Rekordmennyiségű, mintegy 1700 módosító indítványt nyújtottak be a képviselők a költségvetési javaslathoz – jelentette be tegnap Mandur László, az Országgyűlés alelnöke a házbizottság ülését követően. Eddig a legtöbb módosító indítvány – 851 darab – 1999-ben érkezett. A 2003. évi büdzséről szóló előterjesztés részletes vitája jövő héten kedden kezdődik. A költségvetési bizottság ma tárgyalja a módosító indítványokat, és a kormány is ekkor jelzi, hogy mely javaslatokat támogatja. A házbizottsági ülésen egyetértés alakult ki az ellenzék és a kormányoldal között arról, hogy a képviselők tízórás időkeretben tárgyalnak a törvényjavaslatról.
Amíg nem ismerik az indítványok tartalmát, addig a szocialisták nem nyilatkoznak arról, hogy minek köszönhető a költségvetéshez benyújtott módosítójavaslat-rekord – mondta lapunknak Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Kifejtette: mindenkiről jó szándékot feltételez, tehát lehet, hogy 1700 okos ötletről, de az is elképzelhető, hogy csak az ellenzék obstrukciós kísérletéről van szó.
Veres János, a szocialista képviselőcsoport költségvetési munkacsoportjának vezetője három területet emelt ki, ahol szerintük a legfontosabb a változtatás. Az első az idei átlagosan ötvenszázalékos béremelés jövő évre áthúzódó költségeinek kiegészítése az önkormányzatok felé. Ezenfelül a szocialisták ötmilliárd forinttal emelnék meg a rendőrség dologi kiadásait. Az MSZP-frakció szerint a 2003. évi költségvetésnek rendelkeznie kellene arról is, hogy a privatizációból befolyó összeget az infrastruktúrafejlesztésre kell fordítani – fejtette ki Veres János. A költségvetési munkacsoport vezetője szerint módosító javaslataik nyolcmilliárd forintos többletkiadást jelentenének, ám ez nem növelné a jövő évi hiány volumenét. Veres kérdésünkre elmondta: a szocialisták arra számítanak, hogy módosító javaslataikat az ellenzék is támogatni fogja.
A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja mintegy 600 módosító indítványt nyújtott be a költségvetés-tervezethez – közölte lapunkkal Varga Mihály frakcióvezető-helyettes. A politikus szerint azért kell ilyen mértékben módosítani a kormány előterjesztését, mert az rövid idő alatt, sebtében összecsapott. A Fidesz módosító indítványainak három csoportja van. Az egyik az államháztartási hiány 4,5-ről 5 százalékra történő emelését irányozza, amelynek következtében 92 milliárd forinttal több pénz jutna beruházásokra, elsősorban az európai uniós felkészülésre, a kis- és középvállalkozások, illetve a mezőgazdasági termelők megerősítésére, valamint lakásépítésekre. A második módosító csomag Budapest költségvetését növelné 140 milliárd forinttal. A harmadikban pedig az önkormányzatoknak, az egészségügynek, a mezőgazdaságnak és az oktatásnak juttatnának pluszforrásokat – tájékoztatott Varga Mihály.
A módosító indítványok jelentős része a költségvetési fejezetek közötti átcsoportosítást célozza, főként az önkormányzatok felé, amelyek az előterjesztés alapján pénzügyi nyomás alá kerülnének – vélekedett Domokos László (Fidesz). Megjegyezte: a parlamenti vitában is felvetődött, hogy az MSZP gazdaságpolitikai szándéka szerint az úgymond életképes önkormányzatokat megerősítsék, míg számos, általuk életképtelennek ítélt települést csődbe juttatnának. Domokos szerint a költségvetés egyértelmű vesztese az egészségügy, ahol olyan feszültségek várhatók, amelyek akár a miniszter asszony lemondásához is vezethetnek.
Két új jegyzőről döntenek. Mandur László, az Országgyűlés alelnöke tegnap bejelentette: kedden két új jegyzőt választ a parlament, a tisztségéről lemondott Juhászné Lévai Katalin (MSZP) és Herényi Károly (MDF) helyett. A szocialista politikus azért távozott posztjáról, mert a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnökévé választották, az MDF-es képviselő pedig azért, mert a frakció vezetője lett. Kedden teszi le képviselői esküjét Herczog Edit (MSZP), aki a mandátumáról – szintén közgyűlési elnökké választása miatt – lemondott Szabó Gábor helyére kerül a szocialista frakcióba.
Conchita Wurst kiborult a Bundestag döntése miatt
