A kancelláriaminiszter nem kívánta kommentálni az előző kormány tagjainak összejövetelét. Közölte: a kormány tegnap elfogadta az APEH-ról szóló törvényjavaslatot. Eszerint az adóhivatal elnökét hat évre neveznék ki a jövőben, és idő előtti felmentését indokolni kellene. Az elnökjelöltet kinevezése előtt meghallgatnák a parlamenti bizottságokban is. A kancelláriaminiszter kifejtette: a kinevezés új rendjére vonatkozó szabályok a törvény elfogadása után életbe lépnének. Lapunk kérdésére László Csaba pénzügyminiszter elmondta: az utóbbi hónapok tapasztalatai alapján a jelenlegi elnököt, Király László Györgyöt jelölik újra a jogszabály hatálybalépése után.
Kiss arról is tájékoztatott, hogy az APEH Bűnügyi Igazgatósága kikerül az adóhivatalból, amivel számos szakmai és politikai problémát kívánnak megszüntetni. Az igazgatóságról is külön törvény készül.
A kormány tegnap 172 törvény és törvényerejű rendelet hatályon kívül helyezésére tett javaslatot a dereguláció jegyében. A következő időszakban megvizsgálják a további ilyen lépések lehetőségét, elsősorban a hatósági engedélyezési eljárások egyszerűsítésére.
A kabinet változtatott a mezőgazdasági termelők éven belüli hiteleit rendező szabályon.
A kormány döntött a géntechnológiai kutatások ellenőrzésének és nyilvántartásának szigorú szabályozásáról, valamint az állatvédelmi törvény módosításáról. Kiss Elemér elmondta: a földművelésügyi tárca az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézetet jelölte ki az új vetőmagvak és szaporítóanyagok génkezelt változatainak vizsgálatára. A húsipari termékek géntechnológiai vizsgálatát pedig az Országos Élelmiszer-vizsgáló Intézet végzi. A módosított állatvédelmi törvény értelmében például tilos lesz majd a háziasított fajok befogott kóbor egyedeit állatkísérletekre használni.
Kiss Elemér kérdésre válaszolva elmondta: az ifjúsági és sportminisztérium előző vezetése alatti kezességvállalások ügyében indult vizsgálat még nem zárult le. Kifejtette: nincs olyan információja, hogy a KEHI feljelentést kívánna tenni az ügyben. A hivatal a vizsgálattól függően köteles eljárni, a kormány nem utasíthatja – tette hozzá.
A pénzügyminiszter elmondta: az európai uniós jogharmonizáció jegyében a kormány el kívánja törölni a hitelintézetekben birtokolható maximális tulajdoni hányadot. Tájékoztatott arról, hogy fel kívánják emelni az Országos Betétbiztosítási Alap által biztosított öszszeget. Jövő év január 1-jétől ez hárommillió forint lenne, 2004 elejétől pedig hatmillió forint. Bevezetnék azonban a tízszázalékos önrészt. A lakás-takarékpénztári megtakarítások után járó, öt éve változatlanul maximum évi 36 ezer forintos állami támogatás összege jövő év január 1-jétől 72 ezer forintra emelkedik – mondta László Csaba.
Szintén az EU szabályainak megfelelően a szövetkezeti hitelintézetek (takarékszövetkezetek) minimális tőkekövetelménye százmillió forintról 250 millió forintra nő 2007-től. – A tőkepiac fejlesztése érdekében átlagosan ötven százalékkal csökkennek a tőkepiaci szereplők által megfizetett felügyeleti díjak – közölte a pénzügyminiszter. Megszűnik az a szabály is, hogy egy tulajdonos maximum tíz százalékban részesedhet valamely magyarországi tőzsde alaptőkéjéből. László Csaba kérdésre válaszolva elmondta: szerinte nincs szükség arra, hogy az állam – akár a nemzeti bankon keresztül – a tőzsdékben tulajdonos maradjon.
Kifizetik a BKV-t? Folynak a tárgyalások Budapest jövő évi költségvetéséről – mondta László Csaba pénzügyminiszter, aki hivatalos bécsi útja alatt tudott időt szakítani az oszták fővárosban arra, hogy fogadja Demszky Gábort, s meghallgassa igényeit. Arra a kérdésünkre, hogy mit tekint jogos igénynek Budapest részéről, László Csaba azt a választ adta: amíg a költségvetési vita tart, nem szeretné ezt kommentálni. A pénzügyminiszter leszögezte: a központi büdzsén belüli átcsoportosításokról meg lehet győzni, a hiány növeléséről azonban nem. Nem zárta ki, hogy a BKV 30 milliárdos adósságát még az idei költségvetés terhére vállalja át a kormány, mert mint mondta: a jövő évi deficitet nem szabad növelni. A bécsi megbeszélésen szóba került a csődhelyzetben lévő BKV gazdasági problémáin kívül a 4-es metró építése is. Erre a beruházásra legkorábban a 2004-es költségvetésben lesz állami fedezet, ám az Európai Beruházási Bank vezetőivel jelenleg is zajlanak a tárgyalások a metróépítésre adandó hitelmegállapodásról. (G. K.–P. G.)
Brüsszel el akarja venni a pénzt a gazdáktól, hogy Ukrajnának adja
