Ultimátum Putyinnak

Eredménytelen tárgyalások és előbb hét felnőtt, majd nyolc gyermek kiengedése után ultimátumot intéztek a csecsen túszejtők a moszkvai hatóságokhoz. Eszerint szombaton reggel megkezdik a túszok kivégzését, ha haladéktalanul nem teljesítik követeléseiket.

2002. 10. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külföldiek és gyermekek szabadon engedéséről folyó, nagyrészt eredménytelen tárgyalások jegyében telt a moszkvai túszdráma harmadik napja. Az iszlám fanatikus terroristák ígéretei ellenére napközben csupán a fogva tartottak három kis csoportja jutott ki a színházból – az esti órákban még négy további túsz hagyhatta el az épületet. Továbbra is mintegy hétszáz túsz tartózkodik az épületben, köztük a 75 külföldi többsége és csaknem harminc gyermek.
A szorult helyzetben lévő Putyin elnök – aki egyébként a közeljövőben mégis találkozik Bush amerikai elnökkel – érezhetően mindennél fontosabbnak tartja, hogy a túszok épségben kiszabaduljanak, így erre az esetre szabad elvonulást ígért a terroristáknak, garantálva életben maradásukat. A helyzet az ultimátum után azonban egyre feszültebb, és a hatóságok világosan értésre adták, hogy nem nézik tétlenül, ha a túszoknak bántódása esik. A vértelen kifejlet esélyeit csökkenti, hogy a terroristák nyíltan hirdetik, küldetésüket már teljesítették, és Moszkvába meghalni mentek.
A fanatikusok elszántságát erősíti az a tény is, hogy a színházterem közepén beélesített robbanószerek köré gyűjtötték össze a túszokat. A terroristák – nők és férfiak – övén gránátok lógnak, s mindez egy esetleges támadás megindulásakor vérfürdőhöz vezethet. Ha a túszok kivégzésének megkezdése miatt mégis meg kell indítani az ostromot, szakértők akár több száz ember halálával is számolnak.
Moszkvában egyébként egyre erőteljesebben állítják a külföldi szál létezését. Ráadásul, teszik hozzá, Aszlan Maszhadov is tudott a színház elfoglalásának tervéről, amit állítólag egy korábbi kazettával bizonyítanak, amelyen a csecsen szakadár vezető buzdítja az akcióra készülőket. Maszhadov ugyanakkor nyilvánosan elítélte az akciót.
A forgatókönyv egyértelműen az al-Kaida-kapcsolatra utal, és nem sok jóval biztatott már az esti órákban. Mindazonáltal nem nyertek megerősítést a terroristákkal tárgyaló Szergej Govoruhin filmrendező értesülései, hogy a túszejtők már péntek este megkezdik a foglyok kivégzését, ha a Kreml nem kezdi meg követelésük teljesítését: a szövetségi csapatok csecsenföldi kivonását.
Az elfoglalt színházba a terroristák szerda éjszaka beengedték az orosz NTV televízió stábját, amely beszélt Barajevvel is. A túszejtők parancsnoka azt állította, hogy a csecsenföldi háborút akarja megállítani akciójával. A televíziósok nem mehettek be a túszok közé, hanem a terroristák hoztak ki hat nőt közülük. A foglyok arról beszéltek, hogy a fegyveresek nem bánnak velük durván, és ismételten arra kérték a hatóságokat, hogy ne ostromolják meg az épületet. Szakértők szerint egyértelműen az úgynevezett „Stockholm-szindrómával” állunk szemben. A kiszolgáltatott gyermekek nem nyugtalanok, a felnőttek beszélhetnek mobiltelefonjaikon, így azok közreműködőek, nem panaszkodnak fogvatartóikra, sőt a csecsen háború elleni tiltakozásra szólítják fel hozzátartozóikat. Ilyen megmozdulásra a nap folyamán sor került a Vörös téren és a börtönné vált színház előtt is. A helyszínen lévő egészségügyi szakemberek ugyanakkor egyre nyugtalanabbak voltak amiatt, hogy a terroristák sokáig nem engedték élelmiszer és ivóvíz bejuttatását. Este azonban megtört a jég, s a közvetítők vizet, üdítőt és ételt is vihettek be a színházba. Sikerült azonosítani az eddigi egyetlen halálos áldozatot. A 26 éves, mellbe lőtt lány a korábbi hírekkel ellentétben nem túsz volt, akit menekülés közben lőttek agyon, hanem az utcában lakott, s a túszejtés után akart eddig nem tisztázott okból bemenni az épületbe.
Az akció növeli a csecsenellenességet is. Putyin elnök is aggodalmának adott hangot azzal összefüggésben, hogy a biztonsági szervek értékelése szerint erőszakos cselekményekre kerülhet sor a csecsen polgárok ellen. Az akció kapcsán felemelte szavát az iraki elnök is: Szaddám Huszein túszaik elengedésére biztatta a csecsen felkelőket, azzal érvelve, hogy akciójukkal magukra haragítják az orosz népet, holott az iszlám igazi ellensége az Egyesült Államok és Izrael.
A túszdrámát élesen elítélték az EU külügyminiszterei és együttérzésüket fejezték ki az orosz néppel. Medgyessy Péter ugyancsak együttérzését fejezte ki Vlagyimir Putyinnak: levelében a kormányfő leszögezte, hogy az akciót Magyarország egyöntetűen a civilizált világ elleni merényletnek tekinti.
*
Súlyos próbatétel elé állítja Putyint a túszejtő akció – vetik fel szinte egyöntetűen az elemzések. A lengyel Rzeczpospolita kommentátora úgy véli, hogy a csecsen terroristák támadása Putyin egész eddigi politikáját járatta le. A Le Figaro azt veti a Nyugat szemére, hogy akárcsak másutt, Csecsenföldön is hagyta elgennyesedni a sebet, az iszlám radikalizmus toborzóügynökeinek utánpótlási bázisává formálva a térséget. A csecsenek harcát leginkább megértő kommentárok is aláhúzzák, hogy a moszkvai túszdrámában az áldozatok hóhérokká alakulnak át, semmi nem adhat ugyanis felmentést a túszejtésre.

