Szigorodó osztrák menkültpolitika

A schwechati repülőtérről múlt csütörtökön két gép szállt a magasba, fedélzetén negyvenkét albán utassal. Az úti cél Koszovó volt. Az utasok nem látogatóba mentek a tartományba, hanem kitoloncolták őket. Október elsejétől ugyanis új menekültügyi politika lépett életbe osztrák földön, s ennek következtében valószínűleg hasonló sors vár több száz illegális bevándorlóra.

2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heves össztűz zúdult a napokban az osztrák belügyminiszterre: Ernst Strasser utasításának értelmében ugyanis a jövőben bizonyos országok polgárainak nem biztosítanak állami ellátást kérelmük elbírálása idejére, más államokból érkezetteket pedig az első fokú elutasítás után utcára tehetnek. A múlt héten hazatoloncolt albánok – miután a hatóságok első fokon elutasították a kérelmüket – nem fellebbeztek és vállalták a hazatérést.
A koszovói albánok egyébként még azok közé tartoznak, akik úgymond jogosultak lehetnek az ellátásra – ellentétben például Jugoszlávia más területeiről érkező társaikkal. A miniszteri utasítás értelmében az ellátásból nem részesülhetnek az EU-országok állampolgárai, míg egyebek között az oroszok (kivétel a csecsen területről érkezők), törökök (kivéve a kurdok), indonézek, pakisztániak, örmények, macedónok, mongolok, nepáliak, nigériaiak csak kérelmük elsőfokú elutasításáig kaphatnak ellátást. Ausztriában az év első nyolc hónapjában 23 231-en kértek menedékjogot, és ez a tavalyi évhez képest tizenhét százalékos növekedést jelent. (A legtöbben Afganisztánból, Jugoszláviából és Irakból érkeznek.) A hatóságok becslései szerint ez a szám az év végére várhatóan negyvenezerre növekszik. Ernst Strasser egyébként kitart elhatározása mellett. A belügyminiszter szerint élesen meg kell különböztetni a valódi menedékkérőket és a gazdasági menekülteket. Emellett úgy véli, hogy Ausztriában a menedékkérők kilencven százaléka nem jogosult az állami ellátásra. Jóllehet számos menekültügyi és humanitárius szervezet élesen bírálta Ernst Strasser politikáját, az EU láthatólag nem kifogásolja azt. Brüsszeli források szerint ugyanis ami ezekben a napokban Ausztriában zajlik, az tulajdonképpen „azon keretek között mozog, amelyet az EU menekültpolitikájában is előirányoznak”. A Der Standard című liberális osztrák lapnak nyilatkozó uniós illetékesek szerint az Európai Bizottság jelenleg olyan javaslaton dolgozik, amely uniószerte koordinálná az elutasított kérelmezők hazatoloncolását. A tervezet várhatóan az EU bel- és igazságügy-minisztereinek októberi találkozóján kerül terítékre.
Addig is dúl a belpolitikai vihar Ausztriában, az új menekültügyi politika ugyanis pillanatok alatt a figyelem középpontjában került. Az ellenzéki szociáldemokraták (SPÖ) és a Zöldek szakmai alkalmatlanságot és embertelen eljárást vetnek a néppárti belügyminiszter szemére, a koalíciós szabadságpártiak (FPÖ) viszont további szigorítást követelnek. Nyolc héttel a parlamenti választások előtt a menekültügy végérvényesen a kampány homlokterébe került Ausztriában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.