Költségvetési javaslat zárórára

Az államháztartás hiányának mértéke idén a GDP 8,7 százalékára rúghat – jelentette be tegnap a pénzügyi tárca. Az új privatizációs stratégiát is elfogadta a kormány, ám egyelőre csak annyi tekinthető biztosnak, hogy első körben az állami tulajdonú bankokat adják el.

Barát Mihály
2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rekordméretű államháztatási hiánnyal számol idén a Pénzügyminisztérium (PM): az európai uniós metódus szerint számolt hiány elérheti a GDP 8,7 százalékát. A magyarázat szerint az államháztartás rendes működési tételeiből következő hiány a GDP 5,7 százaléka lesz, a többi olyan tétel, ami már „kiment” az államháztartásból, és nem növeli tovább az aggregát keresletet. Az első csoportba az autópálya-építésekhez köthető tételek – a Nemzeti Autópálya Rt. és az Állami Autópálya Kezelő Rt. adósságának átvállalása, illetve a két cég megvásárlása – tartoznak, a másodikba az MFB feltőkésítéséhez szükséges 60 milliárd forint, a harmadikba az állami garanciával finanszírozott, majd átvett sportberuházások, a negyedikbe pedig a MÁV garantált hiteleinek átvállalása. (Ez utóbbi önmagában 120 milliárd forintot jelent.) A négy tétel összesen nagyjából 585 milliárd forinttal rontja az idei mérleget.
*
A magas államháztartási hiány bejelentésén túl a pénzügyi tárca tegnap tájékoztatót tartott az új privatizációs stratégia és a privatizációs törvény módosításának tárgykörében is, ám azonkívül, hogy folytatódik a magánosítás, nem sokat lehetett megtudni a közeljövő várható lépéseiről. Salgó István, a Pénzügyminisztérium privatizációért felelős helyettes államtitkára szerint a privatizáció folytatásának több ésszerű oka is van: az egyik az, hogy egyes cégek esetében már semmi nem indokolja az állami befolyást, emellett vannak olyan vállalatok, ahol az már a hatékonyság rovására megy, és nem utolsó szempont az sem, hogy a privatizációs bevételekből folytathatók az infrastrukturális, illetve a humán-egészségügyi fejlesztések is. A hatékonyság romlását Salgó szerint jól mutatja az, hogy míg az állami cégek eredménye 1998-ban 33,8 milliárd forint volt, addig tavaly gyakorlatilag a nullára csökkent. A közeljövő várható lépéseiről Salgó nem tudott beszámolni, ám anynyit közölt, hogy a magánosítás első lehetséges tárgyai a még állami kézben lévő bankok lehetnek. A nagyobb jelentőségű állami cégekről Salgó közölte: a kormány hosszabb távon értékesítené a Mol, illetve a Richter állami tulajdonú részvényeit, ám ennek módját, mértékét és idejét kormánydöntés határozza majd meg. Emlékeztetett: a két cég eladását a jelenleg hatályos törvény is lehetővé teszi, így a törvénymódosítás őket nem érinti. A privatizációs törvény módosítása értelmében a tartós állami tulajdonú társaságok köréből kikerül többek között a Mahart, a Malév, az Antenna Hungária, a Nemzeti Tankönyvki adó, több mezőgazdasági társaság, a Tokaj Kereskedőház, a Tiszavíz, a Volánbusz, 23 Volán-társaság, a Herendi Porcelán Manufaktúra Rt., a Reorg Rt. E társaságoknál a tulajdonosi jogokat gyakorló szerv az ÁPV Rt., míg a gazdasági és közlekedési miniszter hatáskörébe kerül a Budapest Airport Rt. és a Fertő-vidéki HÉV Rt. A tartós állami részesedés legkisebb mértéke a Szerencsejáték Rt.-nél és a Magyar Posta Rt.-nél 50 százalék plusz egy szavazatra módosul, a tulajdonosi jogokat e két társaság esetében is az ÁPV Rt. gyakorolja.
***
Német államháztartási hiány. Hans Eichel pénzügyminiszter a német képviselőházban bejelentette: Németországban az államháztartás deficitje az idén magasabb lesz a GDP három százalékánál. Ez az euróövezet országaira érvényes stabilitási és növekedési paktum megszegését jelenti. (MTI)
***

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.