Ha a belügyminiszter november 15-ig nem terjeszti be a parlament elé az önkormányzati törvény módosítására vonatkozó javaslatot, úgy az MDF megteszi ezt – jelentette be Pettkó András országgyűlési képviselő és Hock Zoltán, Újpest alpolgármestere. A politikusok emlékeztettek arra, hogy az Alkotmánybíróság határozata értelmében az Országgyűlésnek december 31-ig módosítania kell a forrásmegosztás jelenlegi rendszerén. A taláros testület ugyanis alkotmányellenesnek találta a kerületeknek és a fővárosnak közösen járó források megosztásának törvényi szabályozását, mert az nem tartalmaz garanciákat a kerületek számára. Az Alkotmánybíróság törvénysértőnek tartja azt is, ahogyan a főváros a gyakorlatban intézi a forrásmegosztást. A huszonnégy budapesti önkormányzatot közösen illeti meg a személyi jövedelemadó helyben maradó része, az állami normatív támogatások öszszege, a helyi adókból származó bevétel, illetve az egyéb központi adók. A forrásmegosztás tulajdonképpen a budapesti önkormányzatok büdzséjének bevételi oldalát jelenti. A forrásmegosztásról szóló rendeletet a Fővárosi Közgyűlés alkotja meg.
Mint ismert, ezt 1994-ig csupán a kerületek többségének egyetértésével fogadhatta el. Az önkormányzat törvény 1994-es módosításakor azonban kivették a jogszabályból a vétójogot, s csupán véleményezési jogot adtak a városrészeknek. Azóta a forrásmegosztási rendelet elfogadását éles viták kísérik, a fővárosi önkormányzat jogszabálytervezetét az utóbbi időben már a szocialista–szabad demokrata vezetésű kerületek is elutasították.
Hock Zoltán és Pettkó András kijelentették: mivel a 23 kerület önkormányzata egyenjogú a fővárossal, ennek megfelelően kell kezelni a városrészeket a forrásmegosztásnál is.
Hock Zoltán kijelentette: az MSZP– SZDSZ vezette főváros a saját érdekei mentén osztja szét a pénzeket, így a polgári vezetésű kerületek évről évre rosszabbul járnak. Elmondta azt is: a főváros által létrehozott központi alapoknál – így a szennyvíz- és csatornahálózat-építés, a városrehabilitáció, a közbiztonság megerősítését szolgáló célkeret esetében – a kerületek csak pályázati rendszeren keresztül juthatnak a nekik egyébként is járó pénzhez. Hock Zoltán szerint az új forrásmegosztási rendszernek feladat- és forrásarányosnak kell lennie.
– Lehetőséget kell ugyanis biztosítani a kerületeknek arra, hogy az állami feladatokat és a helyi igényeket egyaránt finanszírozhassák – tette hozzá.
Jön a húszezer forintos érme, mutatjuk, ki lesz rajta
