Több mint százezer jelölt lép szorítóba

Közel 109 ezer jelöltet, 869 pártot és egyéb szervezetet vettek nyilvántartásba a helyi választási bizottságok, illetve az Országos Választási Bizottság az október 20-i önkormányzati választásokra. Október 20-án, vasárnap reggel 6 órától este 7 óráig adhatják le szavazataikat a választópolgárok az ország csaknem 11 ezer szavazókörében.

Varga Attila
2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazáshoz mindenkinek magával kell vinnie a személyazonosságát és lakcímét igazoló dokumentumot. Aki tartózkodási helyén adja le voksát, annak a lakóhelyén kiállított igazolást is be kell mutatnia a szavazáskor. Szavazni a szavazás napján 6 órától 19 óráig lehet. Ha a helyi körülmények indokolják, a helyi választási bizottság, illetőleg az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság elrendelheti, hogy a szavazás 5 órakor kezdődjék. A szavazólap átvételét a választópolgár a névjegyzéken saját kezű aláírásával igazolja. A jelöltre szavazni a jelölt neve alatti, feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet. Érvénytelen az a szavazólap, amely nincs ellátva a hivatalos bélyegzőlenyomattal.
A szavazókörökben a választók eltérő számú szavazólapra számíthatnak attól függően, hogy a fővárosban, megyei jogú városban, illetve 10 ezernél nagyobb vagy annál kisebb lélekszámú településeken adják le voksaikat. Budapesten öt szavazólapon voksolhatnak a választók. Szavazhatnak a főpolgármester, a kerületi polgármester és az önkormányzati képviselő, valamint a helyi kisebbségi önkormányzat képviselőjének személyéről és a Fővárosi Közgyűlés összetételéről. A jelöltek nevét ábécésorrendben tartalmazzák a szavazólapok. A főpolgármester-, a kerületi polgármester- és képviselőjelöltek közül csak egyet-egyet lehet választani. A legtöbb szavazatot kapott jelölt töltheti majd be a tisztséget. A kisebbségi képviselők esetében csak a kisebbséghez tartozók közül lehet választani, legfeljebb öt jelöltet. A Fővárosi Közgyűlés tagjainak megválasztása a jelölteket indító pártok, társadalmi szervezetek által összeállított listák alapján történik, az ötödik szavazólapon. Szavazáskor csak egy lista választható. A szervezetek a leadott szavazatok arányában kapnak képviselői helyeket a 66 tagú Fővárosi Közgyűlésben, amennyiben a listára leadott szavazatok aránya meghaladja az összes érvényes szavazatok 4 százalékát. A fővárosban a kerületi képviselő-testületi helyek mintegy 40 százalékát az úgynevezett kompenzációs listák között osztják szét annak arányában, amennyi szavazatot az egyes jelölőszervezetek vesztes jelöltjei kaptak.
A megyei jogú városokban három szavazócédulát tölthetnek ki a választók. A helyi önkormányzati képviselők, a polgármester és a helyi kisebbségi önkormányzati jelöltek választása a fővárosi választáshoz hasonlóan történik. A tízezernél nagyobb lélekszámú településeken érvényesülő voksolási szabályokról szólva: a szavazókörökben négy szavazócédulát kapnak a választópolgárok. Szavazhatnak a polgármester, a helyi önkormányzati képviselő, illetve a helyi kisebbségi önkormányzat tagjainak személyéről. A negyedik szavazólapon a jelölőszervezetek listái közül választhatnak egyet. A megyei közgyűlési helyek az érvényes szavazatok arányában oszlanak majd el a listákat állító szervezetek között.
A tízezernél kevesebb lakót számláló településeken, amennyiben kisebbségi önkormányzati választások is vannak a helységben, négy szavazólapon választhatnak a polgárok. Ezeken a településeken a polgármestert, a megyei közgyűlés tagjait és a helyi kisebbségi önkormányzat tagjait hasonló módon választják, mint más településeken. A helyi képviselő-testületet viszont úgynevezett kislistás módszerrel választják a tízezernél kisebb lélekszámú településeken, amelynél a település összes képviselőjelöltje egy listán szerepel, ábécésorrendben. A kislistás választásnál a szavazó legfeljebb annyi jelöltre adhatja le szavazatát, ahány tagú lesz a testület, a település lélekszámának megfelelően. Ezt a számot a szavazólapon is feltüntetik. Az önkormányzati választások a részvételi aránytól függetlenül érvényesek, hiszen a tisztségek betöltéséhez elegendő a relatív többség. A választópolgárok észrevételeikkel, panaszaikkal, az esetleges választási szabálytalanság gyanújával a helyi választási bizottsághoz fordulhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.