Egy évvel ezelőtt nem gondoltam volna, hogy sikerül emelt szintű szerkezetkész állapotban átadni az épületet. Pénteken a kényszerűségből ideiglenesen máshol elszállásolt lakók kulcsaikat is átvehetik – jelentette be Devánszkiné Molnár Katalin, a XVII. kerület polgármester asszonya tegnap a helyszínen rendezett műszaki bejáráson. – A közös helyiségek teljesen elkészültek, a lakók pedig a lakásukon belül elvégzett festés és tapétázás után véglegesen birtokukba vehetik otthonaikat.
– A tizenkilenc lakástulajdonosból három nem rendelkezett lakásbiztosítással. Nekik az emelt szintű szerkezetkész épület helyreállítása utáni munkálatokat maguknak kell elvégezni. Jelenleg nem tudom, hogy milyen segítségben bízhatnak.
A biztosítással rendelkezők megkaphatják a biztosítójuk által nyújtott lehetőséget: kivitelezővel vagy egyénileg végzik el lakásukban a végső munkálatokat. Az a tulajdonos, akinek lakásában következett be a detonáció, nehezebb helyzetbe kerülhet, hiszen biztosítója szerint cselekedetében szándékosságot lehetett megállapítani.
A kerület vezetője a költségekről szólva elmondta: a 130 millió forinthoz az egyes lakások tulajdonosaival megkötött biztosítás alapján a biztosítók 77 millió forinttal, a helyi önkormányzat 26 millió forinttal, míg a fővárosi önkormányzat átmeneti segélyként, a XVII. kerületi önkormányzaton keresztül a vis maior alapból járult hozzá. A szerkezeten kívül ebből újították meg a ház osztatlan közös tulajdonban lévő helyiségeit, a víz-, gáz-, elektromos vezetékeket, a kaputelefont, illetve az antennarendszert is.
Korábban a ház egyik lakója májusban úgy nyilatkozott: az önkormányzat jelzáloggal akarja megterhelni az összes lakást. A polgármester asszony ezzel kapcsolatban elmondta: – Ez az „állítólagos lakó”, mivel értesülése szerint nem is a lakóközösség tagja, vélhetően félretájékozódott. Már májusban terveztük a vis maior alap igénybevételét. Ebből, a majdnem 20 millió forintból ki lehetett fizetni a pótszámlákat, a műszaki ellenőrzést és a biztonsági őrzést is. Hozzátette: lehet, hogy akinek nincs biztosítása, kénytelen lesz a befejezéshez kölcsönt felvenni.
A helyreállítási munkálatokkal kapcsolatban lapunk a kivitelezést végző szakemberektől megtudta: azokat a panelelemeket, amelyek a robbanás következtében kiestek, intézményesen már nem gyártják Magyarországon. A kivitelezőnek ezért egyedi, kisipari módszerekkel kellett azokat helyreállítani, statikus tervező állandó felügyelete mellett. Összesen tizenöt darabot kellett gyártani, amelyből a legnehezebb panellap hat és fél tonna volt.
Ismeretes: egy évvel ezelőtt az Újlak utca 23. szám alatti társasház harmadik emeletén bekövetkezett robbanás során 19 lakás vált lakhatatlanná. A szerencsétlenül járt lakókat a szomszédos kerületekben önkormányzati lakásokban helyezték el.
A platóról ordibálás megy, de a valódi vitától már félnek Magyar Péterék
