Az MNB szigora kevés

Önmagában nem képes ellensúlyozni a jegybanki szigor a laza költségvetési és jövedelempolitika következményeit: az MNB eszközrendszere önmagában nem elég az inflációs cél eléréséhez – jelentette ki László Csaba pénzügyminiszter a GKI Gazdaságkutató Rt. tegnap rendezett konferenciáján.

Barát Mihály
2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénzügyi tárca vezetője rámutatott: a monetáris politika csak a megfelelő költségvetési politika segítségével lehet úrrá az infláción, s ha ez megvalósul, adottá válik annak lehetősége, hogy mérséklődjék a jelenleg túl magas reálkamatszint.
A pénzügyminiszter az idei év folyamatairól kifejtette: az államháztartás bruttó hazai termékhez mért, rendkívül magas hiánya részben az uniós módszertani váltás következménye. Az egyszeri kiadások nélkül számított, 5,7 százalékos hiányt ezzel együtt jövő évre 4,5 százalékra, 2004-re pedig 3 százalékra kell mérsékelni.
A pénzügyi tárca vezetője szerint az idén megvalósuló, tizenkét százalék körüli reálbér-növekedés nincs összhangban a gazdaság teljesítményével, ezért vissza kell fogni a bérkiáramlás igencsak meglódult ütemét. László Csaba szerint a költségvetési politika fő feladatait az újraelosztás mértékének és az államháztartás hiányának csökkentése, a GDP-hez mért államadósság mérséklése és a növekedést serkentő prioritások elősegítése jelenti.
Surányi György, a CIB Bank elnöke, volt jegybankelnök előadásában az erőltetett gazdaságpolitikai célok veszélyeire figyelmeztetett: szerinte a monetáris unió szigorú szabályai egyelőre inkább hátrányt jelentenének hazánk számára, mivel a viszonyított árszintek, a jövedelmek, valamint a növekedési potenciál ütemében jelentős eltérés van Magyarország és a tagországok között.
Matolcsy György, a gazdasági tárca volt vezetője szerint erősíteni kell hazánk versenyképességét a vállalkozásösztönzés területén is. Matolcsy figyelmeztetett arra, hogy az uniós csatlakozás első köréből kimaradó államok és Kína – főleg uniós csatlakozásunk után – megpróbálják magukhoz csábítani a hazánkban működő külföldi tőkét, amire a gazdaságpolitikának mindenképp választ kell találnia. A volt gazdasági miniszter szerint e feladat leküzdésében kiemelt szerep juthat az olyan fejlesztési programoknak, mint a Széchenyi-terv vagy a Nemzeti fejlesztési terv.
Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. tudományos főmunkatársa szerint a magyar gazdaságpolitika számára már nem az infláció letörése a kardinális kérdés, hiszen a pénzromlás üteme egy esztendő alatt gyakorlatilag a felére csökkent. A kutató szerint eddig úgy tűnik, hogy eredményes a jegybank egy éve működő inflációs célkövető rendszere. Ebben azonban elsősorban külső körülmények – az olaj világpiaci árának kedvező alakulása és a dollárárfolyam – játszottak szerepet.

Járai gyors csatlakozást remél. A Magyar Nemzeti Bank továbbra is abból indul ki, hogy Magyarország a lehető legrövidebb időn belül, várhatóan 2007-ben belép az eurózónába – jelentette ki tegnap Járai Zsigmond jegybankelnök a Visa International nemzetközi kártyatársaság konferenciáján. Járai aláhúzta: az euró magyarországi bevezetése olyan előnyökkel jár majd a gazdaság számára, hogy annak mielőbbi megvalósítása az ország alapvető érdeke. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.