Montenegró válszút előtt

Sebestyén Imre
2002. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Montenegró 454 ezer választópolgárának a támogatásáért verseng majd a vasárnapi parlamenti választásokon hét koalíció és három párt. Valójában azonban két nagy politikai tábor áll egymással szemben, s szinte csak ez a kettő foglalja el a 75 parlamenti helyet. Az egyik a Szocialisták Demokratikus Pártjából (DPS) és Szociáldemokrata Pártból (SDP) álló választási szövetség, a Milo Djukanovics államfő vezette Demokratikus Lista az Európai Montenegróért. A másik pedig a Szocialista Néppárt (SNP), a Néppárt (NS) és a Szerb Néppárt (SNS) koalíciója, amelynek a neve már nem Együtt Jugoszláviáért, hanem Együtt a Változásokért.
Van egy harmadik is, amelyik beleszólhat még a nagyok dolgába: a Liberális Szövetség (LS), s – hátat fordítva Djukanovicséknak s közeledve Predrag Bulatovicsékhoz – arra számít, hogy a mérleg nyelvévé válhat. Az LS nemrégiben még Montenegró függetlenségének leghangosabb harcosa volt, most e retorika mintha háttérbe szorult volna. Ami viszont arra utal, hogy e párt a választásokat követően mindkét nagy koalícióval tárgyalásokat kezdhet.
A Djukanovics nevével jelzett szövetség – amely az abszolút többség megszerzésén kívül minden mást súlyos vereségként élne meg – Montenegró „európaizálását” tűzte zászlajára. Programjának fontos része Crna Gora fokozatos függetlenné válása. Biztosan begyűjti azoknak a szavazatait, akik a kiválást támogatják, de nem mond le azok voksairól sem, akik nem ellenzik a közös államot. Számíthat továbbá az albánság támogatására, hiszen e kisebbség minél távolabbra szeretne kerülni Szerbiától. Djukanovicsék sikere leginkább attól függ, hogy tudják-e amortizálni az alacsony életszínvonal, a megrekedt reformok és a korrupció miatti elégedetlenséget. Hiszen a felelősség – kormánykoalíció lévén – őket terheli.
Éppen ezeken a kérdéseken lovagol az ellentábor, amely nevet változtatott, de célt nem: mindenáron meg akarja dönteni „a maffiával szövetkező” Djukanovics hatalmát. Programjának másik sarkalatos pontja az államszövetség fenntartása, amit – a föderáció megőrzését – máris a saját érdemének tünteti fel. Mindkét tömörülés számára roppant fontos a győzelem, hiszen a kudarc végzetes megrázkódtatásokat idézne elő mind az egyik, mind a másik táborban.
A kisebb pártokra senki sem figyel, pedig a Hazafias Koalíció (Momir Bulatovics Népi Szocialista Pártjának furcsa szövetsége Seselj radikálisaival és a Mira Markovics vezette Jugoszláv Baloldallal) bejuthat a parlamentbe, s még használható koalíciós partnere lehet a szerbpártinak nevezett Együtt a Változásokért szövetségnek. Az ellentábor viszont Novak Kilibarda Népi Egységére és a Polgári Pártra számíthatna.
A megfigyelők mindezek alapján egyetértenek abban, hogy a montenegrói választások eredménye nemcsak a kicsi köztársaság jövőjét határozza meg, hanem döntő hatással lesz a szövetségi ország további sorsára is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.