Bagdadba érkeztek a fegyverzetellenőrök

Hírösszefoglaló
2002. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megérkezett Irakba tegnap a fegyverzetellenőrök első, 18 főből álló csoportja. Hat közülük a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ), tizenkettő pedig az ENSZ iraki fegyverzet-ellenőrző bizottságának a munkatársa. A csoport, amely az ellenőrök larnacai bázisáról (Ciprus) egy C–130 Hercules típusú gépen érkezett az iraki fővárosba, a tervek szerint holnap kezdi meg munkáját. Nem zárták ki annak a lehetőségét sem, hogy váratlanul a Szaddám Huszein elnök számára épített palotákban is vizsgálatokat akarnak végezni. Ezek a létesítmények – főként amerikai vádak szerint – alkalmasak lehetnek arra, hogy ott elrejtsék a rezsim tömegpusztító fegyverkészleteit, illetve az azok hordozására használható rakétákat.
Az ellenőrök közel négy éve – akkor még az UNSCOM szervezet tagjai – hagyták el Irakot, miután az ország vezetése nem tette lehetővé azoknak az objektumoknak a vizsgálatát, melyeket fontosnak tartottak, s a csapatot kémkedési vádak is érték. A kivonulást követő éjszakán amerikai–brit légicsapás-sorozat kezdődött Irak ellen Sivatagi róka fedőnéven, amely három napig tartott, és a tömegpusztító fegyverek raktárainak, az előállításukra használt üzemeknek a megsemmisítését célozta.
Az ellenőrök érkezése előtt Irak levelet intézett Kofi Annan ENSZ-főtitkárhoz, amelyben Nadzsi Szabri külügyminiszter aggodalmát fejezte ki, hogy az ellenőrzés ürügyet szolgáltat az Egyesült Államoknak, hogy megindítsa a háborút országa ellen.
Irak elkerülheti a háborút és annak súlyos következményeitől mentheti meg az egész térséget, ha együttműködik az ENSZ fegyverzetellenőreivel –- jelentette ki hétfőn a Kairóban tartózkodó Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója. A fegyverzet-ellenőrzésben részt vevő szervezet vezetője Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel folytatott megbeszélései után újságírók előtt kijelentette: úgy véli, hogy az Irak elleni háború megkezdése nem szükségszerű.

Háborúellenes levél Bushnak. A világ számos országából több mint 300 törvényhozó és szervezet levélben szólította fel hétfőn George Bush amerikai elnököt és más országok vezetőit, hogy álljanak el az Irak elleni háború tervétől. Békeaktivisták, környezetvédők, antinukleáris szervezetek, politikusok – köztük a brit Munkáspárt tagjai – és vallási személyiségek, így az anglikán egyház vezetői írták alá az ENSZ újabb iraki fegyverzet-ellenőrzésének kezdete előtt a tiltakozó küldeményt, amelynek címzettjei Bush és Tony Blair brit kormányfő mellett az orosz, francia, német, kanadai és ausztrál vezetők. A levél szerint az atomfegyverrel rendelkező országoknak, különösen az Egyesült Államoknak, először saját készleteiket kellene megsemmisíteniük, mielőtt mások tömegpusztító fegyvereivel foglalkoznának. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.