A Virág cukrászda újabb titkai

A szegedieknek a Virág cukrászda azt jelenti, mint a pestieknek a Gerbeaud, az egrieknek a Dobos, ezért nem csoda, hogy a bezárás óta is a figyelem középpontjában maradt az európai hírű kávézó. Három évvel ezelőtt tett lakatot tulajdonosa a népszerű intézményre, amely mindig is több volt, mint vendéglátóhely – a Virág a város egyik fontos társadalmi fórumának számított. A rekonstrukció során gyönyörű, ismeretlen freskókra bukkantak a kibontott falak mögött az 1876 előtti évekből.

Halász Miklós
2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma már a közvéleményt nem érdekli a bezárás oka – állítólag a szerb maffia védelmi pénzzel zsarolta a tulajdonost, aki el is költözött a Tisza partjáról –, inkább az foglalkoztatja a nagyérdeműt, hogy mikor nyit ki újra kedves cukrászdája. Az elmúlt másfél év alatt csendben folyt a rehabilitáció, a nyár közepén azonban szenzációs fordulatot hozott. A régi falak bontásánál olyan képzőművészeti alkotásokat fedeztek fel, amelyek Szegeden páratlannak számítanak. A rekonstrukció belső építésze, Romhányi László és Sándor Eszter szerint soha nem derült volna ki, hogy milyen lehetett az alföldi polgári díszítőművészet az 1876-os nagy árvíz előtt, ha nincs ez a felújítás.
A Virág cukrászda története ugyanis nem 1920-ban kezdődik, amikor a Temesvárról áttelepült Virágh testvérek kibérelték a helyiséget. Persze ők nagyon sokat tettek különleges szolgáltatásaikkal azért, hogy a város idegenforgalmi nevezetességévé váljék a kávézó. Most, az átépítés idején Romhányi László felkutatta a ház történetét, és a falbontással egyidejűleg derült ki, hogy a Virág előtt is cukrászda működött az eklektikus épületben, amit 1872-ben húztak fel. A nagy árvíz azonban sokat rombolt a házon, de nem döntötte le. A jelenlegi rekonstrukcióval a Virág elődje, az Árvai cukrászda falai is megelevenedtek. Nyolc festékréteget kapartak le, és az utolsónál bukkantak rá a múlt század előtti díszítőelemekre. Kisterenyei Ervin restaurátor vezetésével újrafestik a faliképeket, amelyek csak két boltíven maradtak fenn, mivel a figurákat időtálló festékkel vitték a mennyezetre. Kisterenyei szerint a lelet valóságos kincs; olyan motívumokat, amelyeket megelevenítenek, azelőtt nem lehetett látni. Valójában a felújítás is a falikép rekonstrukciója miatt késik, amely várhatóan az év végére befejeződik.
Fontos hír még a Virág régi szerelmeseinek, hogy nem vesztek el a százéves velencei csillárok és tükrök és üzembe tudják állítani a herendi porcelánból készült antik kávéfőzőt is. A mostani rekonstrukció után remélhetőleg nyugodt, békés évek következnek az intézmény életében, hiszen 1991-ben még arról folyt a vita, autószalont nyissanak-e a patinás cukrászda helyén…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.