Nemzetisége: tajvani

Noha nyílt katonai konfliktus mindmáig nem robbant ki, Peking és Tajpej éles szembenállása állandósítja a háborús veszélyt. A tajvaniak eközben élik mindennapi életüket a gazdasági csodát produkáló kis szigetországban.

Pataky István
2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tajpej. Tizennégy és fél óra az út repülővel Frankfurttól Tajpejig, így érthető, hogy leszállás után minden talpalatnyi földdarab különös élvezetet jelent. A légkondicionált repülőtéri épületből kilépve az a benyomásunk támad, mintha rosszul működő szaunába toppannánk. A levegő rendkívül nedves és párás, a hőmérséklet harminc fok körüli. Igaz, Tajvanon minden zárt térben légkondicionáló berendezés van. Természetes kelléke ez a jólétnek a 22 millió lakosú szigeten. Tajvant az utóbbi húsz évben a látványos gazdasági gyarapodás jellemezte, amelyet aligha fejeznek ki hűen a statisztikák. Pedig a laikus számára is figyelemre méltó, hogy a szigetország nemzeti összterméke tavaly 288 milliárd dollár volt, az egy főre jutó nemzeti össztermék megközelíti a 13 ezer dollárt. Tajvan rendelkezik a világ negyedik legnagyobb devizatartalékával, amely tavaly decemberben 122 milliárd dollár volt. A szigetország a világ hetedik legnagyobb tőkebefektetője.
A két és fél millió lakosú főváros, Tajpej klasszikus metropolis benyomását kelti. A látványos felüljárókkal könnyített autóközlekedés szervezettnek tűnik, néhány nap alatt azonban kiderül, itt is vannak dugók. Különös hangulatot árasztanak a tajpeji utcákat ellepő robogók. Olykor az egész család egyetlen kis robogón kel útra, s a messziről érkező rettenettel figyeli, mikor pottyan le a négy év körüli gyerek a papa és mama közti zsebkendőnyi helyről. A motorosbalesetek a sűrű autóforgalom ellenére igen ritkák. Magyar szemmel felfoghatatlan a nyugalom, amellyel a tajvani autós udvariasan elengedi maga előtt a robogósok hadát. Az előzékenység egyébként a külföldieknek is kijár: az utcán gyakran széles mosollyal üdvözöltek ismeretlen tajvaniak, s az éttermekben, boltokban körülöttem sürgött-forgott a személyzet. Igaz, nincs túl sok külföldi Tajvanon, a turizmus annak ellenére sem sikeres, hogy minden vendéglátó-ipari tevékenység öt csillaggal értékelhető. Különös diplomáciai helyzete révén Tajvan barátsággal fogad mindenkit, aki Európából vagy az Egyesült Államokból érkezik. Az országimázs-építés része a vendégszeretet, bár aligha az országképen múlik Tajvan nemzetközi elismerésének kérdése.
Peking és Tajpej egyaránt magát tartja az 1949 előtti kínai állam egyetlen és kizárólagos jogutódjának. 1949-től 1971-ig az amerikai támogatást élvező tajpeji vezetés foglalta el Kína helyét az ENSZ-ben, ettől fogva azonban a Kínai Népköztársaság küldötte a képviselő a világszervezetben. Tajvannak ma a legtöbb állammal nincs diplomáciai kapcsolata. Gazdasági teljesítménye és jelentős anyagi ráfordítással felépített, irigylésre méltó arculata azonban sok tekintetben kompenzálja a hivatalos államközi együttműködés hiányát.
Egy hét tajvani tartózkodás elég volt arra, hogy az elbűvölő szépségű nemzeti parkok és óceánpart mellett a szigetlakók politikai közgondolkodását is tanulmányozzam. S mivel mi, magyarok hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy Magyarországon kívül nincs a világon még egy hely, ahol a pártszimpátiák szerint alakulnak barátságok, jelentem, Tajvanon alig áll szóba egymással a jelenleg hatalmon lévő Demokratikus Haladás Pártjának híve és a Kuomintang irányvonalának elkötelezettje. Az ellentéteket magyarként nem nehéz megérteni. 1949-ben a kínai polgárháborúban vereséget szenvedett Csang Kaj-sek mintegy kétmillió hívével együtt a szigetre menekült. Pártja, a Kuomintang kemény diktatúrát vezetett be, s csak 1986-ban kezdődött a demokratizálódás. Ekkor megalakult az első valódi ellenzéki párt, 1987-ben feloldották az 1949 óta megszakítás nélkül érvényben lévő rendkívüli állapotot, lehetővé tették az előzetes engedély nélküli lapalapítást. 1991 végéig új szereplők kerültek a nemzetgyűlésbe, 1992 decemberében pedig már demokratikus, többpárti választásokon töltötték be a parlamenti helyeket. Csen Suj-pien, az egykori ellenzéki politikus ma államfő. Pártja a sziget önállóságát helyezi előtérbe, a tajvani identitás megerősítését szorgalmazza – szemben a Kuomintanggal, amely a szárazföldi Kínával való távlati egyesülést, a kínai öntudatra épülő Tajvant igyekszik életben tartani. E tekintetben egyértelmű a nemzedékek közötti törésvonal. A fiatalok túlnyomó többsége már büszke tajvani identitására, hallani sem akar a nagy, közös Kínában gondolkodó s a diktatúrára emlékeztető Kuomintangról. A távol-keleti kultúra díszeit természetesen magán hordozva ma Tajvan a nyugati demokrácia mércéje szerint éli mindennapjait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.