Megszorítások várnak az országra

Nem változtat az idei és a jövő évre vonatkozó előrejelzésein a pénzügyi tárca. A bérkiáramlás visszafogását elkerülhetetlennek tartja a kormány, csakúgy, mint az államháztartási hiány lefaragását. A hatósági árak fokozatosan igazodnak majd az elvárt szinthez, ám hogy mekkorák a „fokozatok”, még nem tisztázott.

Barát Mihály
2002. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nincs új előrejelzés az idei és a jövő évi makrogazdasági célkitűzésekben – derült ki László Csaba pénzügyminiszter és Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter tegnapi, közös tájékoztatóján, amelyet a gazdaságkutató intézetek vezetőivel és a tanácsadókkal folytatott egyeztetés után tartottak. A pénzügyi tárca vezetője közölte: az államháztartás idei, GDP-arányos hiányára vonatkozó kormányzati előrejelzés változatlanul 5,5-6 százalék, jövő évre pedig 4,5 százalék. 2003-ra változatlanul 4,5 százalékos inflációt vár a kormányzat, 4-4,5 százalékos GDP-növekedés mellett. Csillag István közölte: a hatósági árak kiigazítását fokozatosan tervezi a kormányzat. Az viszont még mindig nem derült ki a miniszter szavaiból, hogy konkrétan milyen mértékű áremelésekkel kell számolni.
A miniszterek tájékoztatása szerint a kutatók egyetértettek a kormány által felvázolt főbb irányokkal, így az államháztartási hiány csökkentésének szükségességével is. A hiánycsökkentés várható mértékéről ugyanakkor már megoszlottak a vélemények: többen kétségbe vonták a jövő évi, 4,5 százalékos, GDP-arányos deficit teljesíthetőségét, főleg annak tükrében, hogy már az idei cél sem tűnik megvalósíthatónak.
A gazdaságkutatók szerint az sem világos teljesen, hogy hogyan lehet a tervezett ütemben fékezni a bérkiáramlás – az utóbbi időszakban igencsak felgyorsult – ütemét. A pénzügyminiszter szerint ugyanakkor a kormányzat háromszázalékos ajánlatának fogadtatása nem volt rossz az Érdekegyeztető Tanácsban: László Csaba szerint az ott elhangzott 4,5 százalékos javaslat „jó üzenet” az érintettek részéről.
A monetáris politikáról a miniszter kifejtette: értelmezése szerint a jegybankkal közös inflációs cél 2003-ra jelenleg 4,5 százalék, a szokásos plusz-mínusz egyszázalékos sáv nélkül, ám ez egyik irányba sem zár ki bizonyos elmozdulásokat. A pénzügyminiszter elképzelhetőnek nevezte, hogy a következő két-három évben – az uniós csatlakozással összhangban – a forint árfolyama a sáv széléig erősödik, és a jegybank kénytelen lesz beavatkozni.
A pénzügyminiszter szerint az eredményesség érdekében már a jövő évtől hozzá kell kezdeni a szükséges reformok előkészítéséhez, hogy az érdemi lépések időben megtörténhessenek. László Csaba tájékoztatása szerint a megbeszélés résztvevői szorgalmazták a privatizáció felgyorsítását, illetve az adórendszer átláthatóbbá tételét is.
Csillag István a versenyképesség növelését említette meg a kiemelt feladatok között: ennek érdekében szerinte vissza kell fogni a bérköltségek növekedését. A miniszter szerint ösztönözni kell a lakosság megtakarításainak növelését is, hiszen annak mértéke drasztikusan visszaesett az elmúlt időszakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.