Újvidék. Természetesen az a cél, hogy a megismétlendő elnökválasztások érvényességének ne legyen feltétele az ötven százalék feletti részvételi arány. Félő ugyanis, hogy a szavazásokba belefáradt választótestület még nagyobb közömbösséget mutat majd, s e fásultság decemberben is lehetetlenné teszi Szerbia elnökének megválasztását. Mint Natasa Micsics házelnök asszony kijelentette, a törvénymódosítást követően tüstént kiírják a megismételt elnökválasztásokat.
Zoran Djindjics szerb kormányfő ezt megelőzően ismertette, hogy a szerb kormánykoalíció (DOS) kezdeményezte a választási törvény megváltoztatását az „EBESZ sugallatára”. Szerinte ezt már korábban meg kellett volna tenni, de nem a kormány dolga lett volna kezdeményezni, hanem azoké a pártoké, amelyek jelölteket indítottak.
A jugoszláv szövetségi alkotmánybíróság tegnap ideiglenes hatállyal döntést hozott arról, hogy a jugoszláv államfő vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) képviselői visszatérhetnek a köztársasági parlament padsoraiba. A testület határozata lehetővé teszi a DSS képviselőinek „akadálytalan munkáját” a törvényhozásban, amíg az alkotmánybíróság nem hoz végleges döntést arról, hogy alkotmányba ütköző volt-e a parlament mandátumvizsgáló bizottságának döntése, amellyel kizárta a parlamentből a DSS 45 képviselőjét. Cedomir Jovanovics, a DOS parlamenti frakciójának vezetője szerdán sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a köztársasági parlament nem fogja végrehajtani a szövetségi alkotmánybíróság döntését, mivel az ügy a köztársasági alkotmánybíróság hatáskörébe tartozik. Jovanovics szerint a köztársasági parlamentnek csakis a szerbiai köztársasági alkotmánybíróság döntései kötelező érvényűek. A szövetségi törvényszék alkotmányos válságot gerjesztett azzal, hogy politikai és nem jogi döntést hozott – mondta a frakcióvezető. A mandátumok megvonása ügyében egyébiránt a szerbiai alkotmánybíróság is vizsgálódik.
Ciprus lángokba borult, többen meghaltak + videó
