Rendhagyó ünneplés

A rendszerváltozás után az idén először fordul elő az, hogy a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában az október 23-i nemzeti ünnep alkalmából a kormány tagjai nem vesznek részt hivatalos, protokolláris ünnepségen.

Jezsó Ákos
2002. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megosztottságot hozott az október 23-i ünnep a nemzeti egység helyett: az MSZP nem járult hozzá, hogy a Házban a forradalom ma még élő egyik hőse megszólalhasson. A Fidesz frakciója ezt követően jelezte, hogy nem vesz részt a parlament ünnepi ülésén, és önállóan tart megemlékezést. Az Orbán Viktor által vezetett Szövetség a Nemzetért polgári kör több civil szerveződéssel együtt közös ünnepséget szervez. Mint Hende Csabától megtudtuk: aznap fél ötkor gyülekeznek az Andrássy út Hősök tere és Kodály körönd közötti szakaszán. Hende arra kéri az embereket, hogy a helyszínt lehetőleg a Hősök tere felől közelítsék meg. Az ünnep fő szónoka Orbán Viktor lesz. Hozzátette: a résztvevők csak nemzetiszín lobogót vagy lyukas, ’56-os zászlót, valamint gyertyát hozzanak magukkal.
A jelek szerint az MSZP fellépése az MDF-en belül is vitát gerjesztett. Dávid Ibolya pártelnök jelezte: a fórum részt vesz a parlamenti ünnepségen, ahol a frakciója nevében beszédet is mond. A képviselőcsoportban azonban többen is elfogadhatatlannak tartják az MSZP diktátumát. Úgy tudjuk, hogy ezt a véleményt osztja Balsai István frakcióvezető is, aki október 23-án a Széna téri emlékműnél koszorúz. Tegnap a frakció már egy olyan tartalmú nyilatkozatot adott ki, amelyben az olvasható: az MDF képviselőcsoportja megütközve tapasztalja, az MSZP kívánja megszabni, hogy október 23-án ki hol ünnepeljen. Leszögezik: Magyarország független, demokratikus jogállam, ahol mindenki szabadon dönthet arról, hogy hol és kiknek a társaságában kíván ünnepelni. Ezért az MDF nem szeretné, ha éppen az 1956-os megemlékezéssel kapcsolatban „az egykori állampárt vezetői írnák elő”, kinek mit kell tennie. Mint olvasható: „sajnálattal vesszük tudomásul, hogy a rendszerváltozás óta először maradnak el az állami protokollrendezvények 1956 mártírjainak emlékhelyén, a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában”.
Mint írják, ellenezték, hogy „a kormánypártok bekényszerítik” az ünnepet a Parlament falai közé, és elfogadhatatlannak tartják, hogy az országgyűlési megemlékezésen ’56 szereplői nem kapnak szót. Az MDF budapesti választmányának elnöksége azonban egyetért azzal, hogy a párt frakciója részt vesz a parlament október 23-i emlékülésén.
Nyilatkozatukban kifejtik: a parlament a népképviseletek helyszíne, így különösen fontos, hogy az MDF ezen az ünnepségen is képviseltesse magát.
Balás-Piri László, a Történelmi Igazságtétel Bizottság alelnöke lapunk kérdésére elmondta: a kormánypártok azzal, hogy a Parlament falai közé helyezték a központi ünnepséget, és azon az egykori ’56-osok nem szólalhatnak fel, egy szűk körű rendezvénnyé silányították az egész nemzet ünnepét. Saját véleményeként közölte: egyetért azokkal, akik nem óhajtanak részt venni ebben a komédiában. Hozzátette: örül annak, hogy az ’56-os hősök hamvainak megszentelt helyszínein a jelenlegi kormány képviselői nem tartanak szónoklatokat. Mint azt megírtuk, Hardy Mihálynak, a Magyar Televízió egykori moszkvai tudósítójának a cége is közreműködik az ünnepségek megrendezésében. Az ’56-os veteránok tiltakoznak az ellen, hogy a kommunista terror elleni hősi felkelésük ünnepét olyanok szervezik, akik a rendszerváltozás előtt elkötelezték magukat a szocializmus mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.