A kommandós szemével. A terroristák igazi tárgyalások helyett valójában csak „fekete píártevékenységet” folytatnak, kommentálta a gazeta.ru internetes lapnak a túszszedők viselkedését az orosz kommandósok elitjének tartott Alfa osztag veteránszövetségének elnöke, Szergej Goncsarov. Mint elmondta, ez a helyzet viszonylag sokáig is eltarthat, miután a fegyveresek eredeti fenyegetésüket nem váltották be, és a túszszedés után nem kezdtek hozzá azonnal a foglyok kivégzéséhez. A kommandós szerint csak lassan indult be a valódi tárgyalás, mivel a terroristák teljesíthetetlen igényeket támasztottak, s nem voltak konkrét javaslataik. Egyszer a háború befejezését, majd a Moszkva-barát csecsen adminisztráció vezetőjét követelték. Bizonytalanságukat jelezte az is, hogy egymás után váltogatták, kivel is akarnak tárgyalni. A fegyveresek szerinte nem túl iskolázottak, így először azok jutottak eszükbe, akikről a csecsenügy védelmezőiként hallottak. Így Grigorij Javlinszkij, a liberális Jabloko vezetője, a jobboldali liberális Irina Hakamada, az újságírónő, Anna Politkovszkaja, majd jöttek Kobzon és a többiek. Ezeknek az embereknek azonban nincs semmire felhatalmazásuk. Előrelépés ehhez képest a külföldiek és a gyerekek elengedéséről folytatott alku. Az igazán komoly tárgyalások ideje akkor jön el, teszi hozzá, amikor például már az elvonulás feltételeiről kell beszélni. Ha egyáltalán ez a céljuk, s nem mindenáron meghalni akarnak a szent ügyért. (S. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.