Várhatóan tavasszal tesz javaslatot a honvédelmi tárca az alkotmány kiegészítésére azzal kapcsolatban, hogy ki adhat esetlegesen tűzparancsot a Magyar Köztársaság légterében repülő, terroristák által eltérített civil gépek lelövésére – jelentette ki a honvédelmi bizottság tegnapi ülésén Iváncsik Imre. A minisztérium politikai államtitkára azért vett részt a testületi ülésen, hogy Havril András altábornaggyal, a vezérkari főnök helyettesével együtt felvilágosítást adjon három hadgyakorlatról.
A honatyák ezen belül kiemelten foglalkoztak a Mistral-programmal. Havril elmondta: 2006-ig semmiképpen nem vásárolnak újabb rakétákat, csak a már meglévő rendszert egészítik ki úgynevezett idegenbarát felismerő-, illetve híradó és informatikai eszközökkel (ezek a fejlesztések 3,6 milliárd forintba kerülnek); ha a kiegészített Mistral-rendszer alkalmatlannak bizonyul, azt nem fejlesztik tovább.
– A Mistral nem fogja megoldani Magyarország légvédelmét – tette hozzá az altábornagy, aki úgy tudja: a meghibásodott rakéta vizsgálata még folyik. Iváncsik Imre viszont – aki hangsúlyozta, hogy a minisztérium szorosan együttműködik a vezérkarral – arra tett utalást, hogy az eljárás már befejeződött. Az ülésen döntés született, hogy a grémium albizottsága – szakértők segítségével – megvizsgálja a Mistral-rakétarendszerrel kapcsolatos tapasztalatokat.
– Nem tudok olyan helyzetet elképzelni, hogy polgári gépet lövetni lehessen – jelentette ki lapunk kérdésére Karsai Péter, a honvédelmi bizottság MDF-es alelnöke a honvédelmi bizottság ülését követő sajtótájékoztatóján, reagálva a politikai államtitkár kijelentésére.
Karsai utalt arra: nem pártolja az ilyen irányú javaslatot, üdvözölte viszont azt a döntést, hogy a honvédelmi bizottság szaktestülete vizsgálatot indít a Mistral-programmal kapcsolatban. – Az MDF-nek a Magyar Honvédség kérdése mindennél, még a pártérdekeknél is fontosabb – fűzte hozzá. A politikus jelezte, hogy a honvédelmi bizottság szerdai ülésén foglalkozott az eltelt időszak hadgyakorlatainak színvonalával, kiemelten a drégelypalánki éleslövészettel, ahol a Mistral rakéták esetében négy indítási kísérletből három sikerült, és csak kettő jutott célba.
Karsai jelezte: a testület albizottsága vizsgálja, hogy valóban elegendő védelmet nyújt-e a magyar légtérnek ez a rendszer. Hangsúlyozta: ha ezt a rendszert a NATO-igényeknek megfelelően továbbfejlesztik – beszerzése idején még Magyarország nem volt NATO-tag –, és úgynevezett idegenbarát felismerőrendszerrel látják el, az több mint hárommilliárd forintba kerül.
***
Légvédelmi modernizáció. Lengyel részvétellel hosszabbítják meg a Magyar Honvédség Győrben állomásozó, Kub típusú (a Mistralnál nagyobb teljesítménykategóriába tartozó) mobil légvédelmirakéta-komplexumainak élettartamát. Négy szovjet gyártmányú radarrendszert 8,6 millió euró értékben Lengyelországban modernizálnak, míg a hozzájuk tartozó 16 rakétaindítót idehaza, a honvédség nyírteleki üzemében újítják fel egymilliárd forintért. A munkálatok 2003-ban véget érnek. (Z. G.)
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
