Nem a szüret közepére várták a szőlőtermelők a szőlő- és borágazatot segítő kormányzati intézkedéseket, ráadásul a hordós bor exportjára és a lepárlásra fordított támogatásából a szőlőgazdák egy fillért sem kaptak – mondta tegnap Bagi Béla, a Magosz alelnöke tegnap egy fővárosi tájékoztatón. Bagi Béla rámutatott, a szüret közepére megnövekedett szőlőfelvásárlási árak sem fedezik a gazdák önköltségét, és visszavetik a termelést. Ha viszont rossz bázissal csatlakozunk az unióhoz, az kiheverhetetlen károkat okoz nemcsak a szőlő-, hanem a borágazatnak is.
Egy tegnapi szekszárdi szakmai fórumon elhangzott, a hazai borágazat is csak akkor lehet versenyképes az európai uniós piacon, ha a termelők új típusú borászati szövetkezetekbe tömörülnek és kiváló minőségű termékeket, hungaricumokat állítanak elő. A SAPARD hivatal munkatársai és szekszárdi borászok részvételével tartott rendezvényen kifejtették: Magyarországon a termelési potenciál és az agroökológiai sajátosságok kiváló minőségű borok előállítását teszik lehetővé, és az ágazatnak nagy hagyományai és értékei vannak, a gazdák szaktudását nemzetközi szinten is elismerik, mégis kevés az olyan termelő, aki uniós viszonylatban megfelelő erőforrással, szervezeti feltételekkel és kapacitással rendelkezik.
Ennek előmozdítására lehetőség van a SAPARD-program keretében is, amely évi 13,5 milliárd forinttal támogatja a vidékfejlesztést. A magyarországi borászati és halászati termékek feldolgozásának, valamint marketingjének fejlesztése elnevezésű csomagban első körben 2002. december elsejéig várják a pályázatokat. A vállalkozóknak 25 százalék önerő felmutatásával maximum százmillió forintos támogatás adható, amit modern technikai berendezések megszerzésére, továbbá a piachoz jutást segítő marketingintézkedésekre fordíthatnak – tájékoztatott a távirati iroda.
A rendezvényt követően Kocsis Imre Antal, Szekszárd polgármestere kifejtette: a szekszárdi borászok munkájához kiválók a természeti adottságok, de nem elég tájékozottak számos európai uniós kérdésben. A polgármester úgy vélte: ha nem valósul meg idejében a termelők összefogása, és folytatódik a szőlőterületek elaprózódása, fennáll a veszély, hogy a változás szele elsodorja a történelmi borvidéket.
Végre kijött az a durva videó, amit Magyar Péter nagyon nem szeretett volna látni
