A koalícióval is szavazott az MDF

A többi közt a közalkalmazotti béremelés önkormányzatokat érintő finanszírozási kérdéseinek megvitatásával kezdődött meg a 2003. évi költségvetési törvényjavaslat részletes vitája kedden a parlamentben. A T. Ház egy sor határozatot hozott, amelynek egy részét az ellenzéki MDF-frakció is megszavazta. A legtöbb azonnali kérdést tegnap Lamperth Mónika belügyminiszter kapta.

Munkatársainktól
2002. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder János, a Fidesz frakcióvezetője napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök be nem tartott választási ígéreteit kérte számon. Emlékeztetett arra: Medgyessy Péter minden kereső rétegnek a jövedelmek emelkedését ígérte, ezzel szemben a valóság az, hogy a minimálbér nem nő a következő évben, hasonlóan a közalkalmazottak béréhez, a versenyszférában dolgozók munkabére pedig csak 3 százalékkal emelkedik, miközben 4,5 százalékra tervezik az inflációt. Medgyessy Péter válaszában úgy fogalmazott: nem lehet fél év alatt számon kérni a négy évre szóló ígéreteket.
Kuncze Gábor (SZDSZ) az előző kormány egyes pénzügyi döntéseiről beszélt. Szerinte „könnyű kis pénzosztásról volt szó, minden különösebb kontroll nélkül” a Széchenyi-terv pályázatainak odaítélése során a tavaszi két választási forduló között. Arról is szólt, hogy szerinte kifogásolható módon privatizáltak 12 állami gazdaságot, továbbá aggályosnak ítélte az egyes sportcélú beruházásokat, illetve a Millenáris Kht. pénzügyeit.
Az azonnali kérdések órájában Répássy Róbert (Fidesz) kijelentette, a belügyminiszter nem mondott igazat, amikor Berkecz Mária kétgyermekes családanya többszöri meztelenre vetkőztetését és testüregekre kiterjedő motozását azzal indokolta: ez az őrizetbe vételnél szokásos eljárás. Répássy szerint arról van szó, hogy 12 évvel a rendszerváltás után ismét politikai megfélemlítésre használják a rendőrséget. Lamperth ezt visszautasította.
Kontráth Károly (Fidesz) szerint az ígéretekkel szemben jövőre romlik a rendőrség pénzügyi helyzete. A támogatások csak májusig fogják fedezni az igényeket – mondta. Lamperth szerint a rendőrség gazdálkodása takarékos és reális lesz jövőre.
Tegnap az Országgyűlés jegyzőnek választotta Balogh Lászlót (MDF), illetve Podolák Györgyöt (MSZP). Ezután következett a költségvetés részletes vitája. Varga Mihály (Fidesz) elmondta: a költségvetéshez soha még ennyi módosító indítvány nem érkezett. Ami azt támasztja alá, hogy a tervezet nem volt jól előkészítve – hangsúlyozta.
Varga Mihály kifejtette: a Fidesz három nagy módosító csomagot adott be a tervezethez, melyek azt célozzák meg, hogy a kormány 92 milliárd forinttal növelje a beruházásokat, s a főváros több támogatást kapjon. A harmadik csomagban az önkormányzatok, az egészségügy, az oktatás és a mezőgazdaság számára szeretnének több forrást biztosítani. Ezeken a területeken a kormány által javasolt pénzek elégtelenek – fejtette ki a volt pénzügyminiszter.
Varga felszólalása többórás szócsatát váltott ki. Veres János (MSZP) elmondta: nem támogatják a javaslatokat, mert azokra nincs elég forrás. Göndör István (MSZP) azt kifogásolta, hogy a fideszes javaslatok fedezete a személyijövedelem-adóbevétel növekménye lenne.
*
A határozathozatalok sorában a parlament többek között elfogadta a 2003–2008 közötti időszakra vonatkozó országos hulladékgazdálkodási tervet. A képviselők döntöttek a miniszterek feladat- és hatáskörének változásával összefüggésben szükséges törvénymódosításokról, amellyel huszonnyolc jogszabály módosult.
Az Országgyűlés megszavazta a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról, továbbá az ügyészségről szóló törvény módosítását célzó előterjesztést. Eszerint az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és a legfőbb ügyész ezentúl önállóan, a pénzügyminiszter véleménye nélkül alkothatja meg a bírósági, illetve az ügyészségi fejezet költségvetésére vonatkozó javaslatát.
*
A határozathozatalok során tegnap összesen nyolc alkalommal a kormánypártokkal azonos módon szavazott az MDF-es képviselőcsoport. Többek között a miniszterek feladat- és hatáskörét szabályozó törvénymódosításnál, a hulladékgazdálkodási törvény esetében, valamint az EU-csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás részletes vitára bocsátásáról voksolt igennel az MDF, csakúgy, mint az MSZP és az SZDSZ. Ezeket az előterjesztéseket a Fidesz nem támogatta. – Egyetlen esetben sem a kormánypártokkal szavaztunk, hanem a saját szakmai meggyőződésünk alapján adtuk le a voksainkat – nyilatkozta lapunk érdeklődésére Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője. A politikus elmondta: az egyes indítványok és törvénymódosítások kapcsán az MDF szakmai kabinetjei, illetve a frakció már a korábbi napokban kialakította álláspontját, függetlenül a többi párt véleményétől, és ez alapján adta ki képviselőinek a szavazási útmutatót. Herényi hangsúlyozta: az MDF önálló párt, ez megmutatkozik a parlamenti munkában is. Kijelentette: a nagy horderejű politikai kérdésekben továbbra is minden esetben egyeztetni kívánnak a Fidesszel a voksolások előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.