A „Gonosz tengelye” Latin-Amerikában?

Epinger András
2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a terrorizmus ellen vívott háború miatt az utóbbi időben Latin-Amerika bizonyos mértékig kiesett a nemzetközi közvélemény látóköréből, az elmúlt hetek történései minden bizonnyal ismét a térség felé fordíthatják a figyelmet. A roppant gazdasági nehézségekkel küzdő régióban a castrói Kuba, Hugo Chavez venezuelai uralma és az egykori munkásból államelnökké lett brazil „Lula” da Silva hatalomra jutása kapcsán egyesek egyenesen a Bush-adminisztrációból átvett retorikával a „Gonosz dél-amerikai tengelyéről” beszélnek. S ha a november 24-i második választási forduló eredményei az első fordulóhoz hasonlóan alakulnak, az ecuadori Lucio Gutierrez is csatlakozhat a triumvirátushoz.
A kijelentés keménynek tűnik, de kétségtelen, hogy mind Chavez, mind az ecuadori elnökaspiráns nagy tisztelője a forradalmárból lett kubai elnöknek, és ellenfeleik szerint az adott országokban félő a castrói diktatúrához hasonló szocialista rendszer kialakítása. Az utóbbi időben a térség súlyos gazdasági válságának köszönhetően egyre elterjedtebbek a szocialista populizmus és a radikális eszmék, a polgárok belefásultak választott vezetőik semmittevésébe, és egyre gyakrabban adják a kormányrudat nem hivatásos politikusok kezébe. Erre jó példa maga Chavez, aki egykori katonai vezetőként és puccsistaként került hatalomra, de az ecuadori elnöki posztért is két „laikus” populista, a már említett, szintén egykori katona Gutierrez és az ország leggazdagabb embere, a „banánkirály” Noboa maradt versenyben.
Bár a populizmus a hatalom megszerzéséig jól működik, a jelek szerint a hatalomgyakorlásban már kevésbé eredményes. Chavez ellen is egyre ismétlődnek a lemondását követelő megmozdulások; ellenzéke több mint kétmillió aláírást gyűjtött össze egy, az elnök sorsáról döntő népszavazás ügyében. Chavez, érezve rossz belpolitikai helyzetét, pozícióját külpolitikai lépésekkel próbálja erősíteni: kifejtette, Dél-Amerikát a szabadság újfajta hulláma érintette meg, és amit egyesek a „Gonosz tengelyének” hívnak, sokkal inkább a „jó tengelye”, és szorosabb összefogásra buzdít az említett országok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.