László Csaba szerint nem megszorító, hanem takarékos költségvetési javaslat született. A pénzügyminiszter expozéjában nem a legjobbnak nevezte a tervezetet. Szerinte ennek oka, hogy fel kell dolgozni a 2001–2002-ben történteket. Elmondta: az új gazdaságpolitika középpontjában a versenyképesség növelése áll. Ennek javításához a költségek csökkentésére van szükség. Szerinte a deficit mérséklésére szükség van, mert a magas hiány a külső egyensúly megbomlásával és a reálkamatok emelkedésével járhat együtt, aminek már látszanak a jelei. A takarékos politika nem jelenti azt, hogy a kiemelt területek ne jutnának az ideinél magasabb támogatáshoz – mondta.
Az Állami Számvevőszék elnöke jelezte, hogy az önkormányzatok tervezett bevételnövekménye nem nyújt fedezetet a bér- és szociálpolitikai intézkedések, valamint a kormányprogramban megfogalmazott egyéb feladatok megvalósítására.
– E tételekből az önkormányzatoknak 300 milliárd forinttal nőnek meg a kiadásai jövőre – közölte Kovács Árpád.
*
Az MSZP vezérszónokaként Göndör István másként látta a világgazdasági helyzetet. Szerinte az amerikai gazdaság kilábalt a válságból, és bár az EU gazdasága még nincs teljes fordulatszámon, de gyorsulni fog. Úgy vélte: a kormány által adott becslés a GDP növekedésére ezért csak óvatos becslésnek tekinthető.
Áder János a Fidesz képviseletében a tervezetet az új kormány ígéreteivel és a polgári kormány teljesítésével vetette össze. Első vonatkozásban az átverés, a megszorítások, a leépülés és a szószegés költségvetésének nevezte a kormány javaslatát. Legnagyobb hibáját abban látta, hogy nem segíti elő az ország uniós felzárkózását. Az új kormány olyan gazdaságot örökölt, amelyben négy év alatt minden esztendőben csökkent az infláció, 236 ezer új munkahely jött létre, a GDP növekedése kétszerese volt az EU átlagának, a működő tőke beáramlása megkétszereződött, javult a fizetési mérleg, évről évre nőtt a fizetések és a nyugdíjak vásárlóértéke – mondta Áder. A tervezet szerint jövőre nem emelkednének a bérek a közszférában, máris 15 ezerrel csökkent a munkahelyek száma. Ha az előterjesztést lényegi változtatások nélkül fogadja el a Ház, akkor jövőre az embereknek nem lesz több pénzük, az önkormányzatok kevesebbet kapnak, csökken a nyugdíjak vásárlóértéke – mondta.
A rendőrség dologi kiadásai 30 százalékkal csökkenének, az illetményalap nem nő, a túlóradíjak kifizetésére nincs forrás. Veszélybe kerül az előző kormánynak az a vívmánya, hogy 650 ezerrel 450 ezerre szorította le az ismertté vált bűncselekmények számát – mondta Áder.
A polgári kormány továbbépítette és felújította az M3-as és M7-es autópályát, felépített két új hidat, további kettőt felújított, és elkezdett még kettőt – mondta el Áder.
Kuncze Gábor, az SZDSZ vezérszónoka szerint a gazdaságot fenntartható növekedési pályára kell állítani. Úgy vélte: a forint felértékelődő árfolyama csökkenti ugyan az inflációt, de rontja a versenyképességet. Elismerte: valóban nagyon szigorú a költségvetés. Ugyanakkor szerinte is több pénzt kellene juttatni többek között az önkormányzatoknak és a rendőrségnek, valamint a hazai vállalatok fejlesztésére.
Font Sándor (MDF) elutasított minden olyan lépést, amely a forint árfolyamát veszélyeztetné és így növelné az inflációt. Szerinte a kormánypárti nyilatkozatok ezt készítik elő. Szóvá tette: a kormány most készül 100 százalékkal emelni saját fizetését, miközben azért küzd, hogy másoké ne emelkedjen 3 százalékkal nagyobb mértékben.
Ismét Juhász Ferenc ominózus sajtónyilatkozataival foglalkozott napirend előtti felszólalásában Áder János. A politikus ámokfutásnak nevezte, hogy a honvédelmi miniszter indirekt módon antiszemitának minősítette a polgári kormány fejét. Áder felidézte a nyilatkozatot: – Amennyiben Juhász Ferenc nem egy másik kormányfőre utalt, felvetődik a kérdés, miért kellett bizonygatni, hogy Medgyessy Péter nem antiszemita – fogalmazott Áder János. – Felelőtlen nyilatkozata és gyáva megfutamodása után Juhász Ferenc vajon miért nézi hülyének a választópolgárokat? – tette fel a kérdést Áder János.
Juhász Ferenc távollétében Iváncsik Imre honvédelmi államtitkár válaszolt, és kijelentette: az ámokfutás az, amit Áder János folytat a Ház munkájának értelmetlen feltartásával.
Horváth Balázs, az MDF frakcióvezető-helyettese a médiatörvény és a fegyvertörvény módosítását szorgalmazta annak érdekében, hogy az elmúlt hetekben gyermekekkel szemben történt erőszakos bűncselekményekhez hasonló esetek ne fordulhassanak elő. A történtekben kiemelten felelősnek nevezte a médiát, amely szerinte „meghatározóan mocskot” közvetít és népszerűsíti az erőszakot.
Lamperth Mónika belügyminiszter a megelőzést, az ennek érdekében történő társadalmi összefogást hangsúlyozta. Mint mondta, a kormány programja is ezt tartalmazza. Arató Gergely (MSZP) a gyermekek jogainak világnapja, november 25. kapcsán a magyarországi gyermekszegénység csökkentését szolgáló lépésekről beszélt.
*
A jövő évi költségvetés parlamenti vitájában a költségvetési bizottság kisebbségi és többségi előadói ismertetik a bizottságokban megfogalmazott véleményeket – ez szerepel abban az állásfoglalásban, amelyet tegnapi rendkívüli ülésén fogadott el az ügyrendi bizottság kormánypárti többsége. A testület elutasította a Fidesz azon javaslatát, ami szerint a költségvetési bizottsági felszólalás ne érintse a többi bizottság többségi és kisebbségi előadóinak felszólalási jogát. Áder János (Fidesz) az ügyrendi bizottság állásfoglalását kérve utalt arra, hogy eddig minden ciklusban módjában állt valamennyi bizottság többségi és kisebbségi véleményének kifejtésére a költségvetési vita keretében. Levelében a politikus felhívja a figyelmet: első alkalommal fordult elő november 12-én, hogy a parlament négyötödös többsége nem szavazta meg a házszabálytól való eltérést.
***
Fókuszban az MSZP-kampány. Mennyit költött az MSZP az önkormányzati választási kampányára? – ezt a kérdést tette fel Pettkó András MDF-es képviselő napirend után Kovács László pártelnöknek. Véleménye szerint csak a „Holdon élők” hihetik el, hogy Gy. Németh Erzsébet nagyjából 30 millió forintot költött, hiszen minden főúton, köztéren, hídon, az autópályák bevezető részein, valamint a buszokon és villamosokon egyaránt szocialista plakátok voltak láthatók. Pettkó András elvárja, hogy Schmitt Pálhoz hasonlóan az MSZP is számoljon el fővárosi kampányának költségeivel. (P. G.)
Ismét üzemelnek a kormányablakok
