Újvidék. Kampánya során Kostunica kimondottan az emberek elégedetlenségére játszott, a változások okozta csalódottságra. Volt mit felrónia a kormánynak. Ám a mindenkit túlharsogó radikális pártvezetővel – aki már régen tudja, hogy szélsőségesen nacionalista retorikával, Nagy-Szerbia ígérgetésével már nem lehet szavazatokat gyűjteni – a kormány szapulásában Kostunica nem vehette fel a versenyt. Csak szót és alkalmat kellett adni erre Seseljnek. S adtak is. Mégpedig azok, akiktől a legkevésbé volt elvárható. Egyes médiumok, amelyek semmiképpen sem tartoztak a radikálisok szimpatizánsai közé, szinte kínálták műsoraikat Seseljnek, akinek kemény retorikája mellett Kostunica bírálatai szelíd dorgálásnak sem tűntek. Magyarán Seselj riadalmat kiváltó népszerűségét részben a szerb kormánykoalíció választási agytrösztje gerjesztette, s mint láttuk, eredményes fegyverként – „szavazatelvonóként” – vetette be Kostunica ellen. A „Seselj-művelet” azonban olyan jól sikerült, hogy majdnem azt szorították ki vele a második menetből, akinek megsegítésére létrehozták.
Újvidéken nem véletlenül kering az az anekdota, hogy megállapodott egymással Csanak és Iszakov, a két szerb autonomista pártvezető, hogy átverik Kostunicát. Mile Iszakov vajdasági szavazatokat ígért a legesélyesebbnek, cserébe pedig nem kevesebbet, mint a külügyi tárcát kérte. Az alkut megkötötték, ám Kostunica nem tudhatta, hogy Iszakov nem rendelkezik a vajdasági szavazatokkal (talán még a sajátját sem adta Kostunicának). Felhívása Kostunica számára nem hozott szavazatot, hanem inkább elvett. Kostunica „mérsekelten” nacionalista – és a Vajdaságot féltő – szavazóinak ugyanis nem tetszett, sőt, egyenesen ellenére volt, hogy egy megrögzött autonomista sietett jelöltjük támogatására, s még azt hangoztatja, hogy Kostunica nagyobb önkormányzatot ad majd a Vajdaságnak, mint Labusz. A magát európainak tartó Kostunica pedig csodálkozhat, hogyan történhetett meg, hogy az ország legeurópaibb részében az Európa-ellenes Seselj simán lekörözte, s a harmadik helyre utasította. Mindazok, akik a sikeres médiakampánnyal úgymond politikai halottaiból támasztották fel Seseljt és tették az egyik legnépszerűbb politikussá, a rendszerváltás veszteseinek vezérévé, a tűzzel játszanak. A Balkán pedig, mint tudjuk, lőporos hordó. A szélsőjobbot Szerbiában ismét könnyelműen fontos szerephez segítették.
Ha azt vizsgálnánk, hogyan lehetett a tervet – ha létezett – ilyen ragyogóan (túl)teljesíteni, akkor oda lyukadhatnánk ki, hogy még mindig nagy a fogadókészség arra a politikára, amely annak idején háborúba taszította a térséget. Szerencsére ilyen veszélyek már nincsenek, ám valós veszélyforrás, hogy a még mindig a nacionalizmustól terhelt szerbség még távol áll a megtisztulástól. Ha más nem, ez a szerbiai választások egyik tanulsága.
Jön a húszezer forintos érme, mutatjuk, ki lesz rajta
