A pecóbúvár alászáll

Ártalomcsökkentő drogpolitika – ez a hivatalos neve annak a tűcsereakciónak, amelyet tíz évvel ezelőtt Magyarországon először Szegeden vezettek be, majd kiterjesztettek néhány nagyvárosra. Mákmetszés idején 1992-ben nyitottá tették az ifjúsági drogcentrumot, és az intravénás kábítószer-fogyasztóknak ingyen adták a fecskendőt, amellyel fölszívták az ópiumszármazékot.

Halász Miklós
2002. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felháborodás kísérte a kezdeteket, azzal vádolták a szakembereket, hogy reklámot csinálnak a szenvedélybetegeknek, pedig csak a fertőzést akarták meggátolni, amely a közös tűhasználattal terjedt. Később amerikai kutatók támogatásával szélesedett a tűcseremozgalom, tavaly már az Ifjúsági és Sportminisztérium anyagilag is segítette az akciót. Úgy tűnik, egy évtized után nyugvópontra jutottak a kedélyek. Ennek ellenére kérdés, hogy megbékélt-e a társadalom ezzel a mozgalommal, és milyen eredményt értek el a fecskendők ingyenes osztogatásával.
Veszélyes mesterséget űz Oroján Tibor. Barátai, hozzátartozói féltik is a harmincegy éves szociális munkást, mert attól tartanak, megtámadja valamelyik drogdíler. A szegedi Farkasinszky Teréz Ifjúsági Drogcentrum alkalmazottja profi a szakmában. Hat éve járja az utcákat, de főleg azokat az elhagyott házakat, ahol a drogosok alkalmi tanyát ütnek. Pecóknak hívják a szenvedélybetegek illegális találkahelyeit, ezért Orojánt pecóbúvárnak is nevezik. A szociális munkás nagy táskával közlekedik, és nagy a súlya annak a csomagnak, amelyet állandóan cipel. Nemcsak fecskendő van benne, hanem óvszer, kalcium- és magnéziumtabletta, vitamin, sőt egészségügyi szórólapok is. Oroján Tibor hivatásának érzi azt, amit csinál. Még emlékszik a kezdetekre, amikor az egyik temető azért lett a kábítószeresek főhadiszállása, mert ott gyorsan hozzájutottak a fecskendőhöz. Egy magas tölgyfa törzsébe szúrták az injekcióstűt, és aki arra járt, használhatta. Sokan mentek arra, és nem csoda, hogy a fertőző májgyulladás úgy terjedt, mint a középkorban a pestis. Ha a szociális munkás erre a tragikus epizódra gondol, gyorsan elnyomja félelmét, amely napi teendőit övezi.
– Attól nem tartok, hogy megtámadnak vagy megvernek, de állandóan rettegek, hogy megfertőződöm – mondja Oroján Tibor.
– Próbálkozott már a droggal?
– Nem! De képzelje csak el, amikor bemegyek egy sötét helyre, ahol húszan-harmincan füveznek, ahol alig lehet látni, s nem veszem észre, hogy a széken használt fecskendő van. Ráülök, megszúr, a többit az ön fantáziájára bízom. Ezenkívül sokan alig tudják visszatartani a hányingerüket, szóval kaphat az ember a nyakába egy adagot.
– Nehéz ilyen helyre bejutni?
– Kezdetben kapcsolatokat kellett keresni, mert a drogosok nem állnak szóba idegennel. Az első összekötőm már meghalt, ő nagyon kedves fiú volt. A rehabilitációs intézetből ismertem, először ő vitt a drogosok közé. Akkor úgy tűnt, leszokik az ópiumról, de végül rákapott a heroinra, és az lett a veszte.
– Sok ilyen kapcsolata van?
– Egyre több. Szívesen segítenek, és most már sehol sem utasítanak el. Piszkosul félnek a fertőzéstől, a HIV-vírustól és a hepatitis C-től. Ma már senkit sem kell győzködni a tűcsere és az óvszer használatának fontosságáról. Igazából az erre csámborgó orosz, ukrán, román prostiktól félnek, mert közülük sokan kábítószereznek.
– Ha ekkora az életveszély, miért nem hagyják abba a drogozást?
– Az már nem egyszerű kérdés. Ha ezzel a szöveggel mennék közéjük, elfordulnának tőlem. Egyébként is: a mi programunk célja nem a leszoktatás – az összetett társadalmi feladat. De azért higgye el, hogy sokan önmaguktól is abbahagyják a drogozást. Semmivel sem nehezebb, mint a cigiről leszokni. Mi az egészséges társadalom egészségét védjük. Ingyen adunk egy harminchat forintos fecskendőt, hogy ne kelljen hárommillió forintért kezelni azt, akit megfertőznek HIV-vírussal.
Oroján mellett még hat gondozó járja a pecókat, utcákat, kapualjakat. Megszállottként végzik a munkájukat. Eredményességük számokban is kifejezhető: felére csökkentek a hepatitises megbetegedések, és AIDS-es nem fordult elő ebben a közegben. Ez a felmérés megbízható, mert az amerikai kutatók évente ellenőrizték. Ennek alapján New Yorkból folyósítottak csaknem húszmillió forintot az ingyenes tűakcióra 1996–2001 között. A drogcentrum igazgatója, Zelenai Károly tevékenységük legnagyobb elismerésének azt tartja, hogy az állami szervek hivatalosan is finanszírozzák a tűcserét.
