Nehezebb helyzetben a külföldi cégek

A hazánkban működő, külföldi érdekeltségű vállalatok jövedelmezősége mérséklődött az eltelt időszakban, és a nekik nyújtott adókedvezmények mennyisége is csökkent, ami elég figyelemreméltó adat a hazai multicégek jövője szempontjából. A vegyesvállalatok többet adóztak tavaly, mint 2000-ben, ám az általuk foglalkoztatottak száma jelentősen visszaesett.

2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre kevesebb adókedvezményben részesülnek a hazánkban működő, külföldi érdekeltségű társaságok – derül ki abból az összesítésből, amely Pénzügyminisztériumhoz közeli forrásból került lapunkhoz. A külföldi érdekeltségű vállalatok tavaly 73 milliárd forintnyi adókedvezményt kaptak, ami durván háromnegyede az egy évvel korábbi számnak. (Ezzel együtt az összes adókedvezmény 88,6 százalékát még mindig külföldi cégek kapták.)
A külföldi érdekeltségű vállalatok száma érzékelhetően nem változott, 21 670 volt tavaly, ám az általuk foglalkoztatottak száma számottevően csökkent: 2000-ben még 664 ezren, tavaly viszont már csak 623 ezren álltak alkalmazásban ennél a vállalati körnél. Az összes érintett cég tavaly már csak 824 milliárd forintos adózás előtti nyereséget termelt, ami kereken 60 milliárd forinttal alacsonyabb az egy évvel korábban regisztrált adatnál. Ezzel párhuzamosan az általuk fizetendő társasági adó – ha nem is túl jelentős mértékben, de – növekedett tavaly. Az átlagos adókulcs 1,3 százalékponttal 11,62 százalékra nőtt, ennek megfelelően az adózás utáni összeredmény is negatív irányba változott: 693 milliárd forintra csökkent az egy évvel korábbi 758 milliárd forintról.
A külföldi érdekeltségű társaságoknál 3,6 százalékkal növekedett a fizetendő társasági adó az előző évhez viszonyítva. A hazai vállalatokhoz képest a mérlegfőösszeget tekintve is romlott a külföldi érdekeltségű cégek pozíciója: az összesített mérlegfőösszegből 2000-ben még 64,2 százalékkal, az idén viszont már csak 63,9 százalékkal részesedett ez a csoport.
A külföldi érdekeltségű vállalatoknál jóváhagyott osztalék és részesedés 12 milliárd forinttal 360 milliárd forintra nőtt tavaly, ami a nemzetgazdasági érték 55,7 százalékának felel meg. Figyelemre méltó – és nem véletlen körülmény – ugyanakkor, hogy a 360 milliárd forint felét az off-shore jellegű – tehát száz százalékban külföldi tulajdonú – vállalatoknál fizették ki.
***
Lengyel adókedvezmény. A lengyel kormány törvénytervezetet fogadott el a különleges gazdasági övezetekben befektető cégek adókedvezményéről. Ezek mentesülnének az ingatlanadó megfizetése alól, az érintett településeket viszont a költségvetésből ellentételeznék a kieső adóbevételekért. Az adókedvezmény 146 nagy cégre vonatkozna, a kompenzáció mértéke pedig évente legfeljebb 30 millió zloty (1,8 milliárd forint) lenne. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.