve volt-e, avagy az azzal kapcsolatban lévő, indonéziai központú Dzsemáa Iszlámija nevű radikális iszlám szervezeté. Az ausztrál miniszterelnök, James Howard szerdán reményét fejezte ki, hogy az ENSZ a terrorszervezetek közé sorolja a Dzsemáa Iszlámiját. Ausztráliának ugyanis egyre több bizonyítéka van arra, hogy ez a szervezet igenis szerepet játszott a Bali szigetén végrehajtott véres merényletben. A canberrai kormány egyébként szerdán kétmillió ausztrál dollár jutalmat ajánlott fel annak, aki a tettesek kézre kerítését elősegítő információval szolgál a hatóságoknak.
Tony Blair a merényletről. A múlt heti bombamerénylet külföldi áldozatai között ausztráliaiak és amerikaiak után britek voltak a legtöbben. Még mindig nincs végleges kép a brit áldozatok számáról, de 15 holttestet már sikerült azonosítani, olykor ujjlenyomat vagy fogászati adatok alapján. Tony Blair miniszterelnök alsóházi nyilatkozatában hangsúlyozta: az iszonyú terrorakció, ha új frontot is nyit meg, nem mentesíti Szaddám Huszeint tetteinek és politikájának felelőssége alól. A Guardian című napilap közvélemény-szondája arra mutat, hogy az indonéziai bombamerénylet nyomán ugrásszerűen megnőtt azoknak a száma, akik helyeselnék a hadviselést Irak ellen. (J. L.)
Ciprus lángokba borult, többen meghaltak + videó