– A szenvedélybeteg kifizet heroinra húszezer forintot, de arra sajnál áldozni, hogy fecskendőt vegyen, inkább mással közösködik. Erre építettük a prevenciót. A drogmentes társadalomról felesleges álmodozni. Ám azt el lehet érni, hogy a kábítószerezés ártalmait csökkentsük – érvel az igazgató.
– Kívülről felesleges tűzoltásnak látszik.
– Pedig nem az! Az akció ellenzői sokáig a szemünkre hányták, hogy tűt osztogatunk, és így növeljük a drogosok körét. Szó sincs erről. Csak az igazolt intravénás kábítószer-fogyasztóknál és nem a kezdőknél végzünk fecskendőcserét. Nem osztogatunk, mert elvárjuk, hogy visszahozzák a használt tűt, amelyet szakszerűen megsemmisítünk. Az akció kapcsán egyre több szenvedélybeteg került kapcsolatba valamelyik egészségügyi intézettel, és ott próbálkoznak a leszoktatással. A közvélemény nem tudja, hogy a tűcsere révén mindig újabb és újabb drogfogyasztó réteget fedezünk fel. Szerencsére egyre többen értékelik az ártalomcsökkentés fontosságát, és több pénz szabadul fel erre a célra. A társadalom egészséges része már védi magát, és felhagy az öncélú moralizálással.
Nincs olyan szülő, aki biztos lehet abban, hogy a gyermeke nem próbálja ki valamelyik drogot. Így aztán nem lehet csodálkozni azon, hogy a civil szervezetek is bekapcsolódnak az ártalomcsökkentő drogpolitikába. Elképzelések vannak, hogy egyes gyógyszertárak mellett tűautomatákat állítanak fel. Az üzleti világ is kezdi felismerni, milyen sokat jelentene a jövő generációjának, ha erre a célra többet áldoznának. A megelőzést az oktatásban érdemes elkezdeni. Sajnos egyelőre az a gond, hogy a kábítószerezés ártalmainak csökkentését még nem tették alkalmassá a reklámhordozásra. Ennek ellenére nagy népszerűségnek örvend az 1999-ben létrehozott Dél-magyarországi Ártalomcsökkentő és Drogfogyasztási Kutatóegyesület. Elnöke dr. Honti Judit, a szegedi kórház pszichiáter szakorvosa, aki éveken keresztül az USA-ban tanulmányozta a tűcsere eredményeit. Így hitelesen össze tudja vetni a magyar és a külföldi tapasztalatokat.
– Rendkívüli bátorság kellett ahhoz, hogy a kilencvenes évek elején a drogcentrum akkori vezetője, Bán Péter pszichiáter meghonosítsa a tűcserét. A rendszerváltás után csak kevesen sejtették, hogy a kábítószerezés Magyarországon is robbanásszerűen fog terjedni. A társadalom nagy része úgy gondolkodott, mint régen az olajválságról: a határon megállítjuk a kellemetlen folyamatokat. Nem így történt, és Bán Péter ezt előre látta. Ezért átvette a Liverpoolban már a nyolcvanas években kidolgozott ártalomcsökkentő eljárást. Angliában azért hozták az intézkedéseket, mert a közös tűhasználat következtében terjedni kezdett az AIDS. Ha nincs tűcsereakció, akkor nálunk is beütött volna a krach, mert a balkáni háború kitörésekor a heroincsempész-útvonalak hazánkba helyeződtek át.
Amiről Honti doktornő beszél, arról a kilencvenes évek elején sokan nem szóltak. Ömlött az „anyag” az országba, ugrásszerűen megnőtt a kábítószer-fogyasztás. Földrajzi helyzete miatt különösen „fertőzött” vidéknek számított a Dél-Alföld. Az amerikai pénzügyi támogatásnak köszönhetően 1996-tól megtízszereződött az a tűmennyiség, amelyet ingyenesen cseréltek. A pszichiáter asszony összehasonlító adataiból az is kiderül, hogy a kilencvenes évek második felétől meredeken emelkedett az AIDS-görbe külföldön. Csak Oroszországban több mint hárommillió az intravénás drogfogyasztó, és ezzel párhuzamosan rohamosan növekedett a HIV-fertőzés. Így ebben a szokásban az oroszok utolérték a nagy hagyományokkal rendelkező Nyugat-Európát, és a tűcserét csak későn, szórványosan vezették be a Szovjetunió utódállamaiban. Szerencsére a szegedi modellt ma már több magyar városban alkalmazzák, az egyesület elnök asszonya mégis elégedetlen.
– Az ártalomcsökkentő drogpolitika központi támogatásban részesül, de maradtak az országban olyan vidékek, ahol a tűcserét nem vezették be – mondja dr. Honti Judit, majd hozzáteszi: a késlekedés oka valószínűleg valamilyen erkölcsi fenntartás, pedig felesleges aggodalmaskodni. Több amerikai egyetem megvizsgálta az USA-ban az ingyenes tűcsere valamennyi hatását. A felmérések egyöntetűen megállapították, hogy nem növeli a drogfogyasztást, nem inspirál új embereket a kábítószer-élvezetre, és megelőzi a HIV-fertőzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.