Törvényt módosítanak Szerbiában

A holnapra sürgősen összehívott szerbiai szkupstina (törvényhozás) ülésének napirendjén csak egy téma szerepel: a választási törvény módosítása. Mégpedig gyorsított eljárással.

Sebestyén Imre
2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újvidék. Természetesen az a cél, hogy a megismétlendő elnökválasztások érvényességének ne legyen feltétele az ötven százalék feletti részvételi arány. Félő ugyanis, hogy a szavazásokba belefáradt választótestület még nagyobb közömbösséget mutat majd, s e fásultság decemberben is lehetetlenné teszi Szerbia elnökének megválasztását. Mint Natasa Micsics házelnök asszony kijelentette, a törvénymódosítást követően tüstént kiírják a megismételt elnökválasztásokat.
Zoran Djindjics szerb kormányfő ezt megelőzően ismertette, hogy a szerb kormánykoalíció (DOS) kezdeményezte a választási törvény megváltoztatását az „EBESZ sugallatára”. Szerinte ezt már korábban meg kellett volna tenni, de nem a kormány dolga lett volna kezdeményezni, hanem azoké a pártoké, amelyek jelölteket indítottak.
A jugoszláv szövetségi alkotmánybíróság tegnap ideiglenes hatállyal döntést hozott arról, hogy a jugoszláv államfő vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) képviselői visszatérhetnek a köztársasági parlament padsoraiba. A testület határozata lehetővé teszi a DSS képviselőinek „akadálytalan munkáját” a törvényhozásban, amíg az alkotmánybíróság nem hoz végleges döntést arról, hogy alkotmányba ütköző volt-e a parlament mandátumvizsgáló bizottságának döntése, amellyel kizárta a parlamentből a DSS 45 képviselőjét. Cedomir Jovanovics, a DOS parlamenti frakciójának vezetője szerdán sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a köztársasági parlament nem fogja végrehajtani a szövetségi alkotmánybíróság döntését, mivel az ügy a köztársasági alkotmánybíróság hatáskörébe tartozik. Jovanovics szerint a köztársasági parlamentnek csakis a szerbiai köztársasági alkotmánybíróság döntései kötelező érvényűek. A szövetségi törvényszék alkotmányos válságot gerjesztett azzal, hogy politikai és nem jogi döntést hozott – mondta a frakcióvezető. A mandátumok megvonása ügyében egyébiránt a szerbiai alkotmánybíróság is vizsgálódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.