Agrártámogatások: az unió diktál

Miközben Németország is segítséget nyújt a hazai élelmiszer-biztonsági hivatal kiépítésében, a területet ugyancsak ismerő német mezőgazdasági miniszter sem biztat bennünket a közvetlen kifizetések emelésének lehetőségével. Szerinte alternatív úton kell pótolni a támogatásokat.

Nagy Ottó
2002. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan rendeletet alkot az kormány az élelmiszer-biztonsági hivatal felállításáról, hogy a hivatal az uniós intézményekkel együtt elláthassa és biztosítsa a nemezetközi szintű élelmiszer-biztonsági követelmények betartását – mondta tegnap Mészáros Gyula, az agrártárca közigazgatási államtitkára a 6. Foodapest Nemzetközi Élelmiszer-, Ital- és Élelmiszer-gépipari Szakkiállítás megnyitóján.
Az a célunk, hogy az élelmiszer-vertikum minden szereplője egészséges versenyhelyzetet teremtve megéljen egymás mellett a termékpályán, és a verseny nyertese a fogyasztó legyen. Hogy ez a célkitűzés megvalósuljon, el kell érni, hogy a magyar élelmiszerek előállítása a termőföldtől az asztalig követhető legyen – tette hozzá az államtitkár, kiemelve, hogy mivel hazánkban alacsony a környezeti terhelés, ezért élelmiszer-biztonsági helyzetünk is kedvezőnek mondható.
Tegnap Németh Imre agrárminiszter is kijelentette, hogy a PHARE-program keretében Németország segítséget nyújt a magyar élelmiszer-biztonsági hivatal felállításához, illetve a szivacsos agyvelőgyulladás területén a német tapasztalatok alapján a magyar vizsgálatokat továbbfejlesztik. A tárca vezetője tegnap tárgyalásokat folytatott Renate Künast német szövetségi fogyasztóvédelmi, élelmezési és mezőgazdasági miniszterrel. Németh Imre elmondta, a magyar mezőgazdaságnak az uniós feltételek között is fejlődnie kell, ezért a csatlakozási feltételeket úgy kell alakítani, hogy agráriumunk minden ágazatának biztosított legyen a fejlődése.
A német miniszter asszony szerint azonban már nincs különösebb mozgástér az uniós csatlakozási tárgyalásokon a közvetlen kifizetések tekintetében, így nincs remény arra, hogy azok mértéke 25-ről harminc százalékra nőjön az újonnan belépőknél. Véleménye szerint a csatlakozási tárgyalásokon a vidékfejlesztés még szabad pénzeszközeinél lehet haladást elérni, illetve nemzeti támogatással lehet kiegészítést adni. Németh Imre hangoztatta: reménykedik abban, hogy bizonyos rugalmasság, elmozdulási lehetőség még lesz a csatlakozási tárgyalásokon, és emlékeztetett, hogy a magyar mezőgazdaságnak minden egy százalék közvetlen uniós kifizetés 2,5 milliárd forint támogatást jelent.
*
A Foodapest szakkiállításon a Széchenyi hitelkártya igénybevételéről kötött megállapodást a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a Magyar Agrárkamara. A megállapodás értelmében ezentúl az agrárkamara tagjai is igénybe vehetik a kártya által biztosított egymillió forintos vállalkozói hitelt. A szerződést aláírta a hitelügyleteket lebonyolító Ka-VOSZ Rt. vezérigazgatója, Bíró Fruzsina is, aki lapunknak elmondta, még augusztusban döntöttek arról, hogy a kereskedelmi kamarákon és VOSZ-tagokon kívül más szervezetek tagjai is igénybe vehetik a Széchenyi hitelkártyát. Eddig közel hatvan szervezettel kötöttek megállapodást. Hozzátette a kártya biztosította egymilliós hitelkeretet rövidesen ötmillió forintra kívánják emelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.