Sötét képernyő

2002. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor ezeket a sorokat írom, lassan már fél órája sötét a Magyar Televízió egyes csatornájának képernyője. Pontosabban fekete háttéren fehér felirat adja hírül, hogy az ORTT döntésének köszönhető a kényszerű műsorszünet. Arról már nincs szó, hogy a médiahatóság főműsoridőre szabta ki a büntetést, ám a köztévé ügyvezető alelnökének kérésére a büntetés letöltését a tévénézési szokások miatt jóval kedvezőbb kora délutánra módosították. Nekik lehet.
A sötét képernyő napján sajtótájékoztatót is tartottak az MTV vezetői, melyben bejelentették a vasárnapi arculat- és struktúraváltást. Ragáts Imre szerint nem igazak azok a hírek, melyek szerint az átalakítás több százmillió forintjába kerülne az intézménynek, ugyanis az összeg nem haladta meg a negyvenmillió adóforintot. Ezért cserébe ismét MTV lesz az m1, de hogy ne legyen egyszerű az élet, az m2 megmarad m2-nek. A forradalmi ötletet és a zseniális, ám a kettővel korábbira kísértetiesen hasonlító logót Fatér Barna, a Geszti-féle Arc műhely egyik alapítója tervezte, természetesen közbeszerzési pályázat útján. Ő „európai és modern”, emellett még jó is – hogy haver volna, arról nem esett említés. A kedves nézők azonban hiába sóhajtoznak a nagyszerű Friderikusz után, mert egyelőre nem ő lesz az Isten tudja, hányszor átalakított Hét műsorvezetője: az óránkénti négyszázezer forintnyi felajánlott bér helyett ő ugyanis egymilliót kért, és ezt sokallták. A csődhelyzet ellenére jutott pénz a miniszterelnök nevelt lányának autós magazinjára, ám arról nem esett szó, mit csinál majd az elnökválasztáson elbukott Baló György. Természetesen lesz jobboldali értékrendet tartalmazó műsor is (egyelőre), igaz, erre csak éjszaka került műsoridő.
Akinek még lettek volna illúziói, annak rossz hírem van: eggyel több baloldali-liberális tévé van Magyarországon. Ráadásul ez az adófizetők pénzén. És hogy semmi se zavarja az egységet, a közszolgálati kistestvér, a Duna Televízió is beállt a sorba. A Mészáros utcai székházban tartott értekezletekre már jó ideje a Köztársaság tér érintésével érkeznek a vezetőség egyes tagjai, s a híradó szerkesztőinek ki van adva: az adásba kerülő anyagok kétharmada a kormányról kell szóljon, a maradék pedig felölelheti az összes többi témát a polgári köröktől az ellenzéken át a sündisznó-kiállításig. A dolog emberileg érthető: a pénztelen műholdas televízió léte, munkatársainak fizetése a regnáló hatalom kedvétől függ, ők pedig nem arról híresek, hogy utálják a dörgölőzőket.
Akinek kétségei lennének efelől, annak szívesen megmutatom a Duna október 23-i híradóját. A legnagyobb eseményre, a több százezer embert megmozgató Erzsébet téri rendezvényre harminc másodperc jutott úgynevezett demóban, ami azt jelenti, hogy nem ment riporter a helyszínre, hanem a műsorvezető beszélt a stúdióban és aláraktak képeket az előkészületről. S mivel október 23-án nehéz a kétharmados kormánytöbbséget biztosítani (a levert forradalomra való emlékezés nem igazán szocialista műfaj), a hatórás híradó végén, a „nemzeti egység fényei” után (erre közel két perc jutott) a bemondóval felolvastattak egy többnapos hírt, imigyen: „Végezetül hadd mondjuk el, hogy George Bush amerikai elnök november nyolcadikán fogadja Medgyessy Péter miniszterelnököt – jelentették be a Fehér Házban.”
Mi pedig bejelentés nélkül is tudomásul vesszük, hogy a kormányoldal kiütéses győzelmet aratott a médiában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.