Szent István fiát a múlt század elején számos szobrászművész megformázta, s ezekből több alkotásnak is a XI. kerület adott helyet. Kisfaludi Strobl Zsigmond restaurált kompozícióját egy hónapja helyezték vissza a Móricz Zsigmond körtérre. Néhány méterrel odébb, a Baross Gábor Kollégium parkjában, a Bartók Béla út 17. szám alatt tavaly rekonstruálták a második világháborúban tönkrement hősi emlékművet, amelynek középső traktusában ugyancsak Szent Imrének állítottak emléket. Az ötvenes években „eltűnt” szobor mását ma délután avatják fel a kollégium parkjában.
A mai Baross Gábor Kollégium korábban egyházi tulajdon volt, s Szent Imre nevét viselve hasonló célokat szolgált. A kommunista hatalomátvétel után, az államosításkor megszüntetett Budai Szent Imre Kollégiumot a katolikus egyház 1900-ban alapította az Irányi, majd egy Ráday utcai bérházban. Nyolc évvel később avatták fel a Bartók Béla út 17. szám alatti impozáns épületegyüttest, egyik felében a kollégiummal.
Kiváló körülménynek számított akkor, hogy az ott élő fiatalokat egy- és kétágyas szobákban helyezték el, inasok szolgálták fel az ételt, személyzet takarította a szállásokat. A kollégium lakóira egyházi személyek felügyeltek: a prefektusok közül a két világháború között híressé vált Közi-Horváth József, aki később a New York-i Magyar Nemzeti Bizottmányban töltött be fontos szerepet. A negyvenes években Nyírő Tamás egyetemi professzor vezette az intézetet, amelynek a kertjében kialakított világháborús hősi emlékmű és a szobor éppúgy a kommmunista diktatúrának esett áldozatául, mint számtalan más emlékmű országszerte. Ezeknek a megrongált, később eltüntetett szobroknak a helyébe jobb esetben nem került semmi, rosszabb esetben egy „öntőmunkás” vagy „partizán” vette át a helyét.
Harsányi László egykori kollégista emlékei szerint a Bartók Béla úti parkban állt háromrészes kompozíciót lövésnyomok csúfították, a homlokzat felső részéről levették a keresztet, a márványtáblák a hősök neveivel együtt megsemmisültek. A kompozíció közepén álló, műmárványból készült Szent Imre herceg-szobor eltűnt. A fejrészt a szomszédos bérház lakója az elhanyagolt kertben, egy bokorban találta meg.
Az öregdiákok az időközben újravésetett táblákat, valamint a szoborfejet a szomszédos Szent Imre-kápolnában helyezték el. Az emlékművet a volt növendékek kezdeményezésére tavaly helyreállították, a szobor pótlására azonban csak az idén nyílt lehetőség. Az egykor itt állt emlékmű mását a csongrádi Tari László Múzeumban őrzött szobor alapján Vígh László szobrászművész formázta meg. Székely Tamás, az egyik kezdeményező szerint a múzeumban több Szent Imre-ábrázolást is találtak, de a fennmaradt fotók alapján a most felállított alkotás hasonlított legjobban a kollégiumkertben álló hercegre. A helyreállítás költségeinek egy részét a kezdeményezők „dobták össze”, s a XI. kerületi önkormányzat és a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottsága is támogatta.
Óriási pofonnal rajtolt a Vasas, az NB I egyik kiesője szintén kikapott
