A varrodák keletre menekülnek az országból

Romániába, Ukrajnába és a Távol-Keletre próbálják áthelyezni gyártásukat az északkelet-magyarországi megyékben működő – jórészt exportra termelő – varrodák tulajdonosai, megrendelői. Arra hivatkoznak, hogy egyre kevésbé tudnak megélni a forint erősödése és a minimálbér növekedése miatt. A lépés nyertesei azok a riválisok, akik feketén oldják meg a szakképzetlen női munkaerő foglalkoztatásának gondját a régióban.

2002. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős szerepet töltenek be a varrodák a nők foglalkoztatásában a keleti határ mentén. Kisebb-nagyobb bedolgozóüzemek szinte minden településen vannak: egy részük feketén dolgozik, mások viszont, a jelentős közterheket vállalva, többnyire exportra is tudnak termelni. Utóbbiak közül többen most arra törekednek, hogy gyártásukat Romániába, Ukrajnába, illetve a Távol-Keletre helyezzék át.
– Cégünk a forint leértékelése miatt tavaly negyvenmillió, idén szeptemberig harmincmillió forinttal kevesebb árbevételhez jutott ugyanazért a munkáért, mint korábban – tájékoztatta lapunkat Lantos Péter, a Borsod megyei Karcsa községben működő Lantos Rt. tulajdonosa. Az egy főre jutó személyi kifizetés eközben 24,4 százalékkal nőtt, így megkezdték az előkészületeket a Magyarország határain kívüli gyártásra.
A Lantos Rt. Moldáviában talált megfelelő, piacot is garantáló tőkés partnert és telephelyet. A karcsai telephelyet – ahol kétszáz asszony gyártja német és olasz megrendelésre a női blézereket, kabátokat és kosztümöket – egyelőre nem kívánják bezárni. Lantos Péter szerint azonban a jó szándék egy idő után kevés lesz a munkahelyek megtartásához. A kedvezőtlen makrogazdasági körülmények miatt a bevételek drasztikusan csökkennek: a tavalyi 493 millióval szemben idén csak 400 millió forint árbevételre számíthatnak.
Hasonló a helyzet a hajdúnánási Mode 3H Kft.-nél is. A magyar– holland társaság többségi tulajdonosa, Daróczi Balázs úgy látja: csak akkor őrizhetnék meg a gyártás jelenlegi volumenét, ha kormányzati segítséget kapnának. Rámutatott: cégüknek óriási terhet jelent az egészségügyi hozzájárulás; ezt a szerinte értelmetlen adófajtát el kellene törölni. Nincs értelme a magas munkaintenzitású cégekkel munkaadói járulékot fizettetni, és az sem szerencsés, hogy a teljes összegű szakképzési hozzájárulást előírják számukra. Daróczi szerint mindez – a forint erősödésével és a minimálbér emelésével együtt – rövidesen padlóra küldheti vállalkozásukat.
A Mode 3H Kft. férfiöltönyöket varr, leginkább angol, izlandi, norvég, német és svéd megrendelésre. A cég 870 dolgozót foglalkoztat három telephelyen, akik közül százhuszat csak úgy tudtak még egy évre megtartani, hogy 28 millió forint munkahelymegtartó támogatást kaptak. Ez a tulajdonos szerint csak csepp a tengerben, mert az idei árbevétel-kiesésük megközelíti a 130 millió forintot.
A Szabolcs megyei Leveleken működő Levelek Kft.-hez képest a Mode 3H szerencsésnek mondható. A szabolcsiak ugyanis szintén pályáztak munkahelymegtartó támogatásra – 14 varrónő állását akarták így megőrizni –, de kérelmüket elutasították. Amint azt Fehérné Nagy Anna főkönyvelőtől megtudtuk: a cég ezzel nehéz helyzetbe került. Legnagyobb megrendelőjük, a német Gerry Weber ugyanis kivonult Magyarországról, s Romániába, Ukrajnába és a Távol-Keletre helyezte ki a bérvarratást.
A cég száz alkalmazottjából egyelőre senkit nem akar elküldeni. Abban reménykednek, hogy a jövő tavasztól olasz és francia megrendelésekkel tudják pótolni az elveszített partnert – osztja meg gondjaikat Fehérné Nagy Anna. Addig kénytelenek kizárólag belföldi piacra termelni, ami azért kedvezőtlen, mert az árak nagyon nyomottak. Olyannyira, hogy ezen a piacon igazán csak a feketevarrodák versenyképesek. A Levelek Kft. helyzetét érzékelteti: míg a német megrendelések rendszeresek voltak, havi 16 millió forint volt a termelésük, jelenleg alig haladja meg a hárommillió forintot. A varroda – amely a település munkaadói között igen fontos helyet foglal el – tavaly 140 millió forintos árbevétel mellett 16 millió forintos nyereséget produkált; az idén viszont a 90 milliós árbevételhez 16 milliós veszteség járulhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.