Titokban tartott közgyűlés

A tulajdonos MFB és a Postabank csaknem három hete leváltotta a diákhitelezést koordináló cég igazgatóságát és felügyelőbizottságát. Szakértők szerint a diákhitelezésbe február előtt aligha kapcsolódhatnak be új bankok.

Binder István
2002. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember 23-án rendkívüli közgyűlést tartottak a Diákhitel Központ (DHK) Rt.-nél, ahol a kétharmad-egyharmad arányban tulajdonos Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a Postabank egy fő híján leváltotta a teljes igazgatóságot és felügyelőbizottságot (fb) – tudta meg tegnap a Magyar Nemzet. Az igazgatóság új elnökévé Igaz Katalint, a Postabank vezérigazgató-helyettesét, az fb élére pedig Csizmás Józsefet, az MFB vezető jogtanácsosát választották a nem nyilvános közgyűlésen. Változatlanul a DHK igazgatóságának tagja maradt Csillag Tamás, a hitelközpont vezérigazgatója – nyilatkozta kérdésünkre Őri András, a DHK kommunikációs igazgatója. Hozzátette: a közgyűlés napirendjén alapvetően személyi kérdések szerepeltek.
Információink szerint – noha pár hete a kormányszóvivő bejelentette ennek szándékát – még nem indultak meg az előkészületek a diákhitelezés rendszerének átalakítására. Ismeretes: a kormány a Postabank mellett minden érdeklődő hitelintézet számára megnyitná a hallgatói kölcsönfolyósítás, sőt akár a hitelezés lehetőségét is. A Pénzügyminisztériumnál (PM) eddig nyolc bank – többek között az Erste, az ING, a K&H, az MKB és az OTP – érdeklőd0tt. Bevonásukhoz azonban a jogszabályok módosítása mellett technikai előkészületek is szükségesek. Új hallgatói hiteligénylő-lapokat kellene például nyomtatni és küldeni a postahivatalokba. A mostaniakon ugyanis nem kell külön megjelelölni a választandó hitelintézetet, hiszen az csak a Postabank lehet. Az új űrlapokat a jövő tanulmányi félév kezdete előtt aligha lehet elkészíteni – vélték a szakértők.
A változtatások jegyében a PM átvenné az MFB-től és a Postabanktól a DHK-részvényeket, sőt egyes elképzelések szerint meg is szüntetné a hitelközpontot (a koordinációt a majdani diákhitel-kötvényt kibocsátó Államadósság Kezelő Központ vehetné át).
A tárca elképzelései szerint a bankok a – DHK számára eddig garantált forrásoldali helyett – eszközoldali garanciát kapnának a hallgatói kölcsöneikre. Előbbi a DHK által felvett hitelek, kibocsátott kötvények megtérülésére vonatkozott. Az eszközoldali vállalással viszont a központi költségvetés azt szavatolja: állja a közreműködő bankoknak vissza nem fizetett diákhitelek terhét. Kérdés, hogy a hitelintézeteknek mennyire lesz érdekük a kölcsönök pontos behajtása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.