Új Mol-vezetők

Megkapta a Mol Rt. igazgatósága a mandátumot a tulajdonosoktól a tegnapi rendkívüli közgyűlésen, hogy zártkörű részvénykibocsátással, saját körben emelhesse az olajcég alaptőkéjét. A grémium a cég terjeszkedését szolgáló esetben élhet e jogosítványával. Módosult a Mol felügyelőbizottságának és igazgatóságának összetétele.

Hommer Tibor
2002. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simóka Kálmánné, többek között a Medgyessy Tanácsadó Kft. volt alkalmazottja, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. felügyelőbizottságának tagja, a Budapesti Temetkezési Intézet Rt. igazgatósági tagja, vezérigazgatója, az MSZP gazdasági bástyájaként számon tartott Altus Rt. felügyelőbizottságának egykori tagja mai hatállyal a Mol Rt.-nek is igazgatósági tagja. Ezzel az MSZP-hez közel álló cégként számon tartott Altus Rt. a legnagyobb magyar cégben is jelen van. Az Altus egykori felső vezetői a kormányváltás óta folyamatosan megjelennek azon nagy értékű, teljesen vagy részben állami tulajdonú vállalatokban, amelyek közeli privatizáció előtt állnak. A Mol Rt. tegnapi rendkívüli közgyűlésén igazgatósági tagnak javasolta továbbá az ÁPV Rt. saját vezérigazgatóját, Kamarás Miklóst, a Horn-kabinet pénzügyminisztériumi államtitkárát, Akar Lászlót és Kemenes Ernőt.
Visszahívta az ÁPV Rt. a Mol Rt. felügyelőbizottságába delegált tagjait is. Helyükre Kupa Mihály volt pénzügyminisztert és Oláh Lajos közgazdász-mérnököt delegálták a közgyűlés jóváhagyásával. Kovács Ferencnek, Incze Zsoltnak és Hartmann Péternek kellett otthagynia az olajtársaság felügyelőbizottságát, az igazgatóságból pedig Papp Gézát és Méhes Sándort hívta vissza – az ÁPV Rt. javaslatára – a közgyűlés. Az Orbán-kormány által delegált harmadik személy, Macher Ákos nem várta meg a közgyűlési döntést, már hetekkel ezelőtt lemondott mandátumáról. Ezt tegnap a részvényesek tudomásul vették.
Elfogadták a Mol részvényesei azt az alapszabály-módosítást, amely szerint az igazgatóság felhatalmazást kapott új részvények zártkörű kibocsátásával az alaptőke megemelésére. Eszerint 2005. október 11-ig jogosult az igazgatóság az alaptőkét legfeljebb 25 százalékkal, azaz maximum 24,6 milliárd forinttal megemelni. Emellett az igazgatóságnak lehetősége van nyilvános alaptőke-emelésre is.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy az alaptőke-emelésre a növekedési célok megvalósításához van szükség. A közgyűlési határozat ki is mondja, hogy a zártkörű alaptőke-emelés csak abban az esetben lehetséges, ha az ebből származó pénzt egy, legalább 100 milliárd forint saját tőkével rendelkező, bejegyzett olajipari társaság megvásárlására fordítják, illetve a zárt körben kibocsátott részvényekkel fizetnek, az olajtársaság ellenben nem lehet a Mol Rt. leányvállalata.

A nagytőke és a klientúra pártján. Áder János súlyosan felelőtlennek és elfogadhatatlannak tartja az ÁPV Rt.-nek az energetikai cégek, közöttük a Mol privatizációjára vonatkozó döntését. A Fidesz frakcióvezetője szerint a kormány olyan döntésre készül, amely megszünteti az állami kontrollt. Ez a gáz és a benzin árának drasztikus emelését eredményezheti. Emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány mindig elutasította a hasonló privatizációs ajánlatokat és az emberek, a családok pártjára állt. Áder János szerint a Medgyessy-kormány a nagytőke oldalára áll, ha utat nyit ennek a privatizációnak, és a kabinet célja, hogy „a szocialista klientúra ismét állami vagyonhoz juthasson”. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.