Az otthon íze

Illés Sándor
2002. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éppen ebéd utáni szunyókáláshoz készülődtem, amikor felberregett a kapucsengő. „Imre bácsi fia vagyok Temerinből” – jelentkezett a vendég. Mindig örömmel fogadom a hazulról érkező látogatókat. Üzenetet hoznak a szülőfalumból.
Tűnődöm közben, ki is az az Imre bácsi. Ki lehet? Rokon, ismerős? Középkorú ember lép be, erősen kezet rá velem. „Isten hozta! Mi újság otthon?” – kérdezem, és hellyel kínálom. Feleségem meg a maradék túrós csuszát rakná elé az asztalra, de elhárítja a kínálást. „Hoztam én mindent magammal. Édesapám mindig azt mondogatta, ha elindulsz valahová, fiam, legyen teli a tarisznyád! Mert nem tudod, hová vet a sors” – mondja, de a pálinkát, amellyel kínálom, egy kortyintásra kiissza.
Az otthoniakról beszélgetünk, ismerősök felől érdeklődöm, végül megkérdezem, mit üzent az apja, Imre bácsi, akivel már vagy húsz éve nem találkoztam.
„Ő ugyan semmit – mondja lehajtott fejjel. – Apám tavaly meghalt. Nyugodalma van végre szegénynek. Csak hát annyiszor mondta, a lelkemre kötötte, ha Budapestre jövök egyszer, ne mulasszam el felkeresni. Ő jól ismerte magát. Hát most itt vagyok. Másfél órát kószáltam, míg megtaláltam az utcát.”
Előbb a szép házi sütésű kenyeret szedte elő a tarisznyájából, majd előkerült két paradicsom, egy paprika, s végül a szalonna. Még a tavalyi ölésből való, kétujjnyi vastag, rózsás, evésre ingerlő.
Falatozni kezd. Nem is evés ez, inkább ősi, pogány szertartásra emlékeztet minden mozdulata. Bal kezében a kenyér, szalonna, jobbjában a bicska, annak a hegyére tűz most egy darabka paradicsomot, aztán következik a szalonna, legvégül a kenyér. Egy falás. Néma csend.
A szertartást nem illik megzavarni. A pálinka is némán csúszik le a torkán, ahogy néha-néha a pohár után nyúl. Közben régi nyarak jutnak eszembe, mintha az apámmal ülnék kint a határban, a kis tanyánk nagy lombú akácfája alatt, a hűvösben. Délidő. Idáig nem hallatszott el a harangszó, de azért pontosan tudtuk, hány óra lehet. A nap járásáról.
Apám is így evett, ugyanezekkel a mozdulatokkal. És az öregapám is. És én is így szelném a szalonnát és a kenyeret, ahogy ő, Imre bácsi fia, aki végre feljött Budapestre és felkeresett. Üzenetet hozott. Nem szavakkal közvetíthetőt, mert ilyesmit nem bíztak rá. A mozdulatait pedig megértettem. Imre bácsi fia rám talált ebben a fővárosi dzsungelben, itt eszik, falatozik csendben az asztalomnál, és én áhítattal nézem a feleségemmel. Közben otthon jár az eszem. Látom a határt, már leszüreteltek, a kukoricát is törik, ökörnyál úszik a levegőben, a szüle a nagy kotlában főzi a szilvalekvárt, a szekrények tetejére almát rakott a nagyapa, illata belengi a szobát. Szelek nyikorgatják a kiskaput, csikó nyerít az istállóban, anyját keresi, de azzal apám szánt kint a határban.
Mi is leszüreteltünk, forr a must a pincékben, a mama pogácsát süt, most fűti fel a kemencét a szrázikkel.
Imre bácsi fia közben befejezte a falatozást, és a maradékot visszarakta a tarisznyájába. Boldog, mert látott bennünket. Amint kiér az utcára, visszaint.
A feleségem értetlenül megkérdezi: „Mit akart?” Mondom: üzenetet hozott.
Mit?
Tűnődöm hosszan. Mit is? Valamit hozott nekem, érzem, körülleng. Illata van. A tarisznyájában hozta vagy a mozdulataival? Itt hagyta nálunk, érzem a konyhában, aztán éjszaka is, álmomban. Csak reggel jövök rá, mi volt az, amit üzenetként hozott.
Fanyarkás, őszi szénaillatot.
Az otthon ízét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.