Vajda János emlékeia szabadságharcról

Szepesi Attila
2002. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csönd és emléktelen nyugalom ült Pest-Budán 1868-ban, amikor a költő Vajda János papírra vetette emlékeit a szabadságharcról. Nem módszeresen, nem folyamatában mutatta be az akkori felemelő, majd elsötétülő időszakot, hanem az események sodrását és örvénylését kívánta érzékeltetni. Maga is ott volt a Pilvaxban, ahol a szikra kipattant, közelről csodálhatta Petőfi puritán lángolását és Kossuth szónoki zsenialitását.
Aztán ’48 nyarán maga is beállt katonának, végigélte a délvidéki hadjárat diadalait és kudarcait. Meghökkenten és büszkén vetette papírra, hogy „e gyerkőcsereg, még növésben levő gyönge inaival, e fegyelmezett, gyakorlott sereget – mármint a császárit – járképességben túlhaladta. Számtalanszor tett oly nagy meneteket, melyeket az ellenfél vezérei lehetetlennek tartottak”. Néha „jó puha cipóval és lelkes házigazdával”, néha pedig „kővel, méreggel, alattomból ellőtt golyóval” várta a nép a honvédeket. A császári hadsereg „durván, de mégiscsak fogolyként bánt a sebesültekkel vagy elfogottakkal. Itt azonban hallatlan kínzások közt végezték ki a foglyul esett honvédet. Példának okáért: fölmetszették az élő honvéd hasát, szalmát tettek bele s azt meggyújtották. Egyiknek lábát térdig megnyúzták, aztán a nyúzott lábainál fogva a napra kiakasztották. Másokat elevenen eltemettek”. A honvédek, többnyire kamaszfiúk, a hősies csaták között bolondoztak: az egyik egy házban „egy fazék töpörtünél egyebet nem lelt, azt a hátára akasztotta, s a többiek marékszám szedték ki a tartalmát”. Volt, aki egy bográcsot zsákmányolt, és azt tette a fejére farsangi maskarául, „miközben az ágyú egy-egy embert, állatot, fát elsodort”.
Kiss Ernő tábornokért – „ő volt az egyedüli arisztokrata a forradalomban” – kevéssé lelkesedett. Annál jobban az őt váltó Damjanichért, aki rendre „az ágyugolyónak kitett domboldalon állott, szivarozva oly nyugalommal, aminőhöz hasonlót egész életemben nem láttam… Még a szempilláit sem izgatták a süvöltő golyók, olyan lassúkat pillongatott, mintha midőn ebéd utáni csibuk mellett el akar az ember szundítani”.
Ám a fényes, bár vérzivataros napok után eljött a vég. „Aki egy magát megadó sereg rendetlen vonulását nem látta, az bármi iszonyúságokat ért légyen meg, de a legborzasztóbbat még nem látta. A legvérengzőbb csatázás ehhez képest valóságos lakodalom… Rendesen ami rossz van egy csapatban, ilyenkor az kerül felül, valamint a sár a tóban, ha felzavarják. A jóindulatúakat a legmélyebb levertség fogja el, a rabló és házsártos hajlamúak pedig garázdálkodnak.”
Ezután a menekülés, a bujdosás fekete napjai következtek. „Berényi (később drámaíró) barátommal egy erdei lakban húztuk meg magunkat, hova egy pár lapot is hozattunk hetenkint, s olvastuk bennök a rémhíreket.” Végül a sorsát csak nem kerülhette el, és besorozták a császári sereg egyik büntetőszázadába. És – ahogy írja – „1851-ben a páduai kaszárnya szalmazsákjain heverészve sokszor a földhöz vágtam egy német hadtörténelmi könyvet… Ebben a kápolnai, isaszegi, budai s általában majd minden diadalaink úgy voltak előadva, mint az osztrák fegyverek győzelmei…”
Vajda János így emlékezett. Visszarévedt a múltba, és riadtan, szánakozva nézett szét maga körül. Néha összetalálkozott az utcán egy régi katonapajtásával. Köszöntötték egymást, és némán folytatták útjukat. Más volt ez a kor. Csönd volt és emléktelen nyugalom. Bezzeg 1848– 49-ben „a ravaszságot a lángésszel, a becsületességet, nemesszívűséget ostobasággal nem konfundálták, mint ez mai nap történik…”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